Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Υδρουσσα.

Ουτε και ξερω ποσα χρονια γνωριζω αυτο το εστιατοριο στο Χαλανδρι. Ηδη απο την εφηβεια μου ξερω πως υπηρχε. Σκεψου οτι σημερα που ειμαι 44 χρονων(ζωη να΄χω)υπαρχει ακομα και μαλιστα ειναι και σε εξαιρετικη κατασταση. Παρε λοιπον και καταλαβε. Η αληθεια ειναι πως δεν υπηρξα ποτε φανατικος πελατης. Ισως η τελευταια φορα που το επισκεφτηκα να ηταν πριν απο 10 η 12 χρονια-κατι τετοιο! Δε νομιζω πως εκανα καλα...

Προκειται για μια ομορφη, ευρυχωρη και καλοφτιαγμενη μονοκατοικια που καποια στιγμη εγινε μεζεδοπωλειο. Μπαινοντας χθες βραδυ μεσα, Κυριακη του Οκτωβρη ακριβως μολις επιασαν τα πρωτα κρυα, νοιωσαμε πως πολυ προσφατα θα πρεπει να ανακαινιστηκε. Ο χωρος πεντακαθαρος, οι τοιχοι ομορφα διακοσμημενοι, η μουσικη απο τα ηχεια στη σωστη ενταση και ποιοτητα, τα τραπεζια νοικοκυρεμενα και παντου μια αισθηση απλας. Πεσαμε σε μερα που δεν ειχε σχεδον καθολου κοσμο αλλα αυτο δε μας εμποδισε καθολου να φαμε και να πιουμε πολυ καλα και να περασουμε ομορφα.

Ενας συμπαθητικος νεαρος ηρθε και μας εφερε τους καταλογους για να παραγγειλουμε. Ο καταλογος αρκετα πλουσιος αλλα και μετρημενος. Πηραμε:

-Μια σαλατα "χρωματων". Πλουσια πρασινη σαλατα με ντοματα και διαφορα ακομα λαχανικα, εμπλουτισμενη με "μπαλιτσες" νοστιμου λευκου τυριου(που δεν μπορεσα να προσδιορισω την ποικιλια του). Δροσερη, φρεσκια και νοστιμη. Αξιολογηση 3,5 στα 4. Τιμη 7 ευρω.

-Εξοχικο χοιρινο στη λαδοκολα, με πιπερια, ντοματα και φετα. Πλουσια μεριδα, καλομαγειρεμενο και με συνοδεια νοστιμες πατατες τηγανιτες. 3,5 στα 4 και εδω. τιμη 9 ευρω.

-Υπεροχο κεμπαπ απο αρνι, μοσχαρι και χοιρινο. Συνοδευοταν απο πιτες ψημενες, σος γιαουρτιου και επισης πατατες. Πολυ καλη προταση. 3,5 η αξιλογηση, στα 8,90 η τιμη.

-Κοτοπουλο ψημενο σε καποιο ειδικο σκευος(αγνωστο σε μενα αλλα με πολυ ενδιαφερον αποτελεσμα) με μανιταρια. Χορταστικο, νοστιμο και μεγαλη μεριδα που επισης συνοδευοταν απο πατατες. Τιμη και αξιολογηση οπως στα παραπανω.

-Μισο κιλο χυμα λευκο κρασι, πολυ αρωματικο και σαφως ανωτερο απο τον μεσο ορο των χυμα κρασιων στα εστιατορια.

-Ψωμι συμπαθητικο που χρεωθηκε ομως 1,5 ευρω. Εμφιαλωμενο νερο που ηρθε χωρις να το ζητησουμε(κλασσικο φαουλ)και χρεωθηκε 1 ευρω.

-Κερασμα για το τελος, νοστιμη καρυδοπιτα με παγωτο και αερινη πανακοτα φραουλας. Εξαιρετικη χειρονομια!

Για ολα τα παραπανω 39 ευρω. Μετα απο μια εκπτωσουλα που ειχαμε εξασφαλισει απο σχετικο σαιτ, δωσαμε μολις 33,15 τα τρια ατομα!

Συμπερασμα: Εξαιρετικος χωρος, νοστιμα φαγητα, μεγαλες μεριδες, γενναιοδωρο κερασμα και προσεκτικες τιμες!

Θελεις κι'αλλα? Εμενα παντως(που θα με χαρακτηριζα λιαν αυστηρο, στα ορια του "στριμμενου" με τα εστιατορια) μου εφτασαν και μου περισεψαν!