Κίνα & Ν. Ασία - Περιστέρι, Αθήνα

Ήταν Κυριακή μεσημέρι και ο σύζυγος που έδωσε έξοδο και με άφησε να βγω με τις φίλες μου. Έτσι αντί για Ladies night εμείς το κάναμε Ladies Sunday. Δεν ξέρω πως έχει προκύψει και τα πιο πολλά Κινέζικα εστιατόρια έχουν μπουφέ τις Κυριακές. Δεν ξέρω επίσης αν αυτό ισχύει και στις χώρες τους ή εκτός Ελλάδας ή αν είναι κάτι που έχει γίνει συνήθεια εδώ.

Επειδή περνάω τη φάση του να δοκιμάσω νέες κουζίνες πρότεινα εγώ στις φίλες μου να πάμε σε Κινέζικο. Μία από αυτές ήξερε το όνομα WON TON από κάποιο που πήγαινε παλιά στην Νέα Σμύρνη κι έτσι το ψάξαμε. Για να μοιράσουμε την απόσταση πήγαμε στο Περιστέρι κι ευτυχώς βρήκαμε πολύ εύκολα παρκινγκ. Μπορεί να ήμασταν απλά τυχερές γιατί με το που φτάσαμε βρήκαμε μία θέση που θα χώραγε και λεωφορείο. Έτσι η οδηγός που δεν είναι και καλή στο παρκάρισμα το έβαλε με ευκολία.

Δεν ξέραμε τι να περιμένουμε αλλά σίγουρα δεν περιμέναμε αυτόν τον κόσμο. Με το που μπήκαμε και κάτσαμε στο τραπέζι μας, μας άρεσε πολύ ο χώρος που ήταν μοντέρνος αλλά είδαμε να έχει μεγάλη ουρά μπροστά από τον μπουφέ. Δεν σηκωθήκαμε αμέσως και περιμέναμε μήπως χαλαρώσει λίγο η κατάσταση αλλά δεν βλέπαμε να γίνεται κάτι κι έτσι είπαμε: Κορίτσια ή τώρα η ποτέ!

Αποφασίζουμε να σηκωθούν οι δύο από τις τρεις για να μείνει η άλλη στο τραπέζι και να προσέχει τις τσάντες μας και τα κινητά μας. Εμείς θα βάζαμε φαγητό και για αυτή. Όταν φτάσαμε όμως στον μπουφέ βρεθήκαμε ανάμεσα σε πολλούς άλλους που πάλευαν για να γεμίσουν τα πιάτα τους. Ούτε από ευγένεια δεν μας έκαναν κάποιοι χώρο για να σερβιριστούμε. Σφηνωθήκαμε με μεγάλη προσπάθεια ανάμεσα στον κόσμο που δεν κρατούσε την ουρά προτεραιότητας και δοκιμάσαμε να βάλαμε φαγητό στα πιάτα μας. Από το άγχος δεν βάζαμε αυτό που θα θέλαμε αλλά αυτό που βρίσκαμε μπροστά μας.

Γυρίσαμε ακόμα ταραγμένες στο τραπέζι κι αρχίσαμε να τρώμε όμως όλη αυτή η διαδικασία μόνο να ηρεμήσεις δεν σε αφήνει και να απολαύσεις την Κυριακή σου.

Για το φαγητό δεν έχω να πω πολλά. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από Κινέζικη κουζίνα αλλά καμία από εμάς δεν έμεινε ικανοποιημένη από τις γεύσεις. Πλούσιο δεν θα τον έλεγες. Δεν δώσαμε και πολλά χρήματα αλλά και για αυτά που δώσαμε περιμέναμε πιο μεγάλη ποικιλία.

Πήραμε τον κατάλογο για να πάρουμε 1-2 πιάτα που θα έρχονταν χωρίς να στηθούμε στην ουρά αλλά μας φάνηκαν λίγο ακριβά κι έτσι δεν το κάναμε. Τα νουντλς ήταν κάπως λασπωμένα και επειδή ήταν τα τελευταία που προλάβαμε έμοιαζαν λίγο διαλυμένα από τις κουτάλες των προηγούμενων. Τα πουγκάκια με το λευκό τυρί ήταν λίγο πανιασμένα. Πάντως καβούρι μέσα δεν είχαν αλλά εκείνο το υποκατάστατο που γίνεται από κρέας άσπρου ψαριού. Από τα υπόλοιπα πιάτα κάποια μας άρεσαν και κάποια όχι. Βάλαμε τελικά μόνο 2 πιάτα και δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναστηθούμε στην ουρά γιατί είχε πάλι πολύ κόσμο.

Έτσι κάτσαμε ελάχιστα ακόμα και φύγαμε για καφέ για να μη πάει εντελώς χαμένο το μεσημέρι μας.

Επειδή μου άρεσε ο χώρος που ήταν μοντέρνος, μεγάλος και καθαρός ίσως ξαναπάω καθημερινή για να φάω πιάτα εκτός μπουφέ. Θα περιμένω να ανέβουν κι άλλες κριτικές που θα μιλάνε για εμπειρίες ατόμων που δεν πήγανε Κυριακή και θα αποφασίσω.