Πολίτικη κουζίνα - Πλατεία Αμερικής, Αθήνα

Πριν απο χρονια, ένας πολυ καλος μου φίλος μου είχε πει οτι ένα απο τα καλύτερα κουρδικά στην Αθηνα, βρίσκεται στην πλατεία Αμερικής. Ο ίδιος ανθρωπος, ένα πρωι, με πέρασε απέξω, και προσπαθούσα να καταλάβω αν αυτη η σκοτεινή τρύπα, το βράδυ μπορει να μεταμορφώνεται σε μαγαζί.... Και όμως, τελικά, μετα απο χρονια, ηρθε η επιβεβαίωση.

Για όποιον γνωρίζει καλα την ευρύτερη περιοχή του κέντρου, οπως εγώ, ειναι ένα ψητοπωλείο, τίποτα το φοβερό, πραγματικά, δυο δρόμους μεσα, απο την Αγ. Μελετιου. Για όσους δε γνωρίζουν, θα έρθουν απο την Πατησίων, και στο ύψος της πλατείας Αμερικής θα στρίψουν με κατεύθυνση την Αχαρνων. Στη γωνία με τη Μοσχονησίων, θα δουν ένα άχαρο ψητοπωλείο, με ναυλον γύρω γύρω, και πέντε τραπεζάκια. Και οπως συνήθως, οι μικροί θησαυροί, ειναι τυλιγμένοι σε φτηνό περιτύλιγμα....

Πρόκειται για μια οικογενειακή επιχείρηση. Οι γονείς, κουρδικής καταγωγής, επιμελούνται το φαγητο και την κουζίνα, ενώ τα παιδια ασχολούνται με την εξυπηρετηςη. Η κοπέλα, μελαχρινή, όμορφη, πολυ χαμογελαστή και επεξηγηματική όπου χρειάστηκε. Τα πιάτα ηρθαν σε σωστό χρόνο, σωστή σειρά, το νερό σε γυάλινο μπουκαλι, ολα μια χαρα, αλλα επειδη πραγματικά ήταν πολυ ευγενική, θα της το βάλω το τεσσάρι!!!

Όσον αφορά το φαγητο, παραγγειλαμε μια σαλάτα ταμπουλε, ικανοποιητικου μεγέθους, πολυ καλή γευστικά, μαζί με λεμόνι, για όποιον επιθυμεί, εγώ προςωπικα καθόλου, και τεσσερις λεπτές φέτες ραπανάκι στη μέση. Επισης, παραγγειλαμε πίτα καισαρειας, η οποια εχει μεσα τυρι και παστουρμά. Μπορω να πω, πως αν και δεν ειμαι λάτρης του παστουρμά, η πίτα ήταν πολυ καλή. Τα κομματια ήταν λεπτά, και μεσα είχαν παστουρμά, τυρι και πιπεριές, και το φυλλο ήταν τραγανό και χωρις να εχει αρπάξει.

Για κυριως, πηραμε μπειντι κεμπάπ, που θεωρείται το must του μαγαζιού. Εμένα μου άρεσε πολυ, οπως και στην παρέα μου. Προσγειώθηκε στο τραπέζι μας, μια μεγάλη πιατέλα η οποια είχε ένα μεγάλο κεμπάπ στη μέση, τυλιγμένο μεσα σε φυλλο, και απο πάνω μια υπέροχη κόκκινη σάλτσα με μπαχαρικά, ελαφρώς καυτερή, την οποια όμως καταλάβαινες κατα την κατάποση. Αυτο συνοδευόταν απο κρεμμύδι πασπαλισμένο με πάπρικα, ρύζι με καρυ, και λίγα ρεβύθια απο πάνω, καθώς και σος γιαουρτιού, που μου άρεσε πολυ, και έσβηνε την κάψα της σάλτσας.

Στην αρχή μας έφεραν Πιτούλες με πάπρικα, αφράτες και γευστικές, που τις έφαγα μαλλον μόνη μου! Βεβαια δεν ήταν πολλές....

Για το τελος παραγγειλαμε κιουνεφε, που ήταν πολυ καλο, αλλα η παρέα μου που εχει επισκεφτεί τη γείτονα χώρα, ουκ ολίγες φορές, μου είπε οτι ήταν απλά καλο. Σεβαστή η γνώμη του. Πάντως για ολα αυτα που φάγαμε στις έντεκα το βράδυ, ουτε καούρες ουτε στομαχικές παρενέργειες είχαμε.

Για ολα τα παραπάνω μαζί με δυο κοκακολες, πληρώσαμε 26 ευρω. Νομιζω οτι η απόδειξη ηρθε κανονικά, γιατι δεν ασχολήθηκα με το οικονομικό σκέλος της εξόδου, αυτη τη φορά. Value for money? Μμμμμ...... Εδώ μπερδεύτηκα λιγο. Δεν τα βρήκα ουτε λίγα ουτε πολλα. Οι μερίδες ειναι στα κεμπάπ απο 7 ευρω και πάνω, οπως ειναι σε ένα ψητοπωλείο που θα πάρεις μια μερίδα γύρο. Πληρώσαμε 13 ευρω το άτομο παίρνοντας ουσιαστικά ένα κυριως, ένα ορεκτικό και μια σαλάτα, όποτε μαλλον δεν ξέρω, για αυτο και έβαλα 2/4.

Αν βρεθείτε στην περιοχή και θέλετε να το δοκιμάσετε, το προτεινω γιατι οι γεύσεις θα σας ανταμείψουν.