Wine Restaurants - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

23 Οκτωβρίου, μουλιασμένοι από 2 ημερών βροχή και απροετοίμαστοι για την ξαφνική επίσκεψη του χειμώνα, αποφασίζουμε ότι ήρθε η ώρα να πάμε στην ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ για την οποία τόσα καλά διαβάζω και τόσο καιρό περιμένω να χειμωνιάσει (έχοντας διαβάσει κριτικές και δει φωτογραφίες ήθελα να πάω με τα πρώτα κρύα για να καθίσουμε μέσα).

Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές διαβάζοντας ή ακούγοντας κριτικές (και όχι μόνο εστιατορίων) φτιάχνω την εικόνα στο μυαλό μου και τις περισσότερες φορές απογοητεύομαι.. από την πραγματικότητα. Ε, λοιπόν στην περιπτωση της Οιναποθήκης, ίσως ήταν και πέρα από τις προσδοκίες μου.

Παγκράτι, σε σημείο που δεν παρκάρεις ούτε βέσπα, ήμασταν τόσο τυχεροί βρήκαμε αμέσως σχεδόν έξω από το μαγαζί!!! (απλά πολύ μεγάλη τύχη-πιστέψτε με).

Με το που μπήκαμε μέσα στο εστιατόριο, ήρθε ο ιδιοκτήτης και μας οδήγησε στο τραπέζι μας (4 ατόμων). Ο χώρος είναι -για τα δικά μου δεδομένα- πάρα πολύ όμορφος/λιτός. Τα τραπεζοκαθίσματα έχουν λογική απόσταση μεταξύ τους, το εστιατόριο αστράφτει από καθαριότητα, υπάρχουν 2-3 statement τραπέζια (πχ. ένα μοναστηριακού τύπου, όπως και αυτό που καθίσαμε το οποίο τραπέζι ήταν από άροτρο (σκεπασμένο με γυαλί για να προστατεύεται το ξυλο και φυσικά για να στέκονται τα ποτηροπιάτα μας). Η μουσική στη σωστή ένταση, η μεγάλη μπάρα στο πίσω μέρος του εστιατορίου να σε προετοιμάζει ότι θα γευθείς κρασί περισσότερο (παρά φαγητό), η μεγάλη τζαμαρία να θυμίζει γαλλικό μπιστρό...
Μικρή ένσταση στις καρέκλες (γιατί μετά από κάποια ώρα μετατρέπονται σε άβολα καθίσματα.

Έχοντας πάει "διαβασμένη" και βλέποντας διάθεση από μέρους του ιδιοκτήτη για να μας δώσει πληροφορίες για την ιστορία του κτιρίου και του ίδιου στους δρόμους του κρασιού, ξεκίνησε μία πολύ ενδιαφέρουσα "ξενάγηση" για το μέρος που πήγαμε να πιούμε/φάμε.

Αρχικά έφτασε στο τραπέζι μας νεράκι βρύσης, ένα ντιπ με κριτσινάκια για να συνοδεύσει τη ρετσίνα του καλωσορίσματος (σημειώνω ότι δεν είμαι καθόλου φίλος στη ρετσίνα) η οποία πραγματικά είναι κλάσεις ανώτερη της κοινής ρετσίνας που κυκλοφορεί.
Μέχρι να έρθουν και οι άλλοι 2 της παρέας (δεν είναι όλοι τυχεροί στο παρκάρισμα) μας έφεραν 2 ποτήρια με λευκό κρασί Σάμου πολύ γευστικό.

Το μενού έχει ικανοποιητικό αριθμό φαγητών -τόσα όσα πρέπει για να μην πελαγοδρομούμε.

Για αρχή επιλέξαμε Ικαριώτικο λευκό κρασί φρουτώδες, δροσερό και ελαφρύ το οποίο συνδιάστηκε γευστικά με τα πρώτα πιάτα που παραγγείλαμε (με τη βοήθεια του ιδιοκτήτη)

Επιλέξαμε τη σαλάτα ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ η οποία είχε φρεσκότατα υλικά και άφηνε μία λεπτή γεύση πορτοκαλιού στο τέλος. Ποσότητα ικανοποιητική - γευστικά πολύ καλή.

Ήρθε το ψωμάκι (επίσης καθόλου φίλος) με τη διαφορά ότι αυτό είναι ζυμωτό και περιέχει γλυκάνισο το οποίο λατρεύω... Καταπληκτική γεύση!!!!
Μία κρεατόπιτα, ένα σουφλέ με πράσο πολύ νόστιμα πιάτα (ίσως θα έπρεπε οι μερίδες να ήταν λίγο μεγαλύτερες).

Για επόμενο κρασί επιλέξαμε κόκκινο Τυρνάβου ένα καταπληκτικό κρασί με πλούσια - έντονα μεστή γεύση, το οποίο συντρόφεψαν ένα λουκάνικο σπετσοφάι, χοιρινό με κολοκάσι (απλά καταπληκτική γεύση) και 1-2 επιπλέον πιάτα που παράγγειλαν οι άντρες της παρέας (ενθουσιασμένοι από τις γεύσεις κρασιού/φαγητού και τη γενικότερη ατμόσφαιρα) εκτός καταλόγου -μέσα στο μενού της ημέρας- τα οποία ήταν πέρα από τη χωρητικότητα του στομαχιού μας γιαυτό και δεν είμαι σε θέση ούτε να τα ονομάσω ούτε να τα περιγράψω (αλλά είμαι βεβαία ότι ήταν νοστιμότατα γιατί δεν έμεινε ούτε μπουκιά).

Η μοναδική παρατήρηση που θα κάνω αφορά στην ποσότητα των πιάτων (το καταλαβαίνω ότι συνοδεύουν το κρασί, όμως δε θα έπρεπε να είναι σε κανονική μερίδα και όχι σε μινιόν μέγεθος?? Είναι και ο λόγος που στοίχισε την 4η ντομάτα στην τιμή (3/4).

Σε όλη τη διάρκεια του γεύματος ο ιδιοκτήτης ερχόταν στο τραπέζι μας και συνομιλουσαμε για την Ικαρία, τα κρασιά, τη σπηλιά του κλπ., επιβεβαιώνοντας τη βαθιά γνώση του στο κρασί...

Για επιδόρπιο πήραμε ένα cheese cake και ένα παγωτό σοκολάτα.
Τα γλυκά φαγώθηκαν σε χρόνο ρεκόρ (και δηλώνω ότι το παγωτό σοκολάτα ήταν καταπληκτικό -σημειώνω ότι δε μου αρέσει συνήθως η σοκολάτα που ευρέως κυκλοφορεί- και όμως αυτή η γεύση ήταν απλά η αληθινή σοκολάτα!!!

Ο λογαριασμός ήταν κάτι λίγο παραπάνω από euro 80,00, δεν το λες λίγο (4 άτομα) όμως κι εμείς γοητευμένοι από τις γεύσεις κρασιών, το περιβάλλον, την ευγένεια του προσωπικού ξεφύγαμε λίγο παραπάνω στο φαγητό (όπως είπα ήμουν τόσο χορτασμένη που τα 2 τελευταία πιάτα δεν τα δοκίμασα κάν).

Πιστεύω ότι είναι ένας χώρος που τιμάει και αναδεικνύει τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ κρασιά, τα προσφέρει σε λογικές τιμές σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον με άριστη εξυπηρέτηση και απίθανες γεύσεις, και εάν καταφέρεις να μην παρασυρθείς σε υπερβολές (οι οποίες θα ανατρέψουν τον προϋπολογισμό σου) απολαμβάνεις πραγματικά ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ!!! (κρασιού και φαγητου).

2015-10-29 10:52:12

Ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψή σας στην Οιναποθήκη
και περισσότερο από όλα για την θετική σας αύρα,
που ομόρφυνε την βραδιά!

2015-10-29 19:06:33

θα τα ξαναπούμε σύντομα!!!

2016-01-07 00:02:18
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.