Μοντέρνες ταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Επίσκεψη μέσα Σεπτεμβρίου 3 άτομα. Η αίσθηση φτάνοντας ήταν λίγο περίεργη καθώς, στο εστιατόριο έδειχνε να μην έχει αλλάξει τίποτα από την τελευταία φορά που το επισκεφθήκαμε πριν λίγα χρόνια…πριν από εκείνη την καταστροφή με τη Νάγια. Κι όμως είχαν αλλάξει τόσα πολλά. Αnyway όμως η ζωή συνεχίζεται.

Ο καιρός επέτρεπε ακόμα την παραμονή στα έξω τραπέζια, αλλά προτιμήσαμε να καθίσουμε μέσα καθώς τα τραπεζάκια που βρίσκονταν απέναντι ακριβώς στον πεζόδρομο δίπλα στον δρόμο, δεν ήταν για εμάς θελκτικά ώστε να καθίσουμε εκεί. Μας φάνηκαν λίγο “ξέμπαρκα”. Έξω από το εστιατόριο πάλι στο στενό πεζοδρόμιο, τα ψηλά καθίσματα με τα πρωτότυπα τραπεζάκια με τα ποδηλατικά πετάλια και τα γρανάζια με τις αλυσίδες δεν θα μας ήταν βολικά στο να απολαύσουμε το φαγητό μας, οπότε επιλέξαμε τον μέσα χώρο.

Η διαρρύθμιση της κουζίνας έχει λίγο αλλάξει καθώς τώρα είναι πια εκτεθειμένη (με την καλή έννοια) στα μάτια των επισκεπτών. Δύο άτομα μέσα μια κοπέλα κι ένας άνδρας στον ρόλο του chef που όμως δεν ήταν ο κος Γεράρδος. Υποθέτω ότι λόγω υποχρεώσεων στο νέο του μαγαζί δε μπορεί να βρίσκεται παντού.

Ο χώρος μικρός για όσους δεν το ξέρουν με 5-6 τραπεζάκια το πολύ. Το μωσαϊκό έχει παραμείνει ίδιο και η ατμόσφαιρα μοιάζει με το προηγούμενο concept. Η (κοινή) τουαλέτα σε καλή κατάσταση πλην όμως ασφυκτικά μικρή. Φτάνει να πω ότι έχουν κόψει ένα μικρό κομματάκι από την πόρτα για να κλείνει, γιατί πέφτει ακριβώς επάνω στην λεκάνη...!

Και καλά οι άντρες, ευτυχώς το έχουν λύσει και αυτό το πρόβλημα. Οι γυναίκες όμως και κυρίως οι ψηλές και οι πιο ευτραφείς, θα έχουν θεματάκι σίγουρα. Ένα μικρό ανοιγόμενο παραθυράκι ίσως θα ήταν μια καλή λύση, προκειμένου να βγάζουν το κεφάλι τους απ’ έξω…διαφορετικά κινδυνεύουν να αποκτήσουν αυχενικά προβλήματα. Πάντως πέρα από την χιουμοριστική πλευρά του θέματος, διαπιστώνω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση θα εξυπηρετούσε μάλλον καλύτερα μια τύπου “τούρκικη” τουαλέτα.

Στην εξυπηρέτηση μια πολύ μικρή και άπειρη κοπέλα που το μοναδικό της όπλο ήταν το χαμόγελό της, του οποίου όμως έκανε υπερβάλλουσα χρήση σε σημείο που δεν φαινόταν και τόσο αληθινό. Ίσως ήταν αποτέλεσμα του άγχους της, απλά πολλές φορές το χρησιμοποίησε σε στιγμές δικών της λαθών, που δεν έπρεπε. Γιατί όταν ας πούμε έχει γίνει λάθος με υπαιτιότητα του σερβιτόρου κι εκείνος έρχεται και στο λέει με ένα χαμόγελο μέχρι τ’ αυτιά, εκεί υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο αυτό να χαρακτηρισθεί είτε ως χαζομάρα…είτε ως αγένεια!

Τα λάθη βέβαια δεν ήταν σοβαρά, περισσότερο απροσεξίας θα τα χαρακτήριζα. Απλά ήταν αθροιστικά τόσα, που προς το τέλος με αποκορύφωμα το ότι ξέχασε να σημειώσει ένα πιάτο που θέλαμε και μας είπε ότι δεν της το είπαμε…μας εκνεύρισε. Ξαναλέω όχι ότι της ξέφυγε να το γράψει, αλλά το ότι για να δικαιολογηθεί είπε ότι δεν της το αναφέραμε.

Παραγγείλαμε:

- Μπουρεκάκια φέτας (4τμχ) με μαύρο σουσάμι και μαρμελάδα βερίκοκο 5€. Πολύ νόστιμα, χωρίς περιττά λάδια αλλά η μαρμελάδα σε αρκετά τσιγκούνικη ποσότητα. Έχω ξαναπεί σε ανάλογη περίσταση ότι η μαρμελάδα ερχόμενη σε αντίθεση με την αλμυρή γεύση του τυριού ισορροπεί την τελική γεύση… γι’ αυτό δεν θα έπρεπε να δίνει μόνο χρώμα και διακόσμηση στο πιάτο. Διαφορετικά θα έπρεπε να βαφτιστεί αλλιώς το ορεκτικό αυτό.

- Πιτούλες ψητές με σύγκλινο και ντομάτα 5€. Πρόκειται για τρεις στρογγυλές μικρές πιτούλες σαν πιτσάκια, με σύγκλινο ντομάτα κι από πάνω τυρί ψημένα στο φούρνο. Τίποτα το ιδιαίτερο.

- Σουτζουκάκια μανιταριών με κόκκινη σαλτσούλα ελαφρώς πικάντικη συνοδευόμενα από ρύζι άσπρο 10€. Πρόκειται για πολτοποιημένα μανιτάρια (3 τμχ μεγαλούτσικα) ανακατεμένα με μυρωδικά και πάααρα πολύ κύμινο, προφανώς για να παραπέμπουν στα κλασικά σουτζουκάκια. Νομίζω ότι στην προσπάθειά του αυτή υπερέβαλε λίγο ο chef. Δε μπορώ να πω ότι ήταν κακό πιάτο, αλλά από την άλλη δεν με ενθουσίασε. Δηλαδή δεν θα το επέλεγα ξανά.

- Μπιφτέκια βουβαλίσια με μυρωδικά 14€. Νόστιμα και κρεατένια, όμως δεν διακρίναμε μυρωδικά και θεωρώ πως έπρεπε. Όχι μόνο γιατί αναγράφεται στον κατάλογο αλλά γιατί μπιφτέκι χωρίς μυρωδικά δεν λέει τίποτα. Επιπλέον θεωρώ πως δύο μπιφτέκια μετρίου μεγέθους είναι πολύ ακριβά, όσο καλή κι αν είναι η πρώτη ύλη.

- Κοτόπουλο φιλέτο σχάρας με πηχτό λαδολέμονο, πατάτες baby και σαλάτα 9€. Ζουμερό το φιλέτο, μαλακές οι πατατούλες, (η συνοδευτική σαλάτα δεν υπήρχε αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτό έγινε καθ’ υπόδειξη της φίλης που το επέλεξε), όμως το λαδολέμονο δεν χαρίζει κάποια πρωτοτυπία στο πιάτο. Βέβαια για την φίλη που το επέλεξε λόγω ειδικής διατροφής, ήταν ό, τι έπρεπε.

- Κόκορας παστιτσάδα στο φούρνο 11€. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο απ’ όλα τα πιάτα! Είχε κρούστα τυριών από πάνω, ο κόκορας ήταν σε κομματάκια (μαδημένος) κάτω από την κρούστα, τα μακαρόνια ήταν χοντρά και σωστά βρασμένα και δεν κολυμπούσε στα λάδια. Πολύ νόστιμο πιάτο. Λίγο τσιμπημένο, όχι αναλογικά με την ποιότητα, ούτε με την ποσότητα γενικά του πιάτου. Αλλά αν υποθέσουμε ότι για το κόστος του ευθύνεται ως επί τω πλείστων ο κόκορας, τότε πιστεύω ότι κοστολογείται υψηλά γιατί δεν νομίζω ότι υπερέβη τα 150γρ. συνολικά. Οπότε συνυπολογίζοντας ότι το μεγαλύτερο μέρος του πιάτου αποτελούνταν από μακαρόνι το βρίσκω υπερτιμημένο.

Ήπιαμε 1 κόκα κόλα (2€) και νερό ζητήσαμε σε κανάτα.

Κλείσαμε το δείπνο μας με σφαίρα σοκολάτας με μους φουντουκιού και σοκολατένιο χώμα 6€. Εντυπωσιακό το concept και το στήσιμο του πιάτου παρότι το χώμα (μπισκότο τριμμένο) δεν είναι σοκολατένιο (καλύτερα όμως, γιατί δεν θα έκανε χρωματική αντίθεση με την σοκολατένια σφαίρα). Η μους συμπαθητική.

Το συνολικό ποσό του λογαριασμού ήταν 62€, όμως πληρώσαμε 50,80€ γιατί είχαμε 20% έκπτωση με την κάρτα του Αθηνοράματος. Η διαφορά του 1,20€ είναι το γλυκό στο οποίο τώρα παρατηρώ στην απόδειξη ότι (κακώς) δεν έγινε η αντίστοιχη έκπτωση. Τέλοσπάντων δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας γι’ αυτό.

Επειδή το ένα άτομο έφαγε αυστηρά και μόνο το πιάτο με το φιλέτο κοτόπουλο, το υπόλοιπο για τα άλλα δύο άτομα που άλλωστε απολαύσαμε τα υπόλοιπα εδέσματα, αντιστοίχησε στα 43,60€.

Συμπερασματικά δεν ήταν κακή βραδιά αλλά όχι και κάτι το ξεχωριστό. Πιστεύω ότι τα πιάτα είναι υπερτιμημένα δεδομένης της εποχής και του ανταγωνισμού. Ειδικά αν αναλογιστούμε ότι η αξία του δείπνου μας χωρίς την έκπτωση για δύο άτομα αντιστοιχεί σε 53€ δηλ. 26,50€ το άτομο, τότε είναι πάααρα πολλά για την συγκεκριμένη εμπειρία! Και βάσει αυτών των τιμών περίμενα κάτι πολύ πιο ξεχωριστό, πράγμα που δεν συνέβη.

Άρα πέρα από την διαφήμιση, την φήμη είτε ακόμα και την καταξίωση, θα πρέπει όλοι να προσαρμοστούν στις συνθήκες της εποχής. Και δεδομένης αυτής εγώ το ποσό των 26,50€ το βρίσκω απαγορευτικό για ένα απλά συμπαθητικό γεύμα, την στιγμή μάλιστα που υπάρχουν αρκετά αξιόλογες αντιπροτάσεις. Δεν θα ξεκινούσα από τόσο μακριά απ’ όπου πήγα, για δεύτερη φορά, ούτε θα παρακινούσα κάποιον γενικότερα. Για όσους βρίσκονται πιο κοντά δεν τους αποτρέπω εφόσον κινηθούν συντηρητικά στην παραγγελία τους και έχοντας λάβει υπόψη όλα τα παραπάνω. Θα μ’ ενδιέφερε ν’ ακούσω κι άλλες απόψεις.

Πάντως η γνώμη μου -που απ'ότι βλέπω συμπίπτει 100% με του φίλου Casterly Rock- είναι ότι οι τιμές πρέπει οπωσδήποτε να προσαρμοστούν πάγια στο ποσοστό της τάξεως της έκπτωσης που είχαμε εμείς παραπάνω.