Σουβλάκι & Σχάρα - Πετρούπολη, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε τον Άνεμο μετά γονιών και πεθερικών, συν τα δυο παιδιά μας, απαρτία δηλαδή, την Κυριακή 25 Οκτώβρη. Άλλα πιάτα μας ενθουσίασαν και άλλα όχι. Εκείνο όμως που θα μας μείνει από το συγκεκριμένο μαγαζί είναι η ευγένεια των σερβιτόρων. Πραγματικά εξαιρετικοί.
Αναλυτικότερα:

Σαλάτα χωριάτικη: σε μεγάλο μπώλ και με αρκετή και πολύ νόστιμη κάππαρη (για την οποία έχω τρέλα και το εκτίμησα αρκετά)
Σαλάτα του σέφ: κλασική, με αρκετή sause, νόστιμη.
Σαλάτα σμυρνείκη: με μαρούλι, ρόκα, κρουτόν, μπαλσάμικο, κ άλλα τα οποία δεν συγκράτησα, άρεσε πολύ στην παρέα.

Τυροκαυτερή: δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι ήταν φτιαχτή, δε μπορώ να πω όμως ότι δε φαγώθηκε κιόλας.
Μελιτζανοσαλάτα: παρότι όντως φτιαχτή, δεν άρεσε καθόλου σε μένα ή στην παρέα. Ανάλατη και χωρίς καθόλου ξύδι ή μυρωδιά σκόρδου ή μυρωδιά μαΐντανού, σα να έτρωγες ψητή μελιτζάνα αλοιφή, με λάδι. Μπορεί να έτυχε ή μπορεί να τη φτιάχνουν όντως έτσι οι άνθρωποι κι εμείς να την προτιμούμε πιο spicy..

Τζατζίκι: Αντίθετα με τα από πάνω, μας άρεσε.
Κολοκυθοκεφτέδες: Αρκετά ζουμεροί μέσα (συν καρότο τριμμένο στο μείγμα) και τραγανοί απ’εξω. Καλοί.
Μπουρεκάκια: Μελιτζάνα τυλιγμένη με φέτα, τηγανησμένο. Σε αντίθεση με τη μελιτζανοσαλάτα, πολύ καλό (έως εξαιρετικό).

Tυροκροκέτες: καλές σερβιρισμένες ζεστές. Πήγα να δοκιμάσω όταν κρύωσαν και δεν τρωγόταν.
Φλογέρες ζαμπόν-τυρι: κλασικές (μικρότερο όμως μέγεθος από μιας συνηθισμένης φλογέρας).

Από κυρίως πήραμε 3 χοιρινές μπριζόλες, 1 κοτόπουλο φιλέτο και 2 τηγανιές κοτόπουλο, συνοδευμένα και τα 6 πιάτα με ρύζι – φάουλ. Θα έπρεπε να υπήρχε δυνατότητα να συνοδεύονται και με πατάτες τηγανητές. Ή έστω, μισό μισό. Παραγγείλαμε όμως και 2 τηγανιές πατάτες, πολύ καλές κομμένες στο χέρι, και να σήμειώσω πως τα κρέατά του ήταν πολύ νόστιμα και πολύ σωστά ψημένα. Η τηγανιά με πιπεριές και μανιτάρια επίσης νόστιμη. Τέλος, μας κέρασαν και γλυκάκι (κορμό και χαλβά)

Τιμή: Εμείς είχαμε 3 κουπόνια απ΄την προσφορά στο ίντερνετ, 3 Χ 19 ευρώ = 57 ευρώ. Συν 12 ευρώ εκεί (πατάτες τηγανητές και ποτά), σύνολο 69 ευρώ. Χωρίς κουπόνι θα κόστιζε 60 ευρώ επιπλέον (129ευρώ). Τα φαγητά όμως ήταν για 8 ενήλικες άνετα (τις δύο τηγανιές τις πήραμε πακετάκι, περίσσεψαν και ορεκτικά στο τραπέζι, τσίμπησαν και δυό μικρά παιδιά τριών και ενάμισι ετών τα οποία εξαιρώ απ΄τη σούμα).

Επομένως 129/8 = 16 ευρώ το άτομο, τα οποία θεωρώ πολύ καλό vfm. Να ξαναπώ πως οι σερβιτόροι ήταν άψογοι, όλοι, και χωρίς να σε κοιτάζουν με μισό μάτι τύπου σου κάνω τη χάρη, επειδή τρώς με το κουπόνι (το έχουμε δεί κι αυτό). Mας πέφτει μακριά για να το ξαναεπισκεφτούμε σύντομα, το προτείνω σε όποιον έχει διάθεση για καλό φαγητό με θέα όλη την Αθήνα.