Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Σαββατο βραδυ, αργουτσικα, λιγο μετα τις 11. Μολις τελειωσε η θεατρικη παρασταση σε κοντινο θεατρο, τι καλυτερο απο εναν επιλογο σε ενα συμπαθητικο μαγαζι για φαγητο. Το Σαραντατριο και κοντα μας βρεθηκε, και καλες κριτικες ειχε. Η παντα αξιοπιστη Pontiki σχεδον το αποθεωσε! Ε, δε θα εχανα την ευκαιρια!

Ο χωρος παραξενος(οπως γραφουν και οι προηγουμενες κριτικες), αλλα καλαισθητος. Τα τραπεζια γεματα, πιθανοτατα λογω Σαββατου. Αρκετα στριμωγμενα, δε θα'λεγα οτι εχεις αρκετα καλη αισθηση ιδιωτικοτητας. Επιπλεον, μιας και επιτρεπεται το καπνισμα αφενος, αλλα και υπαρχουν πολλες μυρωδιες απο την κουζινα αφετερου, να υπολογιζεις οτι τα ρουχα σου επιστρεφοντας σπιτι θα πρεπει να τα πλυνεις. Ο κοσμος νεανικος κατα βασην αλλα και καποιες ηλικιες μεγαλυτερες. Το σερβις εξαιρετικο, με το που καθησαμε(ευτυχως ειχαμε προνοησει να κανουμε κρατηση τηλεφωνικα απο νωρις, αλλιως χλωμο να βρισκαμε τραπεζι)ηρθε μια εξυπηρετικοτατη κοπελα και μας εφερε καταλογους.

Ο καταλογος οχι πολυ μεγαλος αλλα επαρκης. Εμεις διαλεξαμε:

-Σαλατα ταμπουλε. Δροσερη, φρεσκια, νοστιμη και σε ικανοποιητικη ποσοτητα. Το κοστος 4,50 ευρω. Βαθμολογια 4 στα 4.

-Καβουρμας με αυγο. Η κοπελα μας προτεινε να ανακατεψουμε τα δυο υλικα και οταν ειδε πως δεν καταλαβαμε, ανελαβε να το κανει εκεινη. Το αποτελεσμα γευστικοτατο. Πικαντικο πιατο(ετσι ειναι ο καβουρμας ουτως η αλλως), χορταστικο, εντονο οσο πρεπει. Τιμη 6,50. Θα το βαθμολογουσα 3,5 στα 4.

-Μπιφτεκακια μοσχαρισια. Εδω μουτρωσα. Δε λεω, νοστιμο αλλα μιλαμε για μεριδα νηπιαγωγειου. 5 η 6 μικρα μπιφτεκακια στο μεγεθος μικρων κεφτεδων και χωρις συνοδευτικο. Και σα να μη φτανει αυτο κοστιζε και 6,50 ευρω. 2 στα 4 αξιολογηση.

-Πατατες τηγανητες. Σωστη μεριδα, σωστη γευση. 3,50 στα 4. Κοστος 3,90. Τσιμπημενες δηλαδη.

-Μια φιαλη κρασι κοκκινο Campus απο Καλαβρυτα. Η εκπληξη της βραδιας! Το συγκεκριμενο μαγαζι, αν και νεανικο στεκι, παρουσιαζει την ιδιαιτεροτητα να μην διαθετει χυμα κρασι. Εχει μονο εμφιαλωμενο, πραγμα που υπο αλλες συνθηκες θα με ενοχλουσε εντονως. Εδω ομως ειναι αλλιως: Οι ανθρωποι εχουν βρει τον τροπο να προσφερουν εξαιρετικο κρασι σε πολυ καλες τιμες και Μπραβο τους! Η φιαλη κοστιζε Μονο 7 ευρω και επιπλεον ηταν και υπεροχο γευστικα! 4 στα 4 ασυζητητι!

Μας εφεραν ψωμακι(οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οκ)που χρεωσαν 0,50. Επισης νερο σε ποτηρι. Ενα απο τα πραγματα που μαλλον με ενοχλησαν ηταν οτι στο τραπεζι δεν υπηρχε ουτε αλατοπιπερο, ουτε λαδι και ξυδι. Σπαρτιατικο δηλαδη!

Για επιλογο ηρθαν δυο σφηνακια με κοκκινο γλυκο κρασι μοσχατο(μετριο γευστικα). Κερασμα αλλο δεν περιλαμβανεται.

Συνολικο κοστος 29 ευρω για δυο ατομα-το αναμενομενο δηλαδη.

Συμπερασματικα εχω να πω οτι το μαγαζι προσφερεται σαν μια καλη λυση στην περιοχη, με την προυποθεση να αντεχεις τους στριμωγμενους χωρους και να μη σε ενοχλουν οι εντονες οσμες. Αν δε σε ενοχλουν αυτα θα μπορουσες να το κανεις και στεκι.

Προσωπικα, στα 44 μου ισως εχω καποιες αλλες απαιτησεις, συνεπως δε γνωριζω ποσες φορες ακομα θα το επισκεφτω.