Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Τα Φουρνομαγειρέματα ήταν στις πρώτες θέσεις της shortlist για τα εστιατόρια προς επίσκεψη που έχω φτιάξει, μιας κ τον τελευταίο καιρό συγκεντρώνει διθυραμβικές κριτικές από αξιόπιστα μέλη.

Με την ευκαιρία της 28ης οπότε κ μέσω του site ενημερώθηκα ότι θα είναι ανοικτά το μεσημέρι, έκλεισα έγκαιρα το τραπεζάκι μου για την τριμελή ενήλικη παρέα μας συνοδευόμενη από την "πολύ νεαρά" δεσποινίδα μας στο καρότσι της.

Να σημειώσω ότι από τότε που η παρέα μας μεγάλωσε η έξοδος σε εστιατόριο έχει γίνει λίγο θέμα μιας κ αρκετοί εστιάτορες δεν έχουν πολύ baby friendly διάθεση. Στα Φουρνομαγειρέματα δεν είχαμε τέτοιο θέμα, αφού κρίνοντας κ από την διακόσμηση, μάλλον η μικρή βρέθηκε στο φυσικό της στοιχείο. Επίσης την συγκεκριμένη τουλάχιστον μέρα κανείς δεν κάπνισε στον εσωτερικό χώρο.

Είχα ρωτήσει σχετικά με παιδικό καρεκλάκι στο τηλέφωνο κ αφού με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει, προσφέρθηκαν να μου κρατήσουν τραπέζι με επαρκή χώρο.
Θεωρώ πάντως ότι λόγω του μικρού κόστους που έχει ένα παιδικό καθισματάκι, μπορούν να εφοδιαστουν 1-2 ώστε να καλύπτουν κάποιες αντίστοιχες ανάγκες.

Φτάνουμε λοιπόν 14.00 σε ένα άδειο μαγαζί, το οποίο μέχρι τις 14.10 είχε γεμίσει, μάλλον από προ-κρατήσεις. Αυτό ήταν τρελό Timing καθώς ό, τι παραγγείλαμε έφτασε πολύ γρήγορα κ δεν είχαμε καθυστερήσεις για τις οποίες διαβάζω σε άλλες κριτικές. Βέβαια κ ο 2ος γύρος παραγγελίας μας ήρθε πολύ γρήγορα, παρότι ήταν πλέον γεμάτο το μαγαζί.

Ο ιδιοκτήτης (μάλλον) μας ρώτησε από που είχαμε βρει το κατάστημα, δείγμα αφενός ότι αφουγκράζεται τον παλμό του σαιτ, αφετέρου ότι έχει προσωπική σχέση με τους πελάτες μιας κ αναγνώρισε ότι ήταν η πρώτη μας φορά στο μαγαζί.

Στην παραγγελία λοιπόν:

Σαλάτα πράσινη: φρέσκια, δροσερή, με ωραίο κ σωστή ποσότητα ντρεσινγκ, μεγάλη ποσότητα
Λουκάνικο καπνιστό, πολύ νόστιμο
Πατάτες crispy μας άρεσε τόσο που πήραμε δύο μερίδες
Τυρόπιτα: πολύ ωραία κ ανάλαφρη ζύμη
Κοτομπουκιές με φαρφάλες σε πήλινο, πολύ νόστιμο
Χοιρινό με μουστάρδα & αμπαρόριζα, αυτό το πιάτο δεν μας ενθουσίασε καθώς ήταν πολύ έντονη η γεύση της αμπαρόριζας, ωραία μαγειρεμένο, αλλά καθαρά λόγω προσωπικού γουστου θα ήθελα να μου αφήνει λίγο πιο διακριτική αίσθηση
Κότσι: Απλά λουκούμι! Πολύ ωραίο κρεας ζουμερο, χωρίς λίπος... θεωρητικά είναι για 2 άτομα, αλλά είναι τόσο νόστιμο που ένας το καταφέρνει μια χαρα!

Ηπιαμε 1,5 κιλό μοσχοφίλερο, πολύ ωραίο κ δεν μας χτύπησε καθόλου κ στο τέλος μας κέρασαν από ένα σφηνάκι γλυκο χαλβα & μους σοκολατα με γιαούρτι.

Το value for money ειναι τέλειο, για όλα αυτά & με δεδομένο ότι η τριμελής μας παρέα είναι φαγανή δώσαμε 61 μαζί με το κρασί!

Για το τέλος άφησα τον χώρο. Η διακόσμηση κινείται σε επίπεδα συνοικιακού μαγαζιού, εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η παιχνιδιάρικη διαθεση, η μόνη μου ένσταση είναι ότι ενώ το μισό μαγαζι μου έβγαζε κάτι πολύ ζεστο, το πίσω μέρος ήταν αρκετά κρύο. Δεν ξέρω αν είναι προιον επέκτασης, καθώς είχε κ διαφορετικού τύπου καθίσματα, πάντως εαν εναρμονιστεί ο χώρος θα έχει ακόμα πιο όμορφο & ζεστο αποτέλεσμα.
Οι τουαλέτες πεντακάθαρες κ εξυπνα διακοσμημένες στην φιλοσοφία του χώρου συνολικα!

Θα μας ξαναδείτε σύντομα! Έχω αφήσει σαν εκκρεμότητα το μοσχαράκι με τηn σως εσπεριδοειδων: )

2015-11-03 02:19:11

Θα ήθελα πραγματικά να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψη σας στο κατάστημα μας και να σας πω πως έχει πολύ μεγάλη αξία για εμάς να μας επιλέγετε για μια έξοδο σας, κατανοώντας ότι κάνοντας ένα παιδί η έξοδος επιλέγετε με τελείως διαφορετικά κριτήρι...

Επειδή αφουγκραζομαστε πάντα τον πελάτη μας ( χωρίς να μας πιάνει πρεμουρα όπως ένας άλλος χρήστης ανέφερε πρόσφατα) θέλουμε να εξελισουμε το παιδί μας και να το μεγαλώνουμε με αρχές και βάσεις, ρωτώντας και ακούγοντας όσους περισσότερους ανθρώπους περνούν το κατώφλι μας...
Όσο για το παιδικό καρεκλάκι μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοια ανάγκη, γιατί κανένας δεν μας είχε ζητήσει...
Απλά την επόμενη φορά ζητήστε το μας στην κράτηση σας...
Έχουμε 2 τώρα ( ελπίζω να μας φτάνουν) αλλιώς πραγματικά ήταν τόσο απλό να τα προμηθευτουμε από γνωστή αλυσίδα, που θα πεταχτώ να πάρω άλλα 2.
Αυτό είναι το νόημα της διαδραστικοτητας αλλά και του συγκεκριμενου site
Καλοπροεραιτα να πηγαίνεις παρακάτω

Ευχαριστώ επίσης που τοποθετήστε και κοινοποιητε ότι δεν ισχύουν αυτά που κακοπροεραιτα προσπαθούν να μας προσαψουν διάφοροι χρήστες ακόμα και σε στιγμές μεγάλης πίεσης σαν αυτή της 28η Οκτωβρίου που όλες οι κουζίνες εστιατορίων δουλεύουν στα όρια λόγο του πολύ κόσμου και της ίδιας ώρας άφιξης
Νομίζω ότι αρκετά κούρασα τους αναγνώστες με όλα αυτά αλλά δυστυχώς νιώθω ότι κανείς δεν φιλτράρει τίποτα από αυτά που γράφονται, και πραγματικά χαίρομαι όταν το κάνετε όλοι εσείς...
Μου θυμίζει γιατί πραγματικά αποφάσισα να συνομιλω με όλους εσάς μια και είμαι από τους πρώτους που αποφάσισα να εκτιθομαι, και στο μαγαζί μου ρωτώντας όσο περισσότερο κόσμο μπορώ αλλά και σε τούτο εδώ το site
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΜΟΙΒΉ ΣΑΣ
Με εκτίμηση