Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Πέμπτη βράδυ, παρέα πέντε φίλων, μαζευτήκαμε στον "Μπάρμπα Θανάση" στο Χαλάνδρι. Ένας από την παρέα, κάτοικος της περιοχής, εδώ και χρόνια και τακτικός θαμώνας της ταβέρνας, το πρότεινε και οι υπόλοιποι, εμπιστευόμενοι το γούστο του, ακολουθήσαμε.

Η ταβέρνα βρίσκεται στη ρεματιά του Χαλανδρίου, πολύ κοντά στην έξοδο της Αττικής οδού. Έχει ιστορία πάνω από 80 χρόνια, έχω όμως την αίσθηση ότι δεν περνά τις καλύτερες μέρες της. Ο χώρος δεν ενθουσιάζει, η διακόσμηση είναι ταβέρνας της δεκαετίας του '70, παλιές φωτογραφίες, παλιές καρέκλες, παλιά τραπέζια... Ο εξωτερικός χώρος είναι πιο συμπαθητικός, ο κήπος είναι όμορφος, ενώ διαθέτει και αρκετά μεγάλο πάρκιν.

Οι θαμώνες κατά κανόνα είναι άνθρωποι σχετικά μεγάλης ηλικίας που προφανώς επισκέπτονται το εστιατόριο για χρόνια και είναι ικανοποιημένοι. Τη μέρα που πήγαμε, οι παρέες δεν ήταν πολλές... Μας εξυπηρέτησε ένας ευγενής, αλλά όχι πολύ γρήγορος σερβιτόρος που μόνος του προσπαθούσε να εξυπηρετήσει τις 4-5 παρέες. Με το που καθίσαμε μας έφερε μια κανάτα νερό βρύσης, τα ποτήρια, τα σερβίτσια και καταλόγους για να διαλέξουμε.

Μετά από σύντομη συζήτηση ακολουθήσαμε τις προτάσεις του έμπειρου θαμώνα φίλου μας: Χωριάτικη σαλάτα, φάβα, πατάτες τηγανιτές, σαγανάκι, τυροπιτάκια, λουκάνικο, μπιφτέκι.

Αποκομίσαμε τις ακόλουθες γευστικές εντυπώσεις:
- Χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, φρεσκοκομμένη, πολύ καλή η φέτα, αλλά το λάδι άνοστο. Πάντως η μία δεν μας έφτασε, πήραμε και δεύτερη.

- Φάβα: Συμπαθητική, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Πατάτες τηγανιτές: Πλήρης αποτυχία, μου φάνηκαν κακοτηγανισμένες σε όχι καλής ποιότητας λάδι και ετοιματζίδικες.

- Σαγανάκι: Πολύ καλό, σωστά τηγανισμένο, με το λεμονάκι τρωγόταν ευχάριστα.

- Τυροπιτάκια: Βαριά! Τηγανισμένα αρκετή ώρα, με αποτέλεσμα το φύλλο να έχει απορροφήσει πολύ λάδι (και προφανώς δεν τα άφησαν για λίγο σε απορροφητικό χαρτί να στραγγίξουν), η γέμιση πάντως ήταν εύγευστη.

- Λουκάνικο: Αρκετά καλό, σωστά ψημένο, με κάπως πικάντικη γεύση.

- Μπιφτέκι: Τέλειο! Δοκιμάσαμε τη "σπεσιαλιτέ" του μαγαζιού, μπιφτέκι που σερβίρεται με ψιλοκομμένη ντομάτα. Πραγματικά είχε πλούσια γεύση σωστά ψημένου κιμά και η ντομάτα "δρόσιζε" την έντονη αυτή γεύση. Κατά γενική ομολογία είναι το πιάτο, για το οποίο αξίζει να επισκεφτεί κάποιος την ταβέρνα του "Μπάρμπα Θανάση".

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας κέρασαν δυο πιατέλες με φρέσκα φρούτα: σταφύλια, μήλα, αχλάδια. Ήταν πολύ νόστιμα και πολύ καλή ιδέα, μετά τα κρεατικά.

Το κόστος ανήλθε στα 18-19 ευρώ το άτομο, φυσιολογική τιμή γι' αυτά που πήραμε.

Αν θα ξαναπήγαινα; Ίσως, αλλά μόνο για τα μπιφτέκια...

Το περιβάλλον και ο χώρος είναι μέτριο, η εξυπηρέτηση καλή, μερικά πιάτα καλά, μερικά όχι και τόσο, οι τιμές κανονικές...

Νομίζω ότι ο "Μπάρμπα Θανάσης" είναι μια κλασική ελληνική ταβέρνα που απευθύνεται σε πελάτες που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις, αλλά περιμένουν τα συνηθισμένα από μια ελληνική ταβέρνα που σερβίρει κρεατικά, τίποτα περισσότερο, αλλά και τίποτα λιγότερο...