Μοντέρνες ταβέρνες - Παγκράτι, Αθήνα

Μετά την τρίτη επίσκεψή μου στο Μαύρο Πρόβατο αποφάσισα να γράψω την κριτική μου γι' αυτό το μικρό διαμαντάκι στο Παγκράτι, στην παλιά μου γειτονιά. Θα πρέπει να ομολογήσω ότι το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο-εστιατόριο το έχω ξεχωρίσει από όλα τα αντίστοιχα του Παγκρατίου λόγω του εύστοχου συνδυασμού της παραδοσιακής μεσογειακής κουζίνας και των μοντέρνων παρεμβάσεων, που οδηγούν σε ένα άρτιο και πάντα εύγευστο αποτέλεσμα.

Ας μην γίνομαι όμως κουραστική. Ο χώρος του Μαύρου Προβάτου απλός, λιτός και καθαρός. Ο εσωτερικός χώρος αποτελείται από δύο μερικότερες αίθουσες, τις οποίες χωρίζει μια είσοδος πολυκατοικίας, ένα μάλλον μειονέκτημα του εστιατορίου. Τον εξωτερικό χώρο συναποτελούν ένα στενό πεζοδρόμιο με μερικά τραπεζάκια, χώρο που όμως φροντίζουν να διατηρούν καθαρό και αξιοπρεπή παρά του ότι συνορεύει με το δρόμο και σταθμευμένα αυτοκίνητα. Ένα μειονέκτημα για μένα είναι η μουσική, η έλλειψη της οποίας ειδικά στην μικρότερη αίθουσα είναι εκωφαντική καθώς, λόγω και της εγγύτητας των τραπεζιών, είναι αδύνατον μια συζήτηση να παραμείνει ιδιωτική.

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση αυτή ήταν υποδειγματική. Τετάρτη βράδυ το μαγαζί ήταν γεμάτο, ωστόσο οι σερβιτόροι ήταν γρήγοροι και μονίμως σε ετοιμότητα να σε εξυπηρετήσουν με ευγένεια. Με άριστη γνώση του μενού φαγητών και γλυκών της ημέρας, μάς επεξήγησαν ό, τι ρωτήσαμε υπομονετικά. Εδώ να ανοίξω μια μικρή παρένθεση- υπενθύμιση πως πρέπει οπωσδήποτε να κλείσετε τραπέζι εφόσον επιλέξετε να πάτε στο Μαύρο Πρόβατο, ακόμη και αν είναι καθημερινή, καθώς είναι ιδιαίτερα δημοφιλές.

Στα του φαγητού! Παραγγείλαμε:

1. Σαλάτα Μυρτώ: με ψημένο μανούρι, ανάμεικτα λαχανικά, σωταρισμένους ξηρούς καρπούς, πορτοκάλι και σως βατόμουρο- μια πρωτότυπη σαλάτα, πραγματική πανδαισία γλυκόξινης γεύσης με ιδιαίτερους συνδυασμούς, η οποία άφησε πολύ καλές εντυπώσεις {7,70 ευρώ}.

2. Κολοκυθοανθοί: Πιάτο ημέρας με ωραία αχνιστή γέμιση τυριών και χωρίς υπερβολές στο κουρκούτι {4,70 ευρώ}.

3. Σαρικόπιτα: με ξινομυζήθρα, μέλι και σουσάμι- συνδυασμός που ποτέ δεν με απογοητεύει, είναι ένα από τα πιάτα που πάντοτε επιλέγω {5,50 ευρώ}.

4. Κριθαρότο κοτόπουλο: με κριθαράκι, όπως υποδεικνύει και το όνομά του, ανάμεικτα λαχανικά και ζουμερό κοτόπουλο- εξαιρετικό πιάτο {6,70 ευρώ}.

5. Χιουνκιάρ Μπεγιεντί: μοσχαράκι με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας και κόκκινη σάλτσα- το κρέας μαλακό και ζουμερό και ο πουρές πολύ εύγευστος {6,70 ευρώ}

6. Ψωμάκι {0,90 ευρώ}

7. Μισό κιλό λευκό κρασί: το κρασί μου φάνηκε κάπως ξινό, δεν μου άρεσε ιδιαίτερα {4,50 ευρώ}

8. Μους λεμονιού με καραμελωμένα αμύγδαλα: δροσιστικό και ελαφρύ επιδόρπιο- θα απογειωνόταν θεωρώ με μια βάση μπισκότου {4,10 ευρώ}

9. Σουφλέ σοκολάτας με κρέμα γάλακτος: καυτό και υπέροχο {4,10 ευρώ}

Σύνολο: 44,90 ευρώ, εξαιρετική τιμή για την ποσότητα και την ποιότητα που προσφέρει, ενώ εάν είστε περισσότερο φειδωλοί και δεν επιλέξετε γλυκό, ο λογαριασμός για δύο άτομα δύσκολα θα ξεφύγει από το ποσό των 40 ευρώ.

Ξέχασα να επισημάνω το κέρασμα με παξιμαδάκια, με ένα κοκκινωπό ντιπ και δύο σφηνάκια ρακί!

Συμπέρασμα; Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα!

2016-03-04 14:53:48

Καλησπέρα, ευχαριστούμε που μας επισκεφθήκατε, ελπίζουμε να σας ξαναδούμε σύντομα!