Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Οταν ένα μέρος σε ρουφάει κυριολεκτικά και συνειδητοποιείς ξαφνικά πως έκλεισες 5ωρο εκεί, πώς λέγεται; Ε, αυτό έπαθα στη Γη.

Δεν είναι καν χορτοφαγικό εστιατόριο, που θα σου κανουν το λαζάνι με τα χορταρικά και θα βάλουν επάνω 1/4 γραβιέρα. Είναι vegan/raw, δηλαδή η ζωϊκή προέλευση προϊόντος απαγορεύεται αυστηρά, όπως και κάποια άλλα συστατικά -στα οποία εσχάτως ο μισός κόσμος απέκτησε δυσανεξία (;) -όπως λακτόζη, γλουτένη και ζάχαρη. Οκ, χωρίς ζάχαρη, μπορώ. Αλλά πραγματικά χωρίς τα υπόλοιπα μου φαίνονταν δύσκολο να υποστηρίξεις μαγαζί από πρωινό μέχρι γεύμα.

Μία Κυριακή μεσημέρι λοιπόν, με εφημερίδες και παρέα από αυτές που δε νιώθεις υποχρεωμένος να μιλάς συνεχώς και ξέρεις ότι ο ένας σέβεται την εφημερίδα του άλλου, κατεβήκαμε την παραλιακή -σε dt, τέλειωσε και επισήμως η θερινή σαιζόν- και φθάσαμε Γλυφάδα.

Το Γη είναι σε απόκεντρο σημείο, σχετικά κοντά στη Βουλιαγμένης, στο ισόγειο μοντέρνας (με την καλή έννοια) αρχιτεκτονικής κτιρίου γραφείων-καταστημάτων, που μάλλον κτίστηκε στο τσακ πριν αρχίσει η κρίση. Η θέση αυτή, σχετικά μακρυά από την πιάτσα της Γλυφάδας τους στοιχίζει σε προσέλευση κόσμου: Κυριακή μεσημέρι, ενώ οι κεντρικότερες καφετέριες σφύζαν από κόσμο -και κάπνα- στη Γη, όχι μόνο βρήκαμε να καθήσουμε, αλλά είχαμε και επιλογές. Πιάσαμε θέση στον τεράστιο γωνιακό εμπριμέ καναπέ, βουλιάξαμε και παρατηρούσαμε τον πολύ άνετο και πραγματικά πολύ τραβηχτικό χώρο, Τι ωραία να υπήρχαν περισσότερα τέτοια μαγαζιά!

Φωτεινό, με προσεγμένα έπιπλα και φωτιστικά, ξύλο και ωραία prints, λίγο αυστριακό αγρόκτημα, λίγο Sarah Kay, λίγο σκανδικαβική λιτότητα, απλό όμως και πολύ ζεστό, αποπνέει αίσθηση καθαριότητας και οικολογίας, απολύτως συμβατή με τον προσανατολισμό του. Δηλαδή, αφού είδα το χώρο, ε, δε θα περίμενα να μου μυρίσει μπέικον εκεί μέσα. Κάτι άλλο που δε μου μύρισε και πολύ το χάρηκα, ήταν τσιγάρο, η απαγόρευση ισχύει χωρίς παρεκκλίσεις και μπράβο τους.

Ο κατάλογος έχει πολλές επιλογές, από πρωϊνά με σούπερ υγιεινά smoothies και χυμούς φρούτων και λαχανικών (ο χυμός σπανάκι, τζίντζερ, μήλο και κέιλ για παράδειγμα πρέπει να είναι αντιοξειδωτικό υπερόπλο), δημητριακά, σπόρους και ξηρούς καρπούς (μπορείτε πχ να πάρετε μούσλι, αλλά το γάλα ή το γιαούρτι που θα τα ανακατέψετε θα είναι από αμύγδαλο ή κάσιους ή δεν ξέρω τι άλλο), καφέδες και κακάο αλλά και σοβαρή ποικιλία από ορεκτικά και σούπες, σαλάτες, πιάτα ημέρας και γλυκά.

Υλικά που μια δεκαετία πριν ήταν παντελώς άγνωστα όπως τσία, ιπποφαές, σπιρουλίνα και αγάυη χρησιμοποιούνται ή προστίθενται κατ΄ επιλογήν σε ότι διαλέξεις.
Παρά τους χυμούς και τα detox ροφήματα, επιλέξαμε να πιούμε μια μαλαγουζιά -Αμπελόες, από την Καβάλα.
Πήραμε και οι δύο σούπα -βελουτέ μανιταριών με porcini και κάσιους. Μεγάλη επιτυχία. Σίγουρα το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε και τολμώ να πω η ωραιότερη μανιταρόσουπα που έχω φάει. Υγρό βελουδο που σου ζεσταίνει το μέσα σου. Μακάρι να την σέρβιραν σε κατσαρόλα κι όχι σ' αυτό το -δεν το λες και μεγάλο- μπωλάκι. Τα συγχαρητήρια μας στο σεφ.

Ζητήσαμε ψωμί (έχοντας ξεχάσει -ή μάλλον μην έχοντας συνειδητοποιήσει- που βρισκόμασταν) και μας αποκρίθηκαν πως όχι, ψωμί δεν υπάρχει εδώ αλλά να σας φέρω κράκερς αμυγδάλου (καθόλου άσχημα, και δεν μας τα χρέωσαν).
Μετά ήρθανε τα ολόκληρα μανιτάρια, γεμιστά με κρέμα κάσιους και πέστο βασιλικού και φυστικιού. Ηταν καλά, χωρίς να μας ενθουσιάσουν. Η ταιλανδέζικη σαλάτα, με σπανάκι, αγγούρι, αβοκάντο, νούντλς καρώτου και κάσιους με πάπρικα (και σίγουρα κι άλλα αλλά δεν τα θυμάμαι) ήταν ολόφρεσκη και νοστιμότατη. Επειδή έπρεπε να δοκιμάσουμε και τα γλυκά, πήραμε και δύο πάστες, μία λεμόνι-καρύδα και μία σοκολάτα, που εκτός του ότι ήταν γευστικά ωραιότατες, δεν κατάλαβα ότι δεν έχουν γαλακτοκομικό μέσα.

Αν δεν είχαμε ραντεβού μετά, μπορεί και να παραγγέλναμε ένα ακόμη μπουκάλι και να παραμέναμε κι άλλο. Είναι αυτό που είπα στην αρχή, αυτή η φιλική στο άραγμα αίσθηση που βγάζει. Αλλά έπρεπε να φύγουμε και ζητήσαμε λογαριασμό.
€53 σύνολο, εκ των οποίων €18 ήταν το κρασί. Δεν τα λες και πολλά για την ποιότητα, όμως ένα κλικ πιο κάτω οι τιμές θα μπορούσαν να πάνε.
Γειωθείτε λοιπόν αν σαν φέρει ο δρόμος από τα νότια. Θα σας αρέσει!