Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Είναι πολύ ωραία η αίσθηση να ξαναπηγαίνεις σε κάποιο εστιατόριο που είχες περάσει όμορφα στο παρελθόν και να επαληθεύει για μία ακόμα φορά τις προσδοκίες σου. Φυσικά το αντίστροφο είναι μεγάλη απογοήτευση…

Στο ΜΑΣΙΝΑ είχα πάει για πρώτη φορά πριν από 2 σχεδόν χρόνια και όπως φαίνεται και από την τότε μου κριτική, είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος. Όμως για όσο χρονικό διάστημα μεσολάβησε δεν το είχα ξαναεπισκεφτεί. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν είχα πρωτοπάει, ενώ θεώρησα ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά, ανησυχούσα ενδόμυχα για το αν θα τα καταφέρει να στεριώσει. Ο λόγος ήταν το σημείο στο οποίο βρίσκεται το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν είναι αρκετά εμπορικό όπως επίσης και το ότι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στην περιοχή.

Με μεγάλη μου χαρά, όποιες τέτοιες σκέψεις μου διαψεύθηκαν, απόδειξη του ότι αν κάποιος προσφέρει ποιότητα σε ότι κάνει, αυτό θα αναγνωριστεί και επιβραβευτεί από τους πελάτες του. Έτσι, πολύ μου άρεσε που όταν πέρναγα από έξω έβλεπα να έχει σταθερά την πελατεία του.
Οπότε, όταν μου δόθηκε η ευκαιρία για επαναληπτικό την 08/10/15, δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Με το πέρασμα του χρόνου είχε ξεθωριάσει στο μυαλό μου η εικόνα του εσωτερικού τους χώρου. Οπότε για εμένα ήταν σαν να τον γνώριζα από την αρχή. Αρχικά σου τραβάει το μάτι το δέντρο ελιάς που βρίσκεται στο κέντρο. Έχω ξαναδεί δενδρίλια ελιάς σε καταστήματα αλλά ποτέ ολόκληρο δέντρο τέτοιου μεγέθους. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά φαινότανε και υγιέστατο αφού πέταγε καινούρια κλαδιά. Φαντάζομαι ότι τη φροντίζουν πολύ για να τη διατηρούν σε αυτή την κατάσταση.

Η ελιά ερχότανε σε πλήρη συγχρονισμό με τα υπόλοιπα χρώματα του χώρου που είναι το ανοιχτό πράσινο (που το λατρεύω), το λευκό και το ξύλο. Παντού υπάρχουν παλιά τενεκεδάκια από μέλι, ελιές κ. α. τα οποία τα έχουν κάνει γλαστράκια και έχουν φυτέψει μέσα διάφορα φυτά. Γενικά η παρουσία φυτών στον χώρο με χαλαρώνει και με κάνει να νοιώθω πολύ φιλόξενα (γεννημένος και μεγαλωμένος στην επαρχία γαρ).

Τα φωτιστικά ίσως αναγνωρίσουν οι μεγαλύτεροι από εμάς. Ήταν τα μεταλλικά «κλουβάκια» με σήτα που χρησιμοποιούσαν για να προστατεύσουν το φαγητό από τα έντομα και τα τετράποδα που τα λιγουρεύονταν. Θυμάμαι ότι για ευνόητους λόγους τα κρέμαγαν σε ψηλό σημείο πάνω από το έδαφος. Θυμάμαι επίσης ότι ήταν απαραίτητο αξεσουάρ όταν πηγαίναμε για ελεύθερο ή μη κάμπινγκ. Αυτά τα σκεύη λοιπόν έχουν γίνει ωραιότατα και ιδιαίτερα φωτιστικά.

Γενικά ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος σε κάθε του λεπτομέρεια. Από το πώς είναι στρωμένα τα τραπέζια, την ανοιχτή αλλά απόλυτα τακτοποιημένη του κουζίνα, τα πατώματά του (που μέρος τους είναι απομίμηση δαπέδου παλιού αρχοντικού), τον πάγκο με τα μεγάλα γυάλινα βάζα με γλυκά του κουταλιού που με το χρώμα τους έδιναν μία ακόμα πιο ευχάριστη νότα.
Αλλά και στον εξωτερικό χώρο, που έχει τραπεζάκια πάνω στον παράδρομο της Συγγρού, έχουν προνοήσει κι έχουν φτιάξει έναν «τοίχο» με γλάστρες φυτεμένες με ανθισμένους κατιφέδες και βασιλικούς, που σε θωρακίζει από την πολύβουη λεωφόρο.

Η νεαρή που μας εξυπηρέτησε δεν ήταν ι ίδια που μας είχε αναλάβει στην πρώτη μου επίσκεψη, αλλά ήταν το ίδιο καταπληκτική. Φρέσκια παρουσία, χαμόγελο κι ευγένεια. Την ώρα που φτάσαμε (γύρω στις 5 το απόγευμα) κουμάνταρε όλο το μαγαζί μόνη της και μάλιστα με ιδιαίτερη επιτυχία. Ένα μεγάλο μπράβο στον ιδιοκτήτη που έκανε και συνεχίζει να κάνει τόσο προσεκτική επιλογή στα άτομα που απαρτίζουν την εξυπηρέτησή τους.
Οι θαμώνες την ώρα που το επισκεφτήκαμε ήταν κυρίως άτομα που μόλις είχαν τελειώσει την εργασία τους ή έκαναν διάλειμμα από αυτή και τουρίστες από τα γειτονικά ξενοδοχεία.
Ήμασταν 6 άτομα και από τον γραμμένο σε κόντρα πλακέ κατάλογό τους, που συνεχίζει να αποφεύγει τις άσκοπες και υπερβολικές προεκτάσεις σε προτάσεις του τι μπορείς να παραγγείλεις, πήραμε:

• Πιτάκια για να συνοδέψουμε το φαγητό μας. Κλασικά και χωρίς εκπλήξεις.
• Και τα τρία είδη από σως που έχουν στον κατάλογό τους. Ήταν από ντομάτα, γιαούρτι και η ομώνυμή τους (που πρέπει να ήταν με μαγιονέζα) και η τιμής τους ήταν από 0,90 μέχρι 1,30 euro. Ανάμεσά τους ξεχώρισα αυτή της ντομάτας ενώ οι υπόλοιπες ήταν απλώς συμπαθητικές.
• Σαλάτα σπανάκι-μανούρι. Αυτή τη σαλάτα την είχα πρωτοδοκιμάσει πριν πολλά πολλά χρόνια στο La Pasteria και πλέον έχει γίνει κλασική (κάτι σαν το ρόκα-παρμεζάνα). Είναι μία από αυτές που ετοιμάζω και σπίτι μου όταν τραπεζώνω κόσμο γιατί είναι και αγαπητή στους περισσότερους και εύκολη/γρήγορη. Νόστιμη και αξιοπρεπέστατη σε μέγεθος. Τιμή 6,5 euro.
• Σαλάτα Μασίνα. Πράσινη σαλάτα με βάση τη ρόκα. Το σύνολο συμπλήρωνε η προσθήκη μπατζαριού και ψητό ταλαγάνι (που στον ουρανίσκο μου φέρνει λίγο σαν το χαλούμι). Επίσης απολαύσαμε και αυτή τη σαλάτα, την οποία τιμήσαμε δεόντως! Νομίζω ότι ανάμεσα στις δύο αυτές σαλάτες πήρε προβάδισμα στις προτιμήσεις μου. Στην ίδια τιμή με την προηγούμενη.

• Τηγανιτές πατατούλες Χ2. Φρέσκες και τραγανιστές αλλά καθόλου μα καθόλου λιπαρές. Σαν να τις έχεις φτιάξει σπίτι σου. Στα 2,9 έκαστη.
• Τζατζίκι και τυροκαυτερή. Η τυροκαυτερή ενώ είχε κόκκινη απόχρωση, δεν ήταν όσο θα έπρεπε πικάντικη. Υπάρχουν μεγάλα περιθώρια προσθήκης πιπεριάς για να θεωρηθεί τυροκαυτερή. Θα την χαρακτήριζα σαν τυροσαλάτα που ήταν λιιιιγο πικάντικη. Το τζατζικάκι πετυχημένο σε όλα του. Και τα δύο σε καλή ποσότητα. Τιμή 2,9 και 3,7 αντίστοιχα.
• Καλαμάκια από μοσχαρίσιο κρέας, χοιρινό και κοτόπουλο. 18 τεμάχια, 6 από το κάθε είδος. Μακράν καλύτερα ήταν αυτά με το μοσχαρίσιο κρέας. Μεγάλα, ζουμερά κομμάτια (μετά από απαίτησή μας που εισακούστηκε, μέτρια ψημένα) περασμένα στο γνωστό σε όλους μας ξυλάκι. Γενικά το μοσχάρι το φοβάμαι λίγο γιατί πολλές φορές είναι λίγο πιο σκληρό, όμως το συγκεκριμένο ήταν καταπληκτικό. Πολύ έξυπνα, είχαν επιλέξει να βάλουν χοντρά κομμάτια κρέατος (δίνοντας έμφαση στο πάχος κι όχι στο μήκος του κάθε τεμαχίου) κάτι που βοήθησε πολύ στο τελικό αποτέλεσμα. Όλοι στην παρέα τα εκθειάσαμε. Δεν θα τα έλεγες και φθηνά, αφού κόστιζε στα 2,60 έκαστο, αλλά πραγματικά άξιζαν. Αντιθέτως τα καλαμάκια χοιρινού και κοτόπουλου (με κόκκινες πιπεριές), θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο τρυφερά. Ήταν επίσης νόστιμα και μεγάλα σε ποσότητα, αλλά θα τα ήθελα λίγο πιο ζουμερά, ίσως γιατί όλοι στο μυαλό μας τα θεωρούμε σαν είδος κρέας που είναι πιο μαλακό. Πάντως ήταν κι αυτά αξιοπρεπέστατα. Η τιμή τους 1,6 & 1,7.

Κι εκεί που ήμασταν σε συνεχόμενες και ατέρμονες συζητήσεις για το αν θα πάρουμε γλυκό κι αν ναι πόσα και ποιο είδος, την λύση έδωσε η γλυκύτατη υπάλληλός τους που μας είχε αναλάβει αφού μας πρόσφερε σαν κέρασμα γλυκά κουταλιού σταφύλι και κυδώνι. Νομίζω ότι όποιο άλλο γλυκό μετά από αυτό το γεύμα θα μου φαινότανε παράταιρο. Γιατί καλά είναι τα σουφλέ σοκολάτας και οι πανακότες, αλλά τα γλυκά του κουταλιού τα έχω πραγματικά μέσα στην καρδιά μου.

Ο λογαριασμός μαζί με τα όσα ήπιαμε, πήγε στα 78 euro, που τα θεωρήσαμε λογικά για τα 6 άτομα που ήμασταν.
Για να κλείσω και αυτή την κριτική μου, το ΜΑΣΙΝΑ είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση για φαγητό, προσανατολισμένο στο κρέας. Απλές γεύσεις και μακριά από οτιδήποτε εξεζητημένο. Φιλόξενος χώρος και ακόμα πιο φιλόξενη εξυπηρέτηση. Κι επίσης, θεωρώ ότι από την πρώτη μου επίσκεψη, έχει βελτιωθεί ακόμα περισσότερο, πράγμα που θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό για όλων των ειδών τις επιχειρήσεις.

Χμ… Τρώγομαι να βάλω πλέον 4 και στη γεύση παρά τις μικρές αστοχίες που εντόπισα. Όμως επειδή το απόλυτο 4 ίσως φανεί προκλητικό θα βάλω κι ένα 3 αν και στη γεύση θα του ταίριαζε περισσότερο ένα 3,5/4. Εξάλλου οι καλές προσπάθειες πρέπει να ξεχωρίζουν και επιβραβεύονται.
Στην επόμενη επίσκεψή μου λέω να πάρω το συκώτι τους, που απ’ ότι είδα είναι νέα προσθήκη στον κατάλογό τους. Ανυπομονώ!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.