Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

και να μαι λοιπόν και εγώ στα Καραμανλίδικα..
Έχω ακούσει και αν έχω ακούσει γι αυτά, έχω διαβάσει επίσης τις κριτικές στο σαιτ και η αλήθεια το έχω στη λίστα μου καιρό το μαγαζί.
ένα μεσημέρι καθημερινής λοιπόν, έχει έρθει η ώρα να το δοκιμάσουμε.

ο χώρος αν και στριμωχτός αρκετά (εξ ου και το 3 στα 4) είναι όμορφος και περιποιημένος. αυτό είναι άλλωστε και το μεγάλο ατού του μαγαζιού θεωρώ.
δεσπόζει η βιτρίνα με τα αλλαντικά, πολλά από τα οποία κρέμονται επίσης.

Ο κόσμος όλων των ηλικιών, αλλά στην πλειοψηφία τους τουρίστες, με τον lonely planet ακουμπισμένο διακριτικά πάνω στο τραπέζι.

η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, τα πιάτα κατέφθασαν γρήγορα και η συμβολή του προσωπικού στην τακτοποίηση των πιάτων που δεν χωρούσαν με τίποτα στο μικρό μας τραπέζι ήταν σωτήρια.

σαν κέρασμα ήρθε στην αρχή ένας μεζές από τυρί και κάποιο αλλαντικό (που όμως δεν μας εξήγησαν τι ακριβώς ήταν) - παρά ταύτα ωραία και έξυπνη χειρονομία.

Ο κατάλογος μου φάνηκε μικρός, για να είμαι ειλικρινής, με λίγες επιλογές στα κυρίως που βασικά μας ενδιέφεραν μιας και ήμασταν εξαιρετικά πεινασμένοι αμφότεροι.

2 άτομα παραγγείλαμε τα κάτωθι:
-1 σαλάτα χωριάτικη με σφέλα => καλή και σε ποσότητα και σαν γεύση.
-1 κρύο ορεκτικό - μελιτζανοκολοκύθια τηγανητά με σάλτσα => συμπαθητικό πιάτο, θα το προτιμούσα βέβαια πιο πικάντικο.
-1 σαγανάκι με αυγά, ντομάτα, παστουρμά, σουτζούκι => επίσης ένα πιάτο που θα το θελα πιο πικάντικο, δεν εντυπωσιάστηκα.
-κεφτεδολουκάνικο με γιαούρτι => ωραίο πιάτο, ωραία παρουσίαση με τις πιτούλες του, τη μουστάρδα και το γιαούρτι στο πλάι και καλή ποσότητα για δύο άτομα.

νερό σε κανάτα

κέρασμα γιαούρτι με γλυκό καρότο στο τέλος.

για τα παραπάνω με ένα ποτήρι κρασί και μια μπύρα argos star ο λογαριασμός ήταν 32.50 ευρώ.

Οι εντυπώσεις? Δεν ξέρω αν έφταιγε η επιλογή των πιάτων που κάναμε ή το γεγονός ότι είχα ιδιαίτερα υψηλές προσδοκίες, πάντως δεν μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα. καλό δεν λέω, ιδιαίτερο, αλλά μέχρι εκεί. Για μια φορά, για δοκιμή σίγουρα συνίσταται και εννοείται θα το πρότεινα σε φίλους που επισκέπτονται σαν τουρίστες την πόλη μου. Από κει και πέρα δεν ξέρω αν θα ξαναπάω.

2015-10-30 01:56:11

Μοναδικό κρύο πιάτο στο μενού μας, είναι οι ποικιλίες.
Οι τηγανητές μελιτζάνες με κολοκυθάκια σε σάλτσα πικάντικη Καππαδοκίας είναι ορεκτικό. Για κάτι πιο πικάντικο, ζητήστε να δοκιμάστε την τηγανιά Αδάνων.

Το σαχανάκι μας με αυγά από κότες ελεύθερης βοσκής από τη Χίο, Δραμινό σουτζούκι ωρίμανσης και αυθεντικό καραμανλίδικο παστιρμά γίνεται πιο πικάντικο εάν προσθέσετε πιπέρι ή πάπρικα από τις πιπεριέρες στο τραπέζι.

Το κεφτέ λουκάνικο -- χωρίς συντηρητικά, δε συνοδεύεται από γιαούρτι αλλά πασκιτάν, την ποντιακή λιχουδιά.

Σερβίρουμε εκτός από κανάτα, μεταλλικό και ανθρακούχο νερό.

Πιστεύουμε πως το μεγάλο ατού μας, είναι η εξαιρετική ποιότητα που προσφέρουμε και τα επιλεγμένα προϊόντα ανεξάρτητων παραγωγών, από κάθε γωνιά της Ελλάδας. Όλα τα είδη και οι πρώτες ύλες μας είναι διαθέσιμες και από το παντοπωλείο εντός του καταστήματος, για το σπίτι.

Ή αντίστροφα να φτιάξετε τη δική σας ποικιλία επιλέγοντας από δεκάδες ΠΟΠ τυριά και αλλαντικά από το μπακάλικο και να ψωνίσετε αφού θα έχετε δοκιμάσει.

Ευχαριστούμε για την επίσκεψη, θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε και στο μέλλον.

2016-04-01 12:13:33
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την piggy.