27 Οκτ 2015

Πήγαμε στο Αλμυρίκι με την παρέα μου (4 άτομα) πριν περίπου δύο εβδομάδες αφού είχα διαβάσει για αυτό στο Αθηνόραμα. Γενικά με την παρέα μου πειραματιζόμαστε με καινούρια μέρη και περιοχές και εκείνη την Παρασκευή αποφασίσαμε να παμε στο Αλμυρίκι και τελικά, αυτή την φορά η επιλογή μας μας έβγαλε ασπροπρόσωπους!!!!!

Ας ξεκινήσουμε με λίγα λόγια για την περιοχή και τον χώρο του μαγαζιού. η πρόσβαση στην Παναγή Τσαλδάρη είναι πάρα πολύ εύκολη μιας και είναι κεντρικός δρόμος. Πάρκινγ βρήκαμε σχεδόν αμέσως και αυτό εγώ προσωπικά το θεωρώ σημαντικό γιατί μπορεί ένα μέρος να είναι αποτρεπτικό κατά την γνώμη μου αν σου βγαίνει η πίστη να βρεις να παρκάρεις.

Ο χώρος του μαγαζιού είναι πολύ ευχάριστος. Άμα είναι καλός ο καιρός έχει και τραπεζάκια έξω. Μέσα μιλάμε για μια καθαρή εικόνα με μπλε και γαλάζια τραπεζάκια και γενικά ωραία προσεγμένη και λιτή διακόσμηση. Τα παιδιά που μας σέρβιραν που απ'οτι κατάλαβα πρέπει να είναι και οι ιδιοκτήτες ήταν χαμογελαστοί, ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι.

Στο δια ταύτα τώρα. Το μενού είχε ούτε πολλά ούτε λίγα είχε ουσιαστικά όσα έπρεπε γιατί δεν αντέχω με τίποτα τα μενού χιλιόμετρο. Πήραμε τα εξής: Mία σαλάτα ταμπουλέ που ήταν φανταστική και σαν παρουσίαση και γευστικά και ήταν ένας συνδυασμός απο πολύ ψιλό κους κους, τυρί Αρσενικό Νάξου που πρώτη φορά δοκίμαζα καρύδι αν θυμάμαι καλά καπνιστό χέλι και μια φοβερή sauce γλυκειάς κολοκύθας με τζίντζερ.

Τα υπόλοιπα ήταν γαύρος τηγανητός παναρισμένος σε σιμιγδάλι σούπερ τραγανός και το ντιπάκι που τον συνόδευε ταίριαζε απόλυτα, χταπόδι στην σχάρα με μαύρη ταραμοσαλάτα!!!!!!!!!! ναι καλα διαβάσατε, που ήταν πολυ γευστικη και με φανταστική υφη, σαρδέλες στην σχάρα επίσης φρεσκότατη και εξαιρετικά ψημένη που την συνόδευαν με χορταράκια και λαδολέμονο και τέλος πήραμε και τα κρητικά ζυμαρικά στριφτάρια με πεσκανδρίτσα, στάκα, μυζήθρα, και αυγοτάραχο που ήταν μια πραγματική αποκάλυψη.

Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε και με χύμα κρασάκι λευκό το οποίο ήταν τέλειο όχι σαν τα ξίδια που σερβίρουν μερικοί. Στο τέλος επειδή δεν πήραμε γλυκό μας κέρασαν μίνι προφιτερόλ το οποίο το σέρβιραν σε ένα γλυκύτατο μικρό βαζάκι και ήταν πάνφρεσκο και πεντανόστιμο, -την επόμενη φορά εννοείτε θα παραγγείλω κανονικά το μεγάλο-.

Στο τέλος όταν μας έφεραν τον λογαριασμό πληρώσαμε περίπου απο 18 ευρώ το άτομο και γενικά απο την ποιότητα αλλά και απο την ποσότητα, μας φάνηκαν λίγα!!!

Τέλος για να κλείσω το Αλμυρίκι είναι ένα εστιατόριο που σίγουρα θα πάω ξανά γιατί μείναμε από όλες τις απόψεις ικανοποιημένοι.

27 Οκτ 2015

Lizbeth