Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Το "οπως παλια" μεχρι προτινως ηταν ενα παλιο καφενεδακι της περιοχης των Αμπελοκηπων. Βρισκεται στην συμπαθητικη πλατεια Λακωνιας, αλλα τα τελευταια 2-3 χρονια το μαγαζακι αυτο σχεδον μεταμοφωθηκε. ανακαινηστικε, βαφτηκε σε ωραια χρωματα, εβγαλε το καλακαιρι τραπεζακια εξω και -το βασικοτερο-πλεον εγινε μεζοδοπωλειο. Καιρο το παρατηρω, μιας και βρισκεται αρκετα κοντα στη γειτονια μου και παντα σκεφτομουν να το επισκεφτω καποια στιγμη.

Αυτη η στιγμη εφτασε λοιπον, οταν με εναν φιλο αποφασισαμε ενα Κυριακατικο βραδακι(μολις επιασαν τα πρωτα κρυα) να δοκιμασουμε την κουζινα του. Η πρωτη εντυπωση που δινεται μπαινοντας ειναι η καλαισθησια αλλα και τα χαμογελα των ανθρωπων που κανουν το σερβις. Να πουμε βεβαια οτι το μαγαζακι μεσα ειναι μαλλον μικροσκοπικο. Παρολα αυτα εχουν χωρεσει καμια δεκαρια τραπεζακια, που σιγουρα ομως δεν μπορουν να εξυπηρετησουν πολλα ατομα το καθενα. Μια ευγενικη κοπελα μας εφερε τον καταλογο, ο οποιος ειχε αρκετες επιλογες, κυριως σε πιατα της ωρας αλλα και 4 η 5 σαλατες, καθως και μερικα ορεκτικα. Αφου το σκετηκαμε λιγη ωρα αποφασισαμε να παρουμε:

-Μια ποικιλια δυο ατομων. Μας ηρθε μια αρκετα ευμεγεθης πιατελα και αρκετα φορτωμενη. Στην πραγματικοτητα βεβαια, το βουναλακι που σχηματιζε οφειλοταν περισσοτερο σε μια πλουσια μεριδα πατατες τηγανητες(φρεσκιες και νοστιμες) που ειχε σαν βαση. Πανω απο τις πατατες υπηρχεν κομματια πανσετας σωστα ψημενης, λουκανικου(οχι πολυ υψηλων απαιτησεων αλλα ΟΚ), και κεφτεδακια τηγανισμενα με την κλασσικη συνταγη με φρεσκο δυοσμο. Το πιατο συμπληρωναν μικρα πιτακια, λιγη ντοματα και λιγο αγγουρι, καθως και μια μικρη ποσοτητα καποιας σως γιαουρτιου. Ομολογω οτι η μεριδα ειναι λιαν χορταστικη και τα υλικα της αρκετα αξιλογα. Κοστιζε 12 ευρω, ποσον που θεωρω εντιμο για αυτο που φαγαμε. 3 στα 4 η αξιλογηση μου.

-Μια μεριδα χορτα. Χωρις εξαρσεις γευστικες, οχι αρκετα μεγαλη, αλλα τελικα θα τη βαθμολογουσα με 2 στα 4. Η τιμη στα 3,80.

-Ενα τεταρτο κρασακι κοκκινο χυμα. Μαλιστα επειδη πεσαμε σε μια ειδικη βραδια που τα παιδια του μαγαζιου ονομαζουν "Ντιρλα"(διπλασιασμος οποιου ποτου επιλεξεις χωρις ειπλεον χρεωση! ) μας εφεραν τελικα μισο κιλο. Μπολικο μεν, αδιαφορο εως κακο δε. Νομιζω πως σημερα ειδικα ειναι αρκετα ευκολη υποθεση να βρεις ενα οικονομικο χυμα κρασι, οποτε ειναι κριμα να χαλας τη συνολικη σου εικονα χωρις λογο. Στα 8 ευρο το κιλο, δηλαδη σαφως υπερτιμημενο για την ποιοτητα του.

Για τα παραπανω συνολικα πληρωσαμε 18,30 ευρω. Πολυ καλη τιμη, καλες ποσοτητες, αρκετα καλο φαγητο, συμπαθητικο περιβαλλον(μονο φαουλ κατα τη γνωμη μου, το ειδος μουσικης απο τα ηχεια που καποιες στιγμες ξεφευγε προς το "σκυλαδικο")και πολυ καλη εξυπηρετηση.

Θα ελεγα οτι μια σχετικα καλη λυση για εναν μεζε, αλλα παλι, οχι κατι ιδιαιτερο, για ενα απαιτητικο γευμα. Προσωπικα θα το ξανατιμησω, μιας και συνηθως προτιμω το πρωτο.