Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Παίδες, καλώς σας βρήκα!
Είναι η πρώτη μου κριτική αυτή που γράφω τώρα, και θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν ότι όταν επισκέφθηκα το μεζεδοπωλείο 43ο, την 28η Οκτωβρίου 2015, ημέρα Τετάρτη, δεν είχα κατά νου ότι θα κάνω κριτική μετά, οπότε ενδεχομένως δεν συγκράτησα, ούτε αναζήτησα κάποιες λεπτομέρειες που ίσως έχουν σημασία ώστε να έχει η κριτική μία πληρότητα (π. χ. δεν επισκέφθηκα τις τουαλέτες, διότι δεν χρειάστηκε, δε βγήκα στον εξωτερικό χώρο των καπνιζόντων, κτλ. ). Πάμε λοιπόν, με όσα συγκράτησα.

ΠΑΡΕΑ: 6 άτομα, αλλά δεν μπορώ να σας πω τις γνώμες τους, παρά μονο τη δική μου, διότι δεν τους ρώτησα.

ΧΩΡΟΣ: Καλόγουστος, χωρίς υπερβολές, χωρίς όμως και εξάρσεις έμπνευσης, διότι κινείται στα συνήθη πλαίσια ενός trendy μεζεδοπωλείου, με ιντελεκτουέλ πινελιές, αφίσες με καλλιτεχνικά δρώμενα κτλ. Επίσης κάλλιστη εντύπωση μου έκανε η αυστηρή τήρηση του διαχωρισμού των χώρων σε καπνιζόντων/μη καπνιζόντων.

Πολύ σημαντικό: εάν δεν πας συστημένος, περνώντας από την οδο Φραντζή με όχημα, πολύ δύσκολα θα διακρίνεις ότι εκεί υπάρχει μεζεδοπωλείο.

ΣΕΡΒΙΣ: Πάρα πολύ καλό. Θα ήταν άψογο εάν συγχρονιζόταν λίγο περισσότερο ο ερχομός όλων των μεζέδων, διότι έχω λίγο την ιδιοτροπία να μπορώ ανά πάσα στιγμή να δοκιμάσω οτιδήποτε από αυτά που έχω παραγγείλει. Βέβαια, η διαδοχικότητα του ερχομού τους δεν είχε μεγάλα χρονικά κενά, οπότε δεν το χρεώνω σε καμία περίπτωση ως φάουλ. Ο άνθρωπος που μας σέρβιρε, υποθέτω μετά υψηλού βαθμού βεβαιότητας ότι είναι εκ των ιδιοκτητών, ήταν επεξηγηματικός (όποτε τον ρωτούσαμε), φιλικός (αλλά χωρίς ίχνος "μαλαγανιάς", γεγονός που εκτίμησα δεόντως), αυστηρός (με την καλή έννοια, δείχνοντας ότι παίρνει πολύ σοβαρά αυτό που κάνει), παρεμβατικός (όποτε χρειαζόταν) και ταυτόχρονα διακριτικός και έδειχνε να κατέχει το αντικείμενο του καλού φαγητού, είτε ως μαγαζάτορας, είτε ως καλοφαγάς. Παρεμπιπτόντως μας σέρβιρε και μία κοπέλα, φιλικότατη και χαμογελαστή.

ΠΟΤΟ: Ήπιαμε ρακόμελο, και ένας από την παρέα μπύρα εμφιαλωμένη (οπότε αυτός δεν έχει γνώμη να εκφέρει). Το ρακόμελο ήταν ωραιότατο, σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη δεν περιείχε μυρωδικά τύπου κανέλας ή γαρύφαλλου, γεγονός που παρατήρησα, επειδή μου το είπε. Μάλλον το μέλι που χρησιμοποιεί είναι αρκετά αρωματικό από μόνο του. Επίσης υπήρχε άφθονο κρύο νερό βρύσης, από το οποίο δεν ήπια, γιατί είχα το λαιμό μου (εξ ού και το ρακόμελο).

ΦΑΓΗΤΟ: Γενικό σχόλιο: Υψηλή ποιότητα, καλά και φρέσκα υλικά, καθαρές γεύσεις, μικρές μερίδες. Ο κατάλογος χωρίζεται σε Φαγητά/Γλυκά και όχι π. χ. σε Ορεκτικά/Κυρίως κτλ, γεγονός που κατατάσσει (στο μυαλό μου) το μαγαζί στα κατ' εξοχήν μεζεδοπωλεία και όχι στα εστιατόρια (γι αυτό άλλωστε και οι μερίδες είναι μικρές). Επίσης, σε αυτό συνηγορεί και η έλλειψη γαρνιτούρας στα πιάτα του.

Ειδικότερα:
1) Πεϊνιρλί: Ποιοτικό σε υλικά, γευστικά δεν με ενθουσίασε, αλλά ούτε με απογοήτευσε. Η τιμή του ακριβή για αυτό που ήταν (7.50)

2) Ταμπουλέ: Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δοκιμάσω, όσοι έφαγαν, το εκθείασαν. Τιμή οκ (4.50).

3) Πράσινη Σαλάτα: Φρεσκότατη, πλην όμως όχι ιδιαιτέρως γευστική. Ίσως ήθελε περισσότερο τυράκι (πλεξούδα), ίσως κάποιος έφαγε όλο το τυράκι και την άφησε ορφανή (ξέρεις ποιος είσαι, μην κρύβεσαι! ), ίσως έπρεπε να την αλατίσουμε λίγο από μόνοι μας. Τιμή ολίγον τσιμπημένη (5.00), δεδομένου ότι η ποσότητα του τυριού ήταν μικρή.

4) Πατάτες τηγανιτές: Σπανίως παραγγέλνω πατάτες, διότι με μπουκώνουν και μου στερούν τη δυνατότητα να φάω πολύ φαγητό (από το καλό). Άλλος τις παρήγγειλε, αλλά έφαγα και εγώ. Φρέσκιες, δηλ όχι προτηγανισμένες, σχετικά καλοτηγανισμένες, όχι όμως επαρκείς για να μου αλλάξουν την άποψη για τις πατάτες. Βέβαια, ελλείψει γαρνιτουρών, ίσως είναι χρήσιμες για να επέλθει ο τελικός κορεσμός (κοινώς "χόρτασμα"). Τιμή οκ (3.90).

5) Σαγανάκι τυρί (με ολίγο γλυκό κουταλιού ντοματάκι): Ποιοτικά καλό, αλλά όπως και να το κάνουμε, ένα τυρί είναι. Το γλυκό ντοματάκι πολύ ταιριαστό, αλλά πολύ λίγο (διάβασα ότι κάποιος είχε ζητήσει έξτρα ντοματάκι και του έφεραν, επομένως μάλλον η ποσότητα είναι μικρή για να "πιάσει" και αυτούς που ίσως θέλουν σκέτο τυρί). Τιμή ολίγον τσιμπημένη (6.50), βέβαια δεν γνωρίζω την τιμή του συγκεκριμένου τυριού.

6) Καπνιστή Μοσχαρίσια Γλώσσα: Δεν ήξερα, δεν ρώταγα. Περίμενα γλώσσα κομμάτι, αλλά τελικά επρόκειτο περί αλλαντικού, τουτέστιν κρύου πιάτου, που χωρίς τη μουστάρδα δεν θα καταλάβαινα γεύση. Το μόνο περιττό πιάτο στο τραπέζι. Τιμή οκ (3.70), αλλά αχρείαστη.

7) Καβουρμάς (με αυγό): Έπαθα πλάκα. Μας το ανέμειξε η σερβιτόρα καθ' υπόδειξιν του ιδιοκτήτη, και τολμώ να πω ότι ήταν ένα πιάτο που ή κάθε μπουκιά σου γέμιζε το στόμα. Τιμή που άξιζε κάθε σεντ (6:50).

8) Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια: Από τα πιο νόστιμα μπιφτεκάκια που έχω φάει σε μαγαζί (δηλ όχι σπιτικά). Πολύ μικρά, όμως, και σχετικά λίγα, ωστέ η τιμή τους καθίσταται ολίγον τσιμπημένη (6.50).

9) Λαχματζούν: Τραγανό απ' έξω, ωραίος ο κιμάς από μέσα, γευστικά αρκετά καλό αλλά όχι σπουδαίο. Τιμή οκ (5.50).

10) Πανσέτα: Αποφεύγω να παραγγέλνω πανσέτα, λόγω του λίπους της. Όμως, η συγκεκριμένη είχε κοπεί σε λωρίδες, υποθέτω ότι είχε αφαιρεθεί μέρος του λίπους της, είχε ψηθεί πολύ ωραία και υποθέτω ότι είχε μαριναριστεί με πολύ ταιριαστή μαρινάτα. Θετικότατη έκπληξη. Τιμή οκ (6.00), διότι η ποσότητα δεν ήταν μεγάλη.

11) Γιουβέτσι Γαρίδες: Ποτέ δεν θα αναμείγνυα κρεατικά με ψαρικά. Το φαγητό παρήγγειλε μία κοπέλα της παρέας με ιδιαίτερες διατροφικές συνήθειες που δεν έτρωγε από τα υπόλοιπα που πήραμε (εκτός των σαλατών). Στο τέλος άφησε τα κεφάλια από τις γαρίδες ανέπαφα, γεγονός που με εξόργισε (πλάκα κάνω! ) και αφού τέλειωσα το φαγητό μου, ήπια δυο γουλιές ρακόμελο να αλλάξω γεύση και άρπαξα τα κεφάλια τα οποία ρούφηξα με πάθος. Ετυμηγορία (επειδή είχαν μείνει και κάποια κριθαράκια πάνω στα κεφάλια): Εκπληκτικά μαγειρεμένες οι γαρίδες, δε ρώτησα αν ήταν φρέσκιες, αλλά έμοιαζαν για φρέσκες, και το γιουβέτσι αλντέντε, όπως μου αρέσει. Τιμή που επίσης άξιζε τα λεφτά της (8.00). Σημείωση: την οργή μου για τα ανέπαφα γαριδοκέφαλα μοιράστηκα με τον ιδιοκτήτη, ο οποίος σημείωσε ότι "αν δεν έφαγες τα κεφάλια, τότε δεν ήθελες γαρίδες".... Επαυξάνω!

12) Ψωμί φρέσκο, όχι όμως κάτι το αξιομνημόνευτο.

13) Προφιτερόλ: Καλοφτιαγμένο, τραγανό (άρα φρέσκο) και με παγωτό εντός, αλλά λίγο. Τιμή ολίγον τσιμπημένη (4.00), λόγω ποσότητας.

Συνολικά 93.50 € / 6 άτομα, περίπου 15,50 ανά άτομο. Εγώ χόρτασα (γιατί μάλλον καπέλωσα τους άλλους), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χόρτασαν όλοι. Πάντως εγώ το θεώρησα καλό vfm.

Το συστήνω, κυρίως λόγω καλής ποιότητας μεζέδων.