Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Πριν 2 εβδομάδες ημέρα Παρασκευή πήγα στο κουκουνάρι μαζί με ένα φίλο μου. Αρχικά είχαμε σκεφτεί κάποιες άλλες επιλογές αλλά η ώρα είχε περάσει πολύ, ήταν 11 παρά, τραπέζι δεν είχαμε κλείσει και γενικά είχε αρχίσει να φαίνεται ότι η έξοδος για φαγητό θα έπρεπε να αντικατασταθεί με έξοδο για ποτό. Απελπισμένη έψαχνα στο σάιτ για κάποιο μαγαζί στο οποίο η κουζίνα δεν έκλεινε στις 12 όταν έτυχε να δω το κουκουνάρι! Είχα διαβάσει παλαιότερα κριτικές και ήταν ένα από τα μαγαζιά τα οποία είχα κρατήσει στο πίσω μέρος του νυαλού μου ως μέρος που θα ήθελα να επισκεφθώ. Πήρα επιτόπου τηλέφωνο και διάνα! Είχαν ένα τραπέζι και μας το κράτησαν, σε 15' είχαμε φτάσει.

Το μαγαζί ήταν γεμάτο στις 11 και σκέφτηκα ότι μάλλον σταθήκαμε τυχεροί που βρήκαμε τραπέζι. Το προσωπικό ήταν ευγενικό δεν είχαμε κάποιο παράπονο με την εξυπηρέτηση και τα φαγητά μας έφτασαν αρκετά γρήγορα (δεν ήταν βέβαια και ώρα αιχμής) οπότε θα βάλω 4/4 στην εξυπηρέτηση.

Ως προς τον χώρο ήταν συμπαθητικός, ίσως τα τραπέζια θα έπρεπε να ήταν σε λίγο μεγαλύτερη απόσταση. 3/4 στο χώρο.

Ο κατάλογος, όχι ιδιαίτερα εκτενής, είχε σαλάτες, ορεκτικά, ζυμαρικά και ψητά. Οι σαλάτες οφείλω να πω ότι φαίνονταν ενδιαφέρουσες, αλλά αποφασίσαμε να πάρουμε μία κοτόπιτα στη μέση και από ένα ο καθένας, τα οποία εν τέλει λόγω και του περασμένου της ώρας και του μεγέθους των πιάτων ήταν υπεραρκετά.

Η κοτόπιτα έμοιαζε με κρέπα ή φλογέρα σε φύλλο πίτας όμως. Είχε κρεμώδη γέμιση και ήταν διαφορετική από αυτό που περίμενα αλλά πολύ ωραία. 8/10

Από κυρίως εγώ έτεινα στα ζυμαρικά και μετά και από συμβουλή του σερβιτόρου επέλεξα ταλιατέλες με σάλτσα γραβιέρας, σπανάκι και προσούτο καρπενησίου. ήταν ό ν ε ι ρ ο!!! Οι γεύσεις έδεναν τέλεια και για το πιάτο αυτό και μόνο θα ξαναπήγαινα. Στη σάλτσα γινόταν αντιληπτό το τυρί και υπήρχαν και αρκετά κομμάτια λιωμένης γραβιέρας. Το προσούτο ήταν στο πάνω μέρος του πιάτου σε φέτες πολύ και αυτό σε ποσότητα. 9/10

Ο φίλος μου διάλεξε κοντοσούβλι, το οποίο δοκίμασα και μπορώ να πω ότι και αυτό μου άρεσε πολύ. Συνοδευόταν από πατάτες που ήταν εξαιρετικές, δε μπορούσα να σταματήσω να του τις τρώω και από μία λίγο παράξενη σάλτσα που έμοιαζε με μπάρμπεκιου η οποία πήγαινε όμως στο ψητό. Το κρέας είχε λίγο περισσότερο λίπος από ότι θα έπρεπε. 8/10

Και τα 2 πιάτα ήταν όμορφα σερβιρισμένα και σε προδιέθεταν θετικά πριν ακόμα τα δοκιμάσεις και οι μερίδες πλουσιοπάροχες. Πληρώσαμε κάπου στα 13 ευρώ το άτομο τιμή πολύ ικανοποιητική. Στο value for money όμως θα βάλω 3/4 γιατί από όσο παρατήρησα οι τιμές των ορεκτικών και των σαλατών προσομοίαζαν αυτές των κυρίων και ίσως είναι δεσμευτικές για κάποιον που θα θέλει να δοκιμάσει περισσότερα πράγματα.