Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Μαγαζί από τα λίγα!
Από τα πιο ιστορικά (αν όχι το πιο) μαγαζιά του Πειραιά!

Όπως καταλάβατε ήδη είμαι φαν Βασίλαινα.
Γιατί?
Ίσως επειδή μετά από μια σειρά επισκέψεων, σε βάθος χρόνου, δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

Χώρος: πάνω στην Αιτωλικού, σε έναν δρόμο που δεν έχει άλλα μαγαζιά/εστιατόρια γύρω. Δεν θα σας γεμίσει το μάτι η περιοχή, ΑΛΛΑ μήπως γι αυτήν έρχεστε?
Το γωνιακό κτίριο, ανακαινισμένο εσωτερικά, είναι ζεστό και κομψό. Ο κόσμος βγαίνει έξω να καπνίσει, οπότε κάπνα μηδέν. Για την ταράτσα δεν έχω να πω απολύτως τίποτα -πλην του ότι το μαγαζί διαθέτει - διότι δεν την έχω επισκεφθεί και ποτέ.

Εξυπηρέτηση: πάντα μα πάντα άψογη! διακριτικό, αλλά ταυτόχρονα παρατηρητικότατο το προσωπικό, "διαβασμένο" καλά ως προς το μενού και πρόθυμο να προτείνει πιάτα και συνδυασμούς.

Γεύση: Το μεγάλο ατού του Βασίλαινα! εννοείται πως θα δοκιμάσετε το μενού του, αποτελούμενο από δέκα πιάτα, τα οποία προσγειώνονται στο τραπέζι με καλή συχνότητα και το ένα είναι καλύτερο από τ' άλλο! ξεκινάει πάντα με σούπα, συνεχίζει με κάποια ορεκτικά ψαριού, ριζότο στη συνέχεια, ψάρι πάλι και κρέας για το τέλος.. και γλυκό! Οι ποσότητες πράγματι δεν είναι μεγάλες, άλλωστε μιλάμε για μαγαζί υψηλής γαστρονομίας. Όμως με τα 10 πιάτα χορταίνεις και αποκτάς εικόνα του μεγαλύτερου μέρους του καταλόγου του μαγαζιού και της τέχνης του σεφ φυσικά. Άλλωστε για το μενού του φημίζεται!

Να σημειώσω ότι το μενού μπορείτε και να το μοιραστείτε. Μάλιστα νομίζω πως είναι καλύτερα έτσι. Δηλ. ανά δύο άτομα, ένα μενού και 2 πιάτα α λα καρτ είναι υπέραρκετα!

Στο σημείο αυτό, να κάνω μια αναφορά στον νέο σεφ του μαγαζιού, που ανέλαβε τα ηνία από τον προκάτοχο, λίαν προσφάτως! Όπως με ενημέρωσαν αναμένεται ριζική αλλαγή του καταλόγου, ώστε να είναι εξ ολοκλήρου δημιούργημα του νέου σεφ. Εμένα η τελευταία μου επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο μεταβατικό διάστημα, δηλ. επί νέου σεφ, αλλά με παλιό ως επί το πλείστον κατάλογο.
Από τα νέα πιάτα λοιπόν, δοκίμασα

-τερίνα από χοιρινό κότσι με λάχανο τουρσί και μπριός ντομάτας και
-μυλοκόπι με ρεβυθάδα, σύγκλινο και παστινάκι.
Ήταν πολύ νόστιμα και όμορφα παρουσιασμένα! Ειδικά το δεύτερο είναι πιάτο που εύκολα μπορεί να γίνει κλασικό του μαγαζιού, ταιριάζει άλλωστε απόλυτα και με το ύφος του!

VFM: Το μενού των 10 πιάτων στοιχίζει 35 ευρώ (βάσει της τελευταίας επίσκεψης). Δεν είναι λίγα, αλλά θεωρώ ότι για την ποιότητα και ποσότητα των πιάτων και ιδίως για το είδος του μαγαζιού, αξίζει. Άλλωστε σε άλλα ανάλογα μαγαζιά της Αθήνας μενού 3-4 πιάτων στοιχίζουν περισσότερο.

Για την ιστορία, τελευταία επίσκεψη Σάββατο 17/10/2015.
2 άτομα παραγγείλαμε
-1 μενού (to share - εξαιρετική κίνηση να μας προσφέρουν πρώτο και τελευταίο πιάτο του μενού - ήτοι τη σούπα κ το γλυκό- εις διπλούν)
-2 πιάτα α λα καρτ (1 ορεκτικό και 1 κυρίως)
-2 ποτήρια κρασί
Κέρασμα λικέρ μαστίχα για το τέλος
Σύνολο περίπου 40 ευρώ το άτομο.