American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το βράδυ της 15/10/2015 μετά από μια εξαιρετική θεατρική παράσταση, τρεις φίλες βολτάρουμε στα στενά σοκάκια του Συντάγματος. Είχε προηγηθεί η πρόταση για φαγητό και με τις γνωστές διαδικασίες αναζήτησης καταλήξαμε κατά την εντεκάτη βραδινή στο Cadillac burgers.

Αρκετά ψηλά ο πήχης μετά τα σχόλια κι εδώ θα ήθελα να ανοίξω μια μεγάλη παρένθεση για να αναφέρω πόσο συμμερίζομαι την άποψη του ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ στην κριτική του για το μεζεδοπωλείο "Μένητες".

Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι χρήστες του παρόντος site αρκετές φορές έχουμε ενθουσιαστεί ή απογοητευτεί από τις δοκιμές μας. Προσωπικά μιλώντας, η ένταση του συναισθήματος είτε του ενθουσιασμού είτε της απογοήτευσης είναι ακριβώς ίδια, δηλαδή τεράστια. Αυτό συμβαίνει διότι πλέον οι έξοδοι δεν είναι συχνές τόσο από άποψη διαθεσιμότητας χρόνου όσο και χρημάτων. Εκείνη λοιπόν τη φορά που θα επιλέξω να βγω με φίλους θα πρέπει να το έχω κανονίσει μέρες πριν λαμβάνοντας υπόψη:

- να μπορώ να αφήσω το παιδί σε έμπιστο άνθρωπο (όταν δε θέλουμε να υπάρχει χρονικός περιορισμός - πιο δύσκολο το project αν ακολουθήσει και ο σύζυγος)
- να συντονίσω χρονικά την παρέα
- να θυμηθώ τις γευστικές προτιμήσεις του καθενός
- να ελέγξω ποιες περιοχές βολεύουν / ποιοι θα πάρουν αυτοκίνητο κτλ.
Τα πράγματα γίνονται βέβαια ευκολότερα και πιο αυθόρμητα, όταν είμαστε λίγοι.
Αν λοιπόν η επιλογή αποδειχθεί σωστή, χαίρομαι διπλά, αισθάνομαι κάποιου είδους δικαίωση, ενθουσιάζομαι με την ικανοποίηση των φίλων μου στην οποία έχω συμβάλει και ο βασικότερος απολογισμός κατ' εμέ είναι οι αξέχαστες βραδιές που αφηγούμαστε ακόμα και χρόνια μετά.

Αν πάλι η επιλογή βγει πατάτα, αισθάνομαι αποκλειστικά υπεύθυνη που τους πήρα στο λαιμό μου, που χαραμίσαμε την έξοδό μας και τα χρήματά μας, απογοητευμένη, κάποιες φορές και νευριασμένη. Δεν αναφέρομαι καν στο κάζο από την παρέα κατά την επιστροφή (ΟΚ παραδέχομαι ότι αυτό το κομμάτι το απολαμβάνω) σχετικά με την ενασχόλησή μου με το ask4food.

ΟΛΑ αυτά τα συναισθήματα προσπαθώ να μετριάσω γράφοντας την εκάστοτε κριτική, αλλά ίσως ο βαθμός που τα καταφέρνω να μην είναι ικανοποιητικός. Ζητώ συγγνώμη αναδρομικά και προκαταβολικά γι' αυτό, μιας και κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσει να γίνεται. Σε κάθε κριτική να υπολογίζετε ένα ποσοστό ρίσκου υποκειμενικότητας. Κλείσιμο μεγάλης παρένθεσης.

Φτάνοντας στο cadillac δεν υπήρχε κανένας πελάτης και φοβηθήκαμε μήπως έκλεισε. Σε σχετική ερώτησή μας οι δύο ευγενέστατοι νεαροί μας καθησύχασαν.
Διαλέξαμε 3 burgers, ένα Bogart, ένα Newman και ένα Sinatra, προσθέσαμε και στα 3 πίκλες και αφού δεν έχουν συνοδευτικό παραγγείλαμε 2 μερίδες τηγανητές πατάτες. Ήπιαμε 3 κουτάκια coca cola zero και ένα μπουκαλάκι εμφιαλωμένο νερό.

Τα burgers ήταν πολύ εύγευστα, με μαλακό ζουμερό μπιφτέκι και καλής ποιότητας υλικά, αλλά έχω μια ένσταση για το Bogart γιατί ήταν ιδιαίτερα αλμυρό και θεωρούμαι φίλη του αλατιού. Αυτό δε με εμπόδισε βέβαια να το γονατίσω, απλά με εμπόδισε να διακρίνω τη γεύση της rock 'n' roll sauce. Δεν έμεινε ούτε ψίχουλο από burger στα καλαθάκια μας (σερβίρονται σε καλαθάκι). Οι πατάτες ήταν προκάτ, αλλά καλές αν και το λάδι που είχαν βουτήξει μετρούσε αρκετά χιλιόμετρα...

Ο χώρος είναι μικρός, αλλά καθαρός και προσεγμένος, american style όπως και το φαγητό που προσφέρει.
Δεν ξέρω τί βαθμό θα βάλω στην εξυπηρέτηση μιας και είναι self service, πάντως οι νεαροί ήταν ευγενικοί και πρόθυμοι.
Τα παραπάνω κόστισαν 21€, πολύ καλό vfm.

Οι εντυπώσεις από το cadillac burgers είναι σε γενικές γραμμές θετικές, αλλά χωρίς να μας ξετρελάνει. Σίγουρα συνέβαλε στο όμορφο κλείσιμο μιας άκρως επιτυχημένης εξόδου.
Αν βρισκόμουν κοντά και πεινούσα, θα ξαναπήγαινα και το προτείνω για παρόμοιες περιστάσεις.