Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Σάββατο βράδυ παρεα 4 ατόμων διαλέξαμε για την έξοδό μας το εν λόγω μεζεδοπωλείο. Αφορμή στάθηκαν οι πολύ καλές κριτικές του στο σάιτ. Όσες φορές είχα περάσει απέξω το έβλεπα πάντα γεμάτο και είχαμε προνοήσει για κράτηση.

Ο χώρος περιποιημένος με εξαίρεση την τουαλέτα η οποία ήταν αρκετά βρώμικη. Είχε λίγα τραπέζια έξω στο πεζοδρόμιο, η πρόσοψη του μαγαζιού ήταν όλη ανοιχτή και μας δόθηκε η επιλογή να διαλέξουμε ένα από τα τραπέζια στο βάθος του μαγαζιού και ένα από αυτά κοντά στο άνοιγμα (πάλι καλά δεν έκανε κρύο γιατί επιλέξαμε το δεύτερο).

Το σέρβις ταχύτατο, κανένα παράπονο, είχαμε τον ιδανικό χρόνο να διαβάσουμε τον κατάλογο και να αποφασίσουμε τι θα πάρουμε μέχρι να ερθουν για παραγγελία και στη συνέχεια τα φαγητά έρχονταν πολύ γρήγορα.

Μας κέρασαν σφηνάκια ρακή μόλις καθίσαμε και μας έφεραν ψωμί συνοδευόμενο με μία σαλάτα που έμοιαζε με κηπουρού.

Παραγγείλαμε:

-Σαλάτα με σπανάκι, καρύδια, ταλαγάνι και μέλι,
Την βρήκα πολύ ωραία, οι γεύσεις έδεναν αρμονικά 4/4

-Πατάτες με σως φέτας
Οι πατάτες, με τη φλούδα τους ήταν ιδανικά ψημένες και η σως φέτες αρκετή σε ποσότητα. Θα βάλω 3/4 όμως, παρότι λατρεύω ό, τι έχει να κάνει με τυρί, διότι η συγκεκριμένη σως άφηνε μια ελαφρώς στυφή γεύση στο τέλος.

-Τυροπιτάκια με μυρωδικά
4 τυροπιτάκια, αναμφισβήτητα ωραία αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο οπότε 3/4

-Μπριζολάκια καυτερά
Η μερίδα αποτελούνταν από 3 μικρά κομμάτια που θύμιζαν πανσέτα πιο πολύ και ήταν σερβιρισμένα σε μία καυτερή σάλτσα. Μου άρεσε πολύ το πιάτο αυτό και παρά το μικρό του μέγεθος θα του βάλω 4/4

-Μπιφτεκάκια γαλοπούλας
4 σε ποσότητα, συνοδεύονταν από μία σως κάτι ανάμεσα σε μαγιονέζα και τυροσαλάτα. Όχι κάτι το αξιομνημόνευτο σα γεύση αλλά και πάλι σίγουρα καλομαγειρεμένα. 3/4

-Τηγανιά με κοτόπουλο και χαλούμι συνοδευόμενη από πιτάκια
Αυτό το πιάτο μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ. Σερβιρισμένο σε πήλινο σκεύος, αποτελούνταν από κομμάτια κοτόπουλου, κομμάτια χαλούμι περιχυμένα σε μία πολύ νόστιμη σάλτσα. 4/4

-Τηγανιά χοιρινού με πιπεριές, φέτες και σως μουστάρδας.
Όπως και η προηγούμενη τηγανιά ήταν σερβιρισμένο και αυτό το πιάτο σε πήλινο. Το χοιρινό ήταν πολύ μαλακό και χωρίς λίπος. Η σάλτσα δεν ήταν τόσο καλή όσο θα ήλπιζα, άφησε σίγουρα πολύ καλές εντυπώσεις αλλά συγκριτικά προτίμησα την προαναφερθείσα με το κοτόπουλο. 3/4

Παραγγείλαμε επίσης μισό λίτρο ημίγλυκο κόκκινο κρασί που άρεσε σε όλους μας.

Στο τέλος μας κέρασαν μωσαϊκό και ο λογαριασμός ήρθε στα μόλις 43 ευρώ για 4 άτομα!

Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί δεν προσφέρει γαστρονομικά κάτι το πολύ ξεχωριστό, αλλά πάρα ταύτα είναι μία σίγουρη επιλογή για φαγητό καλής ποιότητας σε πολύ καλές τιμές. Κάποια πιάτα μπορεί να ήταν κάπως μικρά αλλά και οι τιμές ήταν αντίστοιχα χαμηλές. Αξίζει σίγουρα τα λεφτά του και είναι μία καλή λύση για την έξοδο μιάς παρέας.