Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Επισκέφθηκα τη " Φυσαρμόνικα " ένα απόγευμα καθημερινής καθώς κάποιες επαγγελματικές υποχρεώσεις με φέρνουν στην περιοχή αυτή αρκετές φορές τελευταία. Ισχυρό κίνητρο για την επίσκεψη αυτή αποτέλεσε και η ωραία παρουσίαση του εστιατορίου από έμπιστους χρήστες στο site μας!

Το εστιατόριο βρίσκεται πάνω στη Λ. Μεσογείων, απέναντι σχεδόν από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, σε ένα σημείο που, σε άλλη περίπτωση, δεν θα με ενθουσίαζε η ιδέα να γευματίσω εκεί, σε τόσο κεντρικό και εμπορικό σημείο. Όμως, θα έλεγα, ότι πρόκειται για μία αξιόλογη και αξιοπρεπή προσπάθεια που αξίζει τον κόπο να τιμήσει κάποιος.

Οι υπεύθυνοι έχουν φροντίσει έτσι ώστε το μαγαζί να δίνει την εντύπωση ότι βρίσκεται κάπου απόκεντρα:
'Eχουν τοποθετηθεί ωραίες τέντες περιμετρικά του χώρου και ο, αρκετά ευρύχωρος, εξωτερικός χώρος περιστοιχίζεται από όμορφα φυτά, μικρές γλαστρούλες και πέργκολες. Μάλιστα, το ένα τμήμα του, στο βάθος, έχει διάφορα διακοσμητικά στοιχεία, που παραπέμπουν σε εξοχικό σπίτι. Παράλληλα, τα ξύλινα τραπέζια και το χρώμα στον χώρο δίνουν και την αίσθηση του μοντέρνου.
Τα όμορφα σουπλά με διάφορα καρτούν, συμπληρώνουν την όμορφη και φροντισμένη εικόνα της " Φυσαρμόνικας ".

Για καθημερινή, συναντήσαμε αρκετό κόσμο πράγμα που μας εντυπωσίασε. Οι περισσότεροι φαίνονταν να είναι θαμώνες και άψογοι γνώστες των πιάτων που σερβίρονται.

Δε θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα αμιγώς μεζεδοπωλείο αλλά για ένα εστιατόριο ελληνικής παραδοσιακής κουζίνας με λίγες μοντέρνες προσθήκες κυρίως στην παρουσίαση των φαγητών.

Εντύπωση μου έκανε και το γεγονός ότι το μέρος αυτό είναι ανοιχτό από το πρωί σερβίροντας, μάλιστα, και πρωινό. Στον πλούσιο κατάλογο, εκτός από καφέδες και ροφήματα, υπάρχει ειδική στήλη που γράφει " νωρίς το πρωί " και περιλαμβάνει αυγά, ομελέτα λαχανικών, pancakes και αυγοφέτες περίπου στα ΕΥΡΩ 5,00.

Δύο άτομα, που πεινούσαμε σα λύκοι, παραγγείλαμε τα εξής (αναφέρω τα πιάτα με την σειρά που ήρθαν στο τραπέζι μας ):

Πουγκιά κολοκυθιού με σάλτσα φέτας, ένα πιάτο πολύ νόστιμο που αποτελούνταν από πέντε μικρές μπανιαρισμένες μερίδες κολοκυθιού σε σχήμα πουγκιού. Στη μέση, η λευκή σος φέτας ήταν εξίσου νόστιμη. Εγκρίνεται και με το παραπάνω! ΕΥΡΩ 4,60

Λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και φέτα, μέσα σε ένα τσίγκινο στρογγυλό σκεύος υπήρχαν τρία μεγαλούτσικα λουκάνικα με νόστιμη σος μουστάρδας. Χορταστική μερίδα και εξαιρετική γεύση! ΕΥΡΩ 6,40

Ρολό πανσέτας στον φούρνο, δύο αρκετά μεγάλα κομμάτια κρέατος με μουστάρδα μελιού και αρωματισμένα με εστραγκόν. Συνοδεύονταν από πλούσια ποσότητα νόστιμου πουρέ μέσα σε ένα πολύ όμορφο μακρόστενο πιάτο. Μας άρεσε πολύ!
ΕΥΡΩ 8,50

Μιλφέιγ μελιτζάνας, τέσσερα κομμάτια στρογγυλά κομμένης μελιτζάνας το ένα στοιβαγμένο πάνω στο άλλο... με τη γραβιέρα Νάξου και τη σάλτσα ντομάτας να χύνονται εντελώς άκομψα πάνω στο φαγητό μας με αποτέλεσμα οι μελιτζάνες να έχουν κολλήσει μεταξύ τους και να υπάρχει ένα κάπως αισθητικά άσχημο αποτέλεσμα!! Η γεύση ουδέτερη. Δεν συστήνεται, ΕΥΡΩ 5,10

Σε γενικές γραμμές, η νοστιμιά των περισσοτέρων από τα φαγητά που εμείς οι ίδιοι δοκιμάσαμε, οι " γειτονικές " γεύσεις που προσγειώνονταν στα διπλανά τραπέζια και ο επαρκής κατάλογος του εστιατορίου μας προδιάθεσαν ευχάριστα!

Ζήσαμε το τώρα...... χωρίς να αναλωνόμαστε σε "τοξικά" αν του τύπου αν δεν είχαμε έρθει ή αν είχαμε πάει σπίτια μας κλπ.

Ήπιαμε οργανική ρεθυμνιώτικη μπύρα Brik 's ξανθιά (πιό κάτω, επί της Μεσογείων, πήρε το μάτι μου ένα ωραίο μαγαζί με μπύρες ονόματι Beer House). Παράξενη γεύση, κάτι μεταξύ γλυκού και πικρού, που έδεσε, όμως, άψογα με το φαγητό μας και ιδιαίτερα με τα λουκάνικα. ΕΥΡΩ 4,50

Στο τέλος, μας προσέφεραν σφηνάκι πεντανόστιμης μαστίχας Χίου.

O κατάλογος διαθέτει και ένα μικρό μέρος με πιάτα ψαροφαγίας όπως γαριδάκι συμιακό (5,50), χταπόδι ξυδάτο (6,00 ), γαύρο (4,60) και καραβιδόψυχα (8,20).
Εκτός από την πλούσια λίστα με ορεκτικά και κυρίως πιάτα υπάρχουν και αρκετά ενδιαφέρουσες σαλάτες περίπου στα ΕΥΡΩ 6,00 - 7,00.

Από γλυκά, που δεν δοκιμάσαμε, υπάρχει Μηλόφι..., πορτοκαλόπιτα, cheesecake κ. ά, όλα στα ΕΥΡΩ 4,50.

Διατίθεται μεγάλη ποικιλία από μπύρες, ούζα και τσίπουρα. Από κρασιά, υπάρχουν χύμα και εμφιαλωμένα. Το ακριβότερο εμφιαλωμένο ( Βιβλία Χώρα, Ασύρτικο ) στα ΕΥΡΩ 22,00 το μπουκάλι.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν πολύ ευγενικός και πρόθυμος.
Περάσαμε όμορφα και δεν μας έμειναν αρνητικές εντυπώσεις.

Δεν ξέρω εάν θα ξαναδοκίμαζα να πάω στη " Φυσαρμόνικα " ερχόμενη από κάπου μακριά.
'Οχι τίποτα άλλο, ο ανταγωνισμός έχει δημιουργήσει πολλές ακόμη αξιόλογες γευστικές προτάσεις ανά περιοχή.

Όσοι, όμως, βρεθείτε στην περιοχή μην διστάσετε!!