Ινδία - Πατήσια, Αθήνα

Ινδικό και να μην τρέξω να δοκιμάσω?Δεν γίνεται!!

Ειλικρινά δεν θα πήγαινα και εγώ σε αυτό το μαγαζί εάν δεν είχα διαβάσει τις κριτικές έμπιστων φίλων απο το ask4food. Το μαγαζί βρίσκεται στα Κ. Πατήσια, στην Αχαρνών πάνω. Λιλγα τραπεζάκια έξω και Λιλγα μέσα επισης. Είναι καθαρά εστιατόριο που έχει δημιουργηθεί για να εξυπηρετεί τους ομοεθνείς του (Ινδούς και Πακιστανούς). Αυτό το διαπίστωσα καθώς βρισκόμουν εκεί μίας και έβλεπα συνέχεια ότι ο κόσμος που ερχόταν ήταν όλοι αλλοδαποί.

Τώρα απο διακόσμηση κτλ μην περιμένει κάτι διαφορετικό, είναι το κλασσικό που βλέπετε σε όλα τα αλλοδαπά εστιατόρια που απευθύνονται στους ομοεθνείς τους. Δηλαδή τραπεζια, χώρος χωρίς καμία διακόσμηση, καμία ανακαίνιση, τον νοικιάζω βάζω μια κουζίνα και τραπέζια και ανοίγω!!

Θα το χαρακτήριζα ένα Ινδικό μαγειρίο μίας και μπαίνοντας στα αριστερά σου βλέπεις τις σχάρες και μπροστά τις βιτρίνες με τα διάφορα φαγητά τα οποία έχουν μισό-προψήσει και διαλέγεις και το ετοιμάζουν. Δίνουν φαγητό σε πακέτο, delivery και βέβαια σερβίρουν στα τραπέζια.
Η ποικιλία καλή χωρίς όμως να είναι και το στυλ του τεράστιου καταλόγου που έχουν συνήθως τα ινδικά και τα κινέζικα.

Δοκίμασα κοτόπουλο tikka, ψημένο στην σχάρα με κάρβουνο νομιζω, και δωρεάν μαζί με την μερίδα μου έφερε 2 μεγάλες πίτες naan, ένα γιαούρτι με μέντα νομίζω (raita) και ένα μικρό πιατάκι με ψιλοκομμένη ντομάτα, αγγούρι και κρεμμυδάκι. Το κοτόπουλο ήταν κομματάκια απο διάφορα μέρη του κοτόπουλου όπως στήθος αλλά και μπούτι (μάλιστα ένα απο αυτά είχε και κόκκαλο) περασμένα σε μια σούβλα και στο πιάτο υπήρχε λίγο ρύζι τηγανιτό μαζί με ένα φύλο μαρουλιού.

Όλα τα παραπάνω στην εκπληκτική τιμή των 6 ευρώ μόνο, ειδική προσφορά μόνο για τα επόμενα 10 λεπτά αποκλειστικά για τους τηλεθεατές μας. Ωπ!! συγγνώμη παρασύρθηκα απο τα χαλιά τηλεμάρκετινγκ.
Σοβαρά τώρα η γεύση πολύ καλή και η ποσότητα επίσης, Τρελό value for money.

Η εξυπηρέτηση ουδέτερη, ούτε ενθουσιάστηκα ούτε απογοητεύτηκα. Κάθησα ήρθε πήρε παραγγελία, μου έφερε και ένα μικρό μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο που είναι μέσα στην τιμή των 6 ευρώ μετά μου έφερε τα πιάτα όλα μαζί και εξαφανίστηκε. Τον λογαριασμό σηκώθηκα μόνος μου και πήγα να τον πληρώσω σε έναν πάγκο στην άλλη άκρη οπου βρισκόταν το ταμείο με έναν Ινδό( ή Πακιστανό ή Μπαγκλαντεσιανό τέλος πάντων, δεν ζήτησα διαβατήριο να μου δείξει) με ένα laptop οπου έπαιζε ινδικά (ή κάποιας άλλης γειτονικής εθνικότητας) τραγούδια.

Θα ξαναπάω σίγουρα γιατί έχει και άλλα πιάτα που θέλω να δοκιμάσω για να αποκομίσω μια καλύτερη άποψη.

Εάν περάσετε απ´ έξω μην διστάσετε να μπείτε, αγνόηστε τον χώρο, ξεπεράστε τους φόβους για τροφική δηλητηρίαση και για αλλοδαπούς που θα σας την πέσουν να σας κλέψουν. Τίποτα απο αυτά δεν θα συμβεί, απολαύστε χωρίς προκαταλήψεις το φαγητό σας! Ελπιζω να σας αρέσει!