Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Με αφορμή τη χθεσινή μας επίσκεψη -παραμονή της εθνικής μας εορτής (28 οκτ)- θα γράψω και γω τη δική μου κριτική για το μεζεδοπωλείο αυτό και θα αναφέρω και ορισμένες παρατηρήσεις για την εξαιρετική μας -κατά τη γνώμη μου- ομάδα των καλοφαγάδων.

Ξεκινώντας να αναφέρω ότι μου άρεσε η ιδέα να ερχόμαστε στα φαγοπότια (βραδιές γευσιγνωσίας) μόνοι και όχι ζευγάρια. Και αυτό για το λόγο του ότι η εκάστοτε επιχείρηση που προβάλλεται, επιτυγχάνει με το μισό κόστος σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα (αριθμό κριτικών και συστάσεις) άλλα και αυτό μας βοηθάει παράλληλα να συγκεντρωθούμε στη γευσιγνωσία σαν ομάδα αλλά και να έρθουμε πιο κοντά μεταξύ μας. Και εκτιμώ την ποιότητα των μελών αυτής της ομάδας και των διαχειριστών-ιδιοκτητών του site, Σπύρο και Δημήτρη. Η ατομική πρόσκληση επιτρέπει σε περισσότερες επιχειρήσεις στο χώρο της εστίασης να προβληθούν και εμάς να απολαμβάνουμε περισσότερο τα φαγητά και τα γλυκά τους και να βλεπόμαστε και πιο συχνά.

Χθες λειτουργήσαμε πρώτη φορά σαν κριτική ομάδα. Συζητήσαμε τα καλώς αλλά και τα κακώς κείμενα και κάναμε τις παρατηρήσεις μας. Συμφωνήσαμε αλλά και διαφωνήσαμε σε αρκετά.

ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ. Στην ώρα μου και οι περισσότεροι ήταν ήδη εκεί. Είχα το δίλημμα που να καθίσω μιας και όλα τα μέλη τα εκτιμώ αρκετά. Ξεχωρίζουν για μένα το Ποντικι, Ο mavtasos, ο frattelo, jimαρας, η tzia (έστω και χωρίς το σύζυγό της), o vaggelis και μερικοί άλλοι. Τελικά έκατσα με την julie, την ram και το ευγενέστατο ζεύγος about(spy και me). Ανθρώπους που δεν γνώριζα από κοντά αλλά κάναμε πολύ καλή παρέα, σαν να είμαστε χρόνια φίλοι.

Χώρος σχεδόν ιδανικός για τα δικά μου γούστα. Φωτεινός, καθαρός, λευκός με σχετικά καλό ντεκόρ και βιομηχανικού τύπου διακόσμηση στη οροφή. Όμορφα αν και λίγο μικρά τραπέζια. Μοναδικές παραφωνίες στο χώρο τα εμφανή ψυγεία αναψυκτικών και ποτών και ίσως και ο ΙΝΟΧ πάγκος που χωρίζει την κουζίνα από το χώρο εστίασης.

Τα φαγητά (μεζέδες) έφταναν μερίδα μερίδα με σταθερό ρυθμό στα τραπέζια των καλοφαγάδων μας με ευγένεια από τον σερβιτόρο και μάλλον ιδιοκτήτη. Ίσως και αυτό να ήταν ένα μικρό φάουλ μιας και οι μερίδες ορεκτικών πολύ μικρές από τη φύση τους εξαντλούνταν αμέσως (5-6 πιρουνιές ή κουταλιές το πολύ). Από τις ομάδες των 5-6 ή ακόμα και 9-10 ατόμων σε κάθε τραπέζι. Το μεγάλο λάθος που συζητήθηκε όμως (έγινε μάλλον και από αμέλεια.... αλλά μετράει αρκετά αρνητικά) ήταν τα 9-10 άτομα της παρέας του mavtasou να λάβουν από μια μικρή μερίδα ίδια με αυτή που λάβαμε εμείς με 5 άτομα στο τραπέζι μας αντί για δύο. Στο τέλος με το να προσφερθούν έξτρα μερίδες η κατάσταση δε σωνόταν. Λίγο προσοχή βρε παιδιά έχετε ένα μαγαζί με τιμές και σέρβις άνω του μέσου όρου που απευθύνεται σε εκλεκτό κόσμο και θέλετε να το διαφημίσετε...

Φαγητά πολύ καλά έως άριστα αλλά οι μερίδες απαράδεκτα μικρές και σε τιμές αρκετά τσιμπημένες έως φευγάτες. Μου αρέσει η μοντέρνα τολμηρή μεσογειακή κουζίνα και το πάντρεμα γευστικών συνδυασμών. Άλλοι όμως δεν ξετρελάθηκαν. Εγώ θα πω όμως μπράβο στο νεαρό σεφ, αν και έχει δρόμο μπροστά του. Όλα τα πιάτα ήταν εξαιρετικά σε παρουσίαση και σε συνδυασμό με την καθαριότητα του χώρου και το φωτισμό δημιουργούσαν συνθήκες καλής εμπειρίας.

Συγκεκριμένα:

- Ελληνική σαλάτα, με μους φέτας, τοματίνια, κρεμμύδι, αγγούρι, πιπεριές, ελιές και κάππαρη πάνω σε παξιμάδι. Μικρή μερίδα, όμορφη, και νοστιμότατη (3,5/4)

-Ρόκα, με λάδι βασιλικού, λιαστή ντομάτα, καρύδια και κατσικίσιο τυρί. Ωραίος συνδυασμός γεύσεων, λίγο άνοστη (3/4)

-Κολοκύθι αβοκάντο, απίστευτο και ξεχωριστό πιάτο, όμορφο και γευστικά ισορροπημένο με φλίδες αλλά και λεπτές ροδέλες κολοκύθι και αβοκάντο (4/4). Δοκιμάστε. Μικρή μερίδα.

-Λουκουμάδες Φέτας, με μέλι, σουσάμι και λιαστή ντομάτα: Απλά μου άρεσαν, δεν ήταν βαρύ πιάτο (3,5/4). Η λιαστή ντομάτα και το μέλι ήταν διακριτικά.

-Κολοκυθοκεφτέδες. Όχι κάτι ιδιαίτερο, απλά καλοί (3/4)

-Ταλαγάνι, με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι (4/4). Όλα τα λεφτά ήταν αυτό το πιάτο. Γευστικός συνδυασμός που απογειώνει. Γκουρμεδιά. Εδώ η ποσότητα ήταν και σχετικά νορμάλ. Μακράν -μαζί με το κολοκύθι αβοκάντο και το σουβλάκι κοτόπουλο- τα ωραία της βραδιάς.

Κυρίως πιάτα (και σχετικά καλές μερίδες σε αντίθεση με τα συνοδευτικά)

- Κοντοσούβλι Κοτόπουλο, με σαλάτα πλιγούρι. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, κομμάτια κοτόπουλου από μπούτι νοστιμότατα με ιδανικά καρυκεύματα. Πολύ καλό ψήσιμο, ζουμερότατα (4/4). Το πλιγούρι απλά συνόδευε.

- Μπιφτέκι Μοσχαρίσιο, από 100% μοσχαρίσιο κιμά με μυρωδικά, ψητή μελιτζάνα και τομάτα. Το χειρότερο πιάτο (2,5-3/4) δεν ενθουσίαζε, έσπαγε εύκολα και εσωτερικά ήταν στεγνό.

-Σπαλομπριζόλα με καραμελωμένα κρεμμύδια. Δεν ενθουσίασε τόσο τελικά απλά καλή, λεπτή αλλά καλοψημένη (3/4).

Τα γλυκά ήταν όλα εξαιρετικά (4/4) (πορτοκαλόπιτα, σοκολατόπιτα, μπανόφι).

-Το κρασί λευκό (4/4) και κόκκινο (3,5/4) ήταν από τα καλύτερα χύμα που έχω δοκιμάσει. Μέθυσα και το επόμενο πρωί ήμουν καλά.

Συνοψίζοντας θέλω να τονίσω ότι το σύνολο του φαγητού ήταν για 3 ντομάτες αλλά κρατάω τα τρια ξεχωριστά πιάτα, το κρασάκι, ίσως και την ελληνική σαλάτα (αν το ξαναεπισκευτώ με την προϋπόθεση να μειώσει 15-20% τις τιμές του) και βαζω 4αρι στο σεφ και την προσπάθειά του (αν και έπρεπε να είμαι πιο αυστηρός). Τα 22-25 ευρώ για αυτά που φάγαμε μαζί με το κρασί (και τελικά εννοείτε ότι δε χορτάσαμε) κρίνονται πολλά. 1,5 στο VFM

Ήταν μια εξαιρετική βραδιά και από άποψη παρέας.