Πολίτικη κουζίνα - Πλατεία Αμερικής, Αθήνα

Δεν μπαινω συχνα στη διαδικασια να γραφω πια κριτικες κυριως λόγω χρόνου.....
Ημουν απο τους πρωτους που εγραψαν κριτικη για το Ασια τρια χρονια πριν και κατι ψιλα και δε συνηθιζω να το κανω για δευτερη φορα.... ευκολα...
Εχω επισκεφθει το Ασια πολλες μα παρα πολλες φορες.. Είκοσι σιγουρα οποτε γνωριζω μπορω να πω πολυ καλα όλες τις γευσεις του..

Θα ξεκινησω με την εξυπηρετηση. Οι ίδιοι χαμογελαστοι άνθρωποι με πρωτη και καλυτερη την αρχιμαγειρισσα της οικογενειας η οποια γεια στα χερια της να μας ταιζει με τοσο μερακι. Τα παιδια που σερβιρουν ειναι παντα ευγενικα ακρως εξυπηρετικα και τελος... Τιποτε παραπανω τιποτε λιγοτερο.
Χώρος. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ευχομαι να μην αλλαξουν χώρο η χαρακτήρα καθως είμαι σχεδον σιγουρος ότι θα επέλθει βιομηχανοποιιηση και τυποποίηση του προσφερομενου προϊόντος με άμεσο επακολουθο την υποβαθμιση του. Ο χώρος ειναι σαν να τρώτε σε ψησταρια της γειτονιας που στο κατω κατω αυτο ειναι και δε μας πειραζει καθολου.

Επειδη τυγχάνω ας πουμε αρκετα ταξιδεμενος στον Αραβικο και όχι μονο κόσμο ( Συρια, ΣΑραβια, Ομαν, Ιρακ, Ιραν, Καταρ, Υεμενη, Λιβανο, Κουρδισταν και αλλου... Κάποιοι με ξερουν και προσωπικα οπότε μπορουν να επιβεβαιωσουν την αυθεντια μου...

Η κουζινα θα ελεγα ειναι ένας συνδυασμος Κουρδικης, Λιβανεζικης και παραδοσιακης Καταριανης κουζινας ( Στο καταρ θεωρω οτι υπαρχουν οι καλυτεροι γνωστες μπαχαρικων στον Αραβικο κοσμο. ). ΟΧΙ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΕΜΕΝΑ γραφουν μερικοι εδω μεσα.

Στην κουζινα του μαγαζιου είναι εκδηλη η χρήση ΠΟΛΥ προσεγμενη χρήση μπαχαρικων εκείνων μαλιστα τα οποία οι τουρκοι δεν ξερουν να τα μεταχειριζονται καθολου μα καθολου ομως...

Γευσεις... Ω θεε μου γευσεις.... Θεε μου τι γευσεις ειναι αυτες... Λιγα πιατα μετρημενα. Εκτελεσμενα αψογα, σερβιρισμενα σεμιναριακα. Παμε στην κριτικη.
Το ντονερ. Πρεπει κανεις να ταξιδεψει στο Λιβανο και μαλιστα στο Βορειο Λιβανο για να πετυχει κάτι τοσο "καθαρο" και φρεσκο και "¨εντονο". Σωστό κόψιμο, Παντα με κρουστα στην εξω του, και σπαει δεν λιωνει όπως πρεπει... στο πιρουνισμα.

Το χουμους. Δουλεμενο, Ασπιλο, με σωστη χρήση μπαχαρικων ( παπρικα και οχι μονο) και ελαιολαδο σε σωστη ποσοτητα και καλη ποιοτητα. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

Παστουρμαδοπιτακια. Αλμυρη διαθεση, φύλο σωστο σε πάχος το παραγγελνετε οπωσδηποτε.

Σαλατες χωριατικη ικανοποιητικη σε μεγεθος και "ζωντανα" λάχανικα προσωπικα δε τρωω σαλατες οποτε δεν μπορω να φερω αποψη.

Τα κεμπαπ..... Βρε καλως τα τα κεμπαπ.....
Σερβιρισμενα για σεμιναριο. Συνοδευομενα απο όλα όσα πρεπει. Δε μου αρεσε που εχετε κοψει το φυστικη αιγινης στο γιαουρτι ( το προσεξα ) να το ξαναβαλετε!!

Προτεινω το ισκεντερ και αν θελετε κατι πιο πικαντικο ( αυτο παιρνω παντα) το μπειντι. Τα πιατα ειναι σερβιρισμενα παντα με πιτακια, πιπερια ΟΛΟΚΛΗΡΗ πολυ μας αρεσει αυτο, επαρκεια σε γιαουρτι.

Επισης θεωρω οτι αν ειστε μερακληδες να παρετε τηλεφωνο να σας ετοιμασουν ενα χιουνκαρ μπεγιεντι όπως επισης και το ατζεμ πιλαφ τους που είναι εξαιρετικο και κατι αντιστοιχο εχω φαει μονο στη Συρια.. ( προπολεμικα)

Κλεινοντας σας "διαταζω" να παραγγειλετε αν ειστε τυχεροι και εχει μπακλαβα... Σε ολόκληρη την Πόλη να εχω φαει δυο φορες τετοιο γλυκισμα τοσο μα τοσο περιποιημενο.

Συνοψιζοντας
Μεριδες πολυ μεγαλες, Φαγητο Πολυ νοστιμο, Υλικα εξαιρετικα, Χωρος κατω του μετριου ( δε μας πειραζει καθολου ωστοσο μας αρεσει ετσι), Προσωπικό πολυ καλο προεξαρχουσας μιας κυριας που λατρευει να βλεπει τους πελατες της καθως μαγειρευει... να γλειφουν τα δαχτυλα τους. Τιμες παρα πολυ καλες και με 15 ΤΟ ΠΟΛΥ ευρω το ατομο τρως μεχρι εκει που δεν αντεχεις αλλο...
Η νουμερο ενα επιλογη μου σε εστιατορια του ειδους εντος ελληνικων συνορων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mixakick.

2015-10-27 21:03:27

Καλησπέρα σας, ευχαριστούμε για ακόμα μια κριτική σας. Μας βοηθάτε να συνεχίζουμε αλλά και να γινόμαστε καλύτεροι.
Το φιστίκι το αφαιρεσαμε διότι κάποιοι από τους πελάτες μπορεί να έχουν αλλεργία. Μπορείτε όμως να μας ζητήσετε να σας βάλουμε φιστίκι. Ευχαριστούμε πολύ. Με εκτίμηση από την Οικογένεια Μικρά Ασία