Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι 6 άτομα βρεθήκαμε στο κέντρο με διάθεση για "κάτι διαφορετικό". Έτσι είπαμε να δοκιμάσουμε το Baba Ji, για το οποίο υπήρχαν σχετικά καλές κριτικές.

Ομολογώ οτι είμαι λάτρης της κουζίνας. Τα καρυκεύματα που χρισιμοποιούν και το καυτερό των γεύσεων αυτών μ'αρέσει πολύ (άσχετα αν το στομάχι δυσανασχετεί πολλές φορες).

Η παρέα δεν είχε στο παρελθόν επαφή με την κουζίνα αλλά ήταν γενικά θετικά διακείμενη.

------------
Μικρός, λίγα τραπέζια, με την ανοιχτή κουζίνα στο πλάι, με κάμποση φασαρία απο την προετοιμασία των πιάτων αλλα ευτυχώς φύγαμε χωρίς να μυρίζουν τα ρούχα (άν δεν χάλασε η όσφρηση μου μετά τα καυτερά)

------------
Μία κοπέλα προσταθούσε να εξυπηρετήση όλα τα τραπέζια, ευγενική, αλλά ίσως και λόγω του οτι έπρεπε να τα κάνει όλα ξεχνούσε. Μας έφερε κανάτα νερό, αλλά όχι ποτήρια, ένα κυρίως λάθος, αναγκαζόμασταν να ζητήσουμε 2-3 φορές διάφορα πραγματάκια, όπως το συνοδευτικό ρύζι ενός πιάτου, κουτάλια για να σερβίρουμε τα σαλτσερά πιάτα κλπ. Θέλει λίγο μεγαλύτερη οργάνωση, ίσως και μια χείρα βοηθείας αλλά τουλάχιστον ήταν ευγενική και πρόσχαρη η κοπέλα.

------------
Πήραμε θεωρώ πολλά (ναι ακόμα και σ' εμένα φάνηκαν πολλά). Φαγώθηκαν όλα. Η παραγγελία λοιπόν:
-Ινδικό σουβλάκι λαχανικών (έμοιαζε με φαλάφελ) δε δοκίμασα αλλά αυτοί που το φαγαν τους άρεσε αρκετά

- 2 Naan (1 με σκόρδο και λενα με καρύδα και σταφίδες) ωραία και τα δύο αλλά σταφίδες δε συνάντησα να πω την αλήθεια μου.

- 1 Ρύζι με μανιτάρια (πολύ ακριβο για αυτό που μας ήρθε. Απο την περιγραφή περιμέναμε κάτι απο μόνο του γευστικό. Αυτό ήταν απλό Basmati με μανιτάρια.

- Κοτόπουλο pakora (αν θυμάμαι σωστά το όνομα) που ήταν λωρίδες ελαφρά παναρισμένου κοτόπουλου συνοδεία μιας σάλτσα και ήταν αρκετά καλό.

- Samosas λαχανικών, 2 ευμεγέθη πιτάκια με λαχανικά και συνοδεία της ίδις σάλτσας με πριν. Εξίσου ωραία.

- Ενα πιάτο με ρεβύθια που δε θυμάμαι την ονομασία του και το οποίο είχε πολύ ωραία σάλτσα αλλα το ρεβύθι ήθελε λίγο βράσιμο ακόμα οπότε συνολικά ήταω μέτριο

- 2 chicken tikka masala. Πολύ καλό

- 1 beef chili (το λάθος πιάτο, Vindaloo έπρεπε να είναι αλλά το κρατήσαμε για να μην περιμένουμε να ξαναφτιάξουν άλλο όσο οι υπόλοιπι θα τρώμε) το οποία ήταν καλό

- 1 chicken madras. ΚΑΥΤΕΡΟ. Πολύ καλό

- 1 chicken butter. Πολύ ωραία γεύση αλλά λίγο βαριά.

Όλες οι μερίδες συνοδεύονταν με basmati. Σαν πιάτα, λόγω της σάλτσας που περιείχαν ήταν χορταστικά, όμως η περιεκτικότητα σε τσι-τσι (aka κρεατάκι) δεν ήταν πολύ. Γι' αυτό έχουμε και τα naan βέβαια.

VfM
------------
Τα παραπάνω μαζί με 2 αναψυκτικά (ε δε μας πήγαινε να πάρουμε κρασί με αυτές τις γεύσεις και είχε αρκετή δροσιά για μπύρα) κόστισαν 76 euro. Μια χαρά πιστέυω σε γενικές γραμμές.

Οι μόνες παρατηρήσεις που έχω αφορούν το service που θέλει μια βοήθεια και το κρεατάκι στις μερίδες. Βάλτε λίγο κοτοπουλάκι ακόμα. Αν και αυτό ισχύει για όλα τα αντίστοιχα μαγαζιά που έχω επισκεφθεί.

Θα ξαναπάω, όταν θα είμαι στη γειτονιά, αλλά θέλω πρώτα να δοκιμάσω και τους πιο υψηλόβαθμους (στο ask4food) συγγενείς του Baba Ji.