Μουσικά Μεζεδ/λεία - Πατήσια, Αθήνα

Επισκέφθηκα το Διπλόχορδο το Σάββατο το βράδυ 24/ 10 μετά απο κράτηση για 4 άτομα (ευτυχώς γιατί ήταν έναρξη και δεν θα βρίσκαμε τραπέζι). Πήρα ένα μύνημα στο κινητό μου για την έναρξη και απόρησα που το βρήκαν, αλλά μετά κατάλαβα ότι ήταν από τις κρατήσεις που έκανα στο Επι Τω Λαϊκώτερον που πηγαίνουμε συχνά. Το Διπλόχορδο είναι στον όροφο πάνω από το μεζεδοπωλείο και προφανώς του ίδιου ιδιοκτήτη.

Ομορφος χώρος σε επίπεδα και με πίστα για χορό αλλά θα έλεγα ότι το μεζεδοπολείο είναι πιό ζεστό και πιό γουστόζικο. Το μαγαζί δεν είναι εστιατόριο με μουσική αλλά κέντρο διασκέδασης που έχει και φαγητό.

Αν το βαθμολογούσα σαν εστιατόριο στο φαγητό με δυσκολία θα έπαιρνε 3 τοματούλες, γιατί ο κατάλογος είναι πολύ περιορισμένος. Δυο τρείς σαλάτες λίγα ορεκτικά και κάποια ψητά της ώρας, μπιφτέκι, κοτόπουλο φιλέτο, κεμπάπ, χοιρινή, ψαρονέφρι, λουκάνικο χωριάτικο, και αυτά είναι όλα. Ομως εδώ όλοι έρχονται για τη μουσική και το φαγητό μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.

Οι τιμές δεν είναι ακριβές στο φαγητό για 8 άτομα ορχήστρα. 8 ε οι σαλάτες απο 6 ε τα ορεκτικά και 9,5 ε τα κύρια πιάτα, εκτός απο το ψαρονέφρι που χρεώνεται 13 ε. Αν υπολογίσεις όμως και τα κρασιά που είναι εμφιαλωμένα 30-45 ε η φιάλη ανεβαίνει πολύ ο λογαριασμός ειδικά αν πάνω στο κέφι η κατανάλωση είναι μεγάλη. Εχει όμως δύο καλες και οικονομικές προτάσεις, η μία είναι στα 24 ε το άτομο με συγκεκριμένο μενού και απεριόριστο χύμα κρασί, και μια στα 25 ε το άτομο το ίδιο μενού και εμφιαλωμένο κρασί ανά 2 άτομα. Το έξτρα κρασί χρεώνεται 12 ε.

Εμείς πήραμε το μενού με με το απεριόριστο χύμα κρασί ευτυχώς γιατί δεν ξερω καν πόσο ήπιαμε.

Μας έφεραν μια σαλάτα διπλόχορδο μεγάλη πιατέλα αρκετή για 4 άτομα με διάφορα λαχανικά σοσ βινεγκρέτ και παπαρουνόσπορο απο πάνω. Μία φλογέρες 6 τεμάχια και απο ένα κύριο πιάτο. Εγώ επέλεξα μπιφτέκι που ήταν νιστιμότατο καλή μερίδα και συνοδεύονταν απο πατάτες και άγριο ρύζι. Οι υπόλοιποι πήραν δυο κοτόπουλα φιλέτο και μια χοιρινή με κάποια σώς. Ευχαριστημένοι όλοι απο τα πιάτα μας.

Το σέρβις γρήγορο παρόλη την πολυκοσμία βέβαια πήγαμε απο τους πρώτους και αρκετά τραπέζια ήταν χωρίς φαγητό με φιάλες ουίσκι ή εμφιαλωμένα κρασιά και φρούτα.

Στο χώρο θα βάλω ενα 3άρι γιατί τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους μπουζούκια κατάσταση. Το μπάρ επίσης γεμάτο και ξεχίλιζε πρός τη σάλα.
Τα περισσότερα εμφιαλωμένα κρασιά ήταν βιολογικά απο Λήμνο και ήταν πρόκληση αλλά καλύτερα που προτιμήσαμε το χύμα που ήταν πολύ καλό και με χωρίς επιπλέον χρέωση.

Το πρόγραμμα άρεσε σε όλους μας και χορέψαμε πάρα πολύ. Ξεκίνησαν οι δύο τραγουδίστριες καλές φωνές και οι δύο μετά εναλλάσονταν ο Θοδωρής Παπαδόπουλος με το Γρηγόρη Μπιθικώτση καθένας με το δικότου στιλ, και η συμετοχή του κόσμου μεγάλη και στο χορό και στό τραγούδι όπου, οι τραγουδιστές έδιναν πάσα. Τα τραγούδια λίγο απο έντεχνο και πολλά γνωστά παλιά λαϊκά.
Μας χρέωσαν 6 ε επιπλέον για 2 αναψυκτικά και 1 ε το μπουκάλι το νερό. Σύνολο 103 ε.

Το προτείνω για διασκέδαση περισσότερο αλλά προσοχή τι θα παραγγείλετε.
Στο vfm θα βάλω 4 με την προυπόθεση να πάρει κάποιος το μενού. Γιατί με τα εμφιαλωμένα κρασιά δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσει ο λογαρισμός