Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Από τότε που ανακάλυψα την κοινότητα του ask4food, πριν επισκεφτώ ένα εστιατόριο, λαμβάνω πάντα υπόψη μου τις κριτικές των έμπειρων κριτών αυτής της κοινότητας. Έχοντας λοιπόν διαβάσει πολύ καλές κριτικές για τα φουρνομαγειρέματα, αποφάσισα εχτές με 2 ακόμη φίλους να το επισκεφτώ. Μετά την εμπειρία που βίωσα θέλησα έντονα να εκφράσω για πρώτη φορά γραπτά (και όχι τελευταία σίγουρα), την άποψή μου.

Λόγω του ότι είμαστε από Πειραιά το μαγαζί το βρήκαμε μέσω gps που την επόμενη φορά (γιατί θα υπάρξει επόμενη σίγουρα) δε θα το χρειαστούμε. Βρήκαμε παρκιν αμέσως χωρίς καμία δυσκολία.

Μπαίνοντας στο κατάστημα συναντάς μία αυλίτσα, πολύχρωμη με λουλούδια και ένα σχέδιο που σε παραπέμπει στο παιχνίδι των παιδικών μας χρόνων το "κουτσό". Έχοντας λίγη παιδικότητα μέσα σου μεταφέρεσαι στην αυλή και στα πεζοδρόμια εκείνων των χρόνων που αυτό το σχέδιο υπήρχε πάντα. Την αναπόλησή σου τη σταματάει ο χαμογελαστός και ευγενικός Γιώργος (όπως μάθαμε ότι τον λένε αργότερα), ο οποίος σε οδηγεί στο τραπέζι σου.

Το θέμα του χώρου είναι σχετικά θέμα γούστου. Σε άλλους μπορεί να μην αρέσει. Εγώ ένιωσα θετικότητα και ζεστασιά. Νιώθεις πως μπαίνεις στο δωμάτιο της παιδιού σου όταν είναι μαζεμένο. Όταν περιπλανιέται το βλέμμα σου στο χώρο, το μάτι σου σταματάει σε ένα μεγάλο ξύλινο κρεμαστό έπιπλο που μου θύμισε το σερβαν της γιαγιάς μου με την βιτρίνα, όταν την επισκεπτόμουν τα καλοκαίρια στην Πάτρα, όπου μέσα του φιλοξενούσε όλα τα πράγματα για τα οποία η γιαγιά μου ήταν περήφανη και έπρεπε να τα δείχνει.

Από τις περίτεχνες κανάτες με τα ασορτί ποτηράκια, τα ποτήρια που έβγαιναν σε επίσημους επισκέπτες, το κασετοφωνάκι του παππού που κάθε Κυριακή άκουγε την αγαπημένη του ομάδα να βάζει γκολ (αυτό κρυμμένο λιγάκι), το ξύλινο αλογάκι του παιδιού (εγώ ημουν το παιδί) που είχα ξεχάσει πέρσι το καλοκαίρι, μέχρι την μπομπονιέρα (μαζί με το βαζάκι με το γλυκό του κουταλιού) της κυρα Βίκυς, της γειτόνισσας που βάφτισε το εγγονάκι της και που έπρεπε να έχει περίοπτη θέση. Τέτοια πράγματα υπάρχουν πάνω σε αυτό το έπιπλο, που αν επισκεφτείτε το κατάστημα σίγουρα θα βρείτε κάτι από την παιδική σας ηλικία. Αυτό το ταξίδι που με μετέφερε για λίγο στην γιαγιά και στον παππού και η πανδαισία γεύσεων με έσπρωξε να γράψω.

Στο φαγητό τώρα. Ζυμωτό ψωμάκι (αχ βρε γιαγιά) και ντιπ με βάση πατάτας. Γευστικότατο και το πρώτο ψωμάκι εξαφανίζεται. Και άφθονο νερό που δεν προλαβαίνει να τελειώσει ανανεώνεται με δροσερό.

Τυροκαυτερή, που σε αναγκάζει να ζητήσεις ανανέωση του ψωμιού.

Πατάτες crispy σαν τηγανιτές. Τις παραγγείλαμε γελώντας και έχοντας διαβάσει τις υπόλοιπες κριτικές, θέλοντας να δούμε αν όντως είναι όπως λένε. Υποκλίνομαι. Γευστικότατες, υπέροχες. ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω πως βγήκαν από το φούρνο.

Βαρκούλα πατάτα. όχι ιδιαίτερο πιάτο αλλά γευστικότατο.

Φέτα ψητή στο πήλινο. και αυτή γευστικότατη.

Κεφτεδάκια με σάλτσα. υπέροχα και νοστιμότατα, που όπως είπε και ο Νίκος (ο μάγειρας και συνιδιοκτήτης) μετά, όπως της γιαγιάς (άντε πάλι η γιαγιά) που δεν ήξερε τότε γιατί τα έκανε ολοστρόγγυλα και όλα στο ίδιο σχήμα, αλλά ήξερε πως έτσι πρέπει να γίνουν για να βγουν νόστιμα. Και τώρα θα αναρωτιέστε γιατί, μα για να ψηθούν ομοιόμορφα. (αν έχει τελειώσει το ψωμί θα χρειαστείτε και άλλο για τη σάλτσα).

και για το τέλος, με λίγη αναμονή, που άξιζε όμως τον κόπο, το κότσι. Δεν υπάρχει. Και πάλι λίγο προκατειλημμένοι λόγω κοτσιού σε άλλα μαγαζιά, αλλά με τόσες κριτικές το παραγγείλαμε. Και όμως, υπέροχο, χωρίς λίπος και υπέροχη κρούστα. Λιώνει κάτω από το πιρούνι σου και στο στόμα σου. τσακωθήκαμε για το τελευταίο κομματάκι.

Κρασί ροζέ που δε σε χτυπάει καθόλου.

Κέρασμα γλυκάκια. Χαλβάς λευκός (που μόνο αν ρωτήσεις καταλαβαίνεις πως είναι χαλβάς) και μους γιαουρτιού με σοκολάτα και τα 2 φανταστικά.

Σίγουρα value for money. περίπου 12€ το άτομο χωρίς ποτά.

Οι άνθρωποι αυτού του καταστήματος, ο Γιώργος, η Μαρία (συνμάγειρας και τσαχπίνα αυτής της παρέας) και ο Νίκος που τους γνωρίσαμε μετά, αγαπάνε αυτό που κάνουν και φαίνεται. Παρόλο που το μαγαζί είχε 7 παρέες υπήρξε χρόνος να τις επισκεφτούν και να ζητήσουν τη γνώμη από όλες. Για λίγη ώρα γίναμε μία παρέα με πειράγματα και αρκετό γέλιο. Δεν το συναντάς εύκολα αυτό.

Να με συγχωρέσετε για τον ρομαντισμό και την αναπόληση αλλά όπως είπα στην αρχή μετά από αυτή την εμπειρία ήθελα να γράψω τη γνώμη μου.

Παιδιά θα έρθουμε ξανά σύντομα. Η καπνιστή με περιμένει.

2015-11-01 23:06:59

Πραγματικά τα λόγια σας βάλσαμο...
Γιατί έχω ακούσει πολλά παράλογα τον τελευταίο καιρό
Αυτό που προσπαθήσαμε και τελικά υπάρχει κόσμος που καταλαβαινει είναι να ανασυρουμε μνήμες και οσμες της γιαγιάς που αυτό έχει λήψει σε όλους εμάς που έχουμε τέτοιες μνήμες
Ξέρω ότι δεν είναι για όλους αυτονόητο αλλά δυστυχώς η ευτυχώς για μας ανάγκη
Βάζω την καπνιστή στο φούρνο και σας περιμένω
Με εκτίμηση
Τα Φουρνομαγειρεματα

2015-11-02 23:23:59
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Gmat.