Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Σαραντατρίο. Η ονομασία του δεν υποδηλώνει τίποτα περισσότερο από το νούμερο της οδού Φραντζή στο οποίο βρίσκεται. Ο δρόμος σε μας που δεν είμαστε της περιοχής, είναι γνώριμος από την μουσική σκηνή Σταυρός του Νότου.

Λίγο πιο πέρα λοιπόν…στο νούμερο 43 βρίσκεται αυτό το μεζεδοπωλείο που σίγουρα αν περάσει κάποιος από εκείνο το σημείο μέρα που δεν υπάρχουν τα φώτα, δε νομίζω ότι θα στρέψει το κεφάλι να το προσέξει, εκτός κι αν… θέλει να φτιάξει το ποδήλατό του! Κι αυτό γιατί στεγάζεται σε μια στοά ουσιαστικά που βρίσκεται ανάμεσα σε ένα ποδηλατάδικο και σε έναν άλλο χώρο που φαντάζομαι ότι πριν διαμορφωθεί ως το υπόλοιπο μέρος του μεζεδοπωλείου με τα τραπέζια και την κουζίνα του…ήταν κάποιο αντίστοιχο μαγαζί.

Επίσκεψη Σάββατο αρχές Οκτωβρίου μετά από πολλή σπαζοκεφαλιά για το που να πάμε 2 άτομα που στην πορεία της βραδιάς γίναμε 3. Μιλάμε ότι αυτό το “μικρόβιο” μας έχει δημιουργήσει πολλά Σάββατα πρόβλημα γιατί δεν ξέρουμε πιο εστιατόριο να πρωτοεπιλέξουμε. Κι εδώ είναι που σου’ ρχεται να βλαστημήσεις την άτιμη την κοινωνία, που δεν σ’ έκανε πλούσιο να τρως κάθε μέρα έξω...!

Ο χώρος λοιπόν έχει πολύ περίεργη διαρρύθμιση όπως καταλάβατε. Είναι δύο στενόμακρες αίθουσες που και οι δύο έχουν πρόσοψη στην Φραντζή και χωρίζονται με τζαμαρία μεταξύ τους καθώς και από την μία πλευρά με το δίπλα ποδηλατάδικο από το οποίο φαίνονται βέβαια τα ποδήλατα. Απ’ ότι μας είπαν αυτός που το έχει είναι φίλος τον ιδιοκτητών.

Ο ένας χώρος απ’ όπου μπήκαμε έχει μερικά τραπέζια κι επάνω δεξιά η σκάλα οδηγεί στις πεντακάθαρες τουαλέτες με τα περίεργα πλακάκια που μοιάζουν με δερμάτινα. Προχωρώντας προς τα ενδότερα, υπάρχουν φωτισμένα ράφια με βαζάκια μελιού, μαρμελάδας και γλυκών του κουταλιού τα οποία διατίθενται και προς πώληση. Από την διακόσμηση δεν λείπουν βέβαια και τα ανάλογα…ποδήλατα. Ευθεία στο βάθος και δεξιά βρίσκεται η κουζίνα. Σήμα κατατεθέν από πάνω της μια διακοσμητική κατασκευή κάβας που φιλοξενεί άδεια μπουκάλια. Στις τζαμαρίες υπάρχουν παντού αφίσες μουσικών εκδηλώσεων.

Αριστερά υπάρχει πόρτα που οδηγεί στην δεύτερη αίθουσα όπου και καθίσαμε, που κάνει και ένα μικρό γάμα “Γ” και καταλήγει σε έναν μεγάλο μαυροπίνακα. Από εκεί υπάρχει και πόρτα που οδηγεί σε μια μικρή, περιποιημένη αυλή με χαλικάκι και δεντράκια. Αυτή η αυλίτσα λοιπόν πολύ παλιά μας είπαν ότι ήταν θερινός κινηματογράφος. Υπάρχει και ένα δίχτυ κρεμασμένο πάνω από τα δέντρα…γιατί παλαιότερα ένας “καλός” γείτονας απ’ ότι πληροφορηθήκαμε τα βράδια του καλοκαιριού που ενοχλούνταν από τις ομιλίες των πελατών…πέταγε αυγά από το μπαλκόνι του. Ετσιι;;; Σε πολιτισμένη χώρα ζούμε δεν αστειευόμαστε!

Τώρα μάλλον έχει λυθεί το πρόβλημα αλλά γι’ αυτό το λόγο θα δείτε τυπωμένη στα σουπλά την ατάκα “διασκεδάζουμε, περνάμε καλά, και όταν η ώρα είναι περασμένη…δεν κορνάρουμε”…! Κι από πάνω έχει μια καραμούζα μέσα σε απαγορευτικό σήμα! Έξυπνο και χιουμοριστικό. Η μουσική που παίζει είναι ακριβώς στο στοιχείο μας…Θανασάκης, Σωκράτης, Χαρούλης κτλ.

Η εξυπηρέτηση; Άριστη. Μια κοπέλα ευγενέστατη, γρήγορη, ενημερωμένη και παρούσα όποτε κι αν την χρειαστήκαμε. Επίσης από τον ένα εκ των ιδιοκτητών, ο οποίος είναι “γάτος” στην κυριολεξία και παρακολουθούσε διακριτικά το παραμικρό. Μου θύμισε λίγο τον ιδιοκτήτη από τα Φουρνομαγειρέματα που πραγματικά χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα, θαρρείς ότι παρακολουθεί τα χείλη των πελατών για να διαβάσει τις αντιδράσεις τους. Επίσης ήταν πολύ ευγενικός και είχε πολύ εύστοχο χιούμορ εκεί που το απαιτούσε η περίσταση χωρίς να γίνεται όμως καθόλου ενοχλητικός. Συγχαρητήρια και στους δύο.

Πάμε στο φαγητό:

- Σαλάτα πλιγούρι με μπόλικο μαϊντανό, ντοματούλα και ξερό κρεμμυδάκι 4,50€
Την θέλαμε λίγο πιο ζουμερή γι’ αυτό ζητήσαμε έχτρα λαδάκι και λεμονάκι. Ο ιδιοκτήτης όταν αντιλήφθηκε τι ζητήσαμε στην κοπέλα, ήρθε και σχεδόν άρπαξε το πιάτο μας προσφερόμενος να την “φέρει” στην προτίμησή μας, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι στην μπασίνα του θα γίνει πιο εύκολα. Δεν χρειάστηκε όμως γιατί ήταν οκ με την προσθήκη των παραπάνω από εμάς.

- Σαγανάκι (φούρνου) με τυρί από την Ίο και γλυκό του κουταλιού ντοματίνι 6,50€.
Εξαιρετικής ποιότητας το τυρί, αλλά τις εντυπώσεις έκλεψε το ντοματίνι που ήταν αρωματισμένο με κάρδαμο, το οποίο του ταίριαζε άψογα και συμπλήρωνε τέλεια τον συνδυασμό με το σαγανάκι. Όταν έκανα την ερώτηση για να επιβεβαιώσω την ύπαρξη του κάρδαμου, ο (απανταχού παρόν) ιδιοκτήτης μας ρώτησε αν θέλαμε να μας βάλει λίγο ακόμα γλυκό και το δεχτήκαμε ευχαρίστως.

- Καβουρμάς μοσχαρίσιος με αυγό μάτι. 6,50€ Θεσπέσιο πιάτο!!! Όπως μας εξήγησε η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε, ο καβουρμάς ψήνεται στο λίπος του, μετά τυλίγεται σε ρολό, κόβεται σε κομμάτι και μπαίνει στο φούρνο με το αυγό. Προσφέρθηκε μάλιστα να μας το ανακατέψει με το αυγό, πράγμα που το ανέβασε γευστικά πολλά επίπεδα…

- Λαχματζούν με φύλλο περεκ 5,00€
Από τα νοστιμότερα που έχω δοκιμάσει ever!!! Το φύλλο τραγανό και στεγνό χωρίς λαδίλες σκέπαζε τον κιμά και από πάνω. Ο κιμάς τόσο μυρωδάτος και ζουμερός όπως δεν τον έχω συναντήσει σε καμία πίτα λαχματζούν! Αποτέλεσε πραγματικά την ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς

- Πεϊνιρλί με γραβιέρα Πρεβέζης σύγκλινο Δράμας, φρέσκια ντομάτα, αυγό μάτι και λίγο λάδι τρούφας 7,50€
…Εξαιρετικό! Αφράτο το ψωμάκι με δική τους ζύμη, το σύγκλινο καταπληκτικής ποιότητας και γεύσης όπως και η γραβιέρα με το λάδι τρούφας να δίνει την τελική απογειωτική πινελιά!

- Πανσέτα σχάρας μαριναρισμένη 6,00€
Άλλο ένα νοστιμότατο και καλοεκτελεσμένο πιάτο. Νόστιμη, τεμαχισμένη σε λωρίδες η πανσέτα, ψημένη τόσο αριστοτεχνικά ώστε να μην στεγνώσει.

- Κοτόπουλο σχάρας σκέτο για το τρίτο άτομο της παρέας που ήταν σε ειδική δίαιτα και ήρθε στην μέση της βραδιάς 7,50€
Η μαρινάδα ήρθε στο πλάι ξεχωριστά για να δοκιμάσουμε και οι υπόλοιποι. Καλοψημένο κι αυτό και νόστιμο.

Κι επειδή η φίλη της παρέας είχε ξαναπάει στο μαγαζί, σχεδόν μας έκανε παρατήρηση που δεν πήραμε τις τηγανιτές πατάτες που έλεγε διαρκώς ότι είναι τέλειες…ο ιιδιοκτήτης (δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομά του) το’ πιασε (γάτος είπαμε) και μας έφερε στο τέλος ένα πιάτο κερασμένες να τις δοκιμάσουμε. Ήταν λεπτοκομμένες, χρυσαφένιες και τραγανές!

Ήπιαμε 2 μπύρες Magnus magister 400ml x 3,50€ έκαστη και νεράκι βρύσης σε μπουκάλι.

Τέλος για γλυκό πήραμε ένα προφιτερόλ 4€.
Λίγο πειραγμένο, δηλαδή με ωραία ζεστή-ρευστή γκανάζ σοκολάτας, σουδάκια (που παρέμειναν τραγανά) γεμισμένα με παγωτό βανίλια και αμύγδαλο κροκάν. Πραγματικά αξιόλογο φινάλε.

Μας κέρασαν και από ένα σφηνοπότηρο με παλαιωμένο μοσχάτο Αμβούργου…

Για τα παραπάνω πληρώσαμε συνολικά 54,60€ και αφαιρώντας το κοτόπουλο που έφαγε η φίλη ερχόμενη στο τέλος (που έφαγε μόνο αυτό) ο λογαριασμός για τους λοιπούς δύο αντιστοιχούσε σε 23,55€/άτομο.

Πολλά; Εντάξει ίσως εκ πρώτης είναι, αλλά σημειώστε ότι αυτά θα μπορούσαμε να τα είχαμε φάει και οι τρεις γιατί δεν ήταν λίγα. Επιπλέον πρέπει να πω ότι πρόκειται για τις περιπτώσεις εκείνες που αφήνουν τις καλύτερες εντυπώσεις για το φαγητό αλλά και την εξυπηρέτηση, οπότε όταν έχεις ευχαριστηθεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ και το λίγο παραπάνω στα χρήματα δεν αποτελεί -για μένα- ανασταλτικό παράγοντα. Γιατί πολύ απλά άξιζε το κάθε λεπτό του ευρώ!

Συμπερασματικά το Σαραντατρίο είναι μια αξιόλογη πρόταση κυρίως για μεζέδες στο κέντρο, με αναμφισβήτητα καλής ποιότητας πρώτες ύλες και άριστη εξυπηρέτηση σε έναν ιδιόρρυθμο, πλην όμως περιποιημένο και πεντακάθαρο χώρο! Εμείς περάσαμε μια όμορφη βραδιά, μείναμε όλοι ενθουσιασμένοι και παρότι δεν είναι κοντά μας, θα ξαναγυρίσουμε πολύ σύντομα.

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!

ΥΓ. Μπαμπά "f" γι' άλλη μια φορά συμφωνούμε! Και εμένα με κέρδισε από πολλές μεριές.