Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Το Ιβιλάϊ είναι ένα από τα κλασικά μαγαζιά της Ερυθραίας για περισσότερο από 20 χρόνια.

Παρά το ότι μένω κοντά στο συγκεκριμένο μαγαζί είχα σταματήσει να το επισκέπτομαι αρκετά χρόνια, διότι ο χώρος θύμιζε παραμελημένο καφενείο αλλά κυρίως διότι οι τιμές των πιάτων δεν είχαν καμία σχέση με την ποιότητα.

Πρόσφατα άλλαξε διεύθυνση και οι νέοι ιδιοκτήτες έχουν κάνει εξαιρετική δουλεία, μεταμορφώνοντας το μαγαζί σε έναν πολύ όμορφο και ζεστό χώρο.
Τα πάντα είναι προσεγμένα και καθαρά, χωρίς όμως υπερβολές που κουράζουν.

Το καλοκαίρι είναι μια πολύ όμορφη αυλή αρκετά ευρύχωρη λόγω του μεγάλου πεζοδρομίου, αλλά και τον χειμώνα ο χώρος για τους καπνίζοντες είναι μεγάλος και έχουνε φροντίσει να μην τον υπερφορτίσουν με τραπέζια με αποτέλεσμα να μπορείς να ευχαριστηθείς την βόλτα σου χωρίς να ασφυκτιάς.

Η εξυπηρέτηση είναι πάρα πολύ προσεγμένη και τα πιάτα έρχονται στο τραπέζι σου με νορμάλ ρυθμό και χωρίς καθυστερήσεις.

Το προσωπικό είναι πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό, χωρίς επιτηδευμένο στυλ – κάτι που συνηθίζεται στα μαγαζιά των Β. Π. και κουράζει - και εξυπηρετεί πολύ αποτελεσματικά ακόμα και σε ώρες αιχμής.

Το φαγητό τώρα που είναι και το σημαντικότερο.

Ξεκινώντας από τη δική μου αδυναμία, τις γαρίδες, νομίζω ότι εδώ τις βρήκα στην καλύτερη εκδοχή τους και πολύ σωστά μαγειρεμένες.

Ειδικότερα οι γαρίδες μαριναρισμένες και ψημένες με θυμάρι είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει.
Εξίσου καταπληκτική είναι και η γαριδομακαρονάδα.

Επίσης όλα τα τηγανιτά είναι εξαιρετικά χωρίς πολύ λάδι και “ελαφρυά”.
Έχει μεγάλη ποικιλία ορεκτικών και πολύ νόστιμες σαλάτες.

Αυτό που αξίζει να αναφερθεί είναι ότι τα σχεδόν όλα τα πιάτα σερβίρονται σε ποσότητες ικανοποιητικές, έως μεγάλες, χωρίς να αλλοιώνεται η ποιότητα.

Στο θέμα του κόστους τώρα.

Γενικότερα, όσες φορές έχω επισκεφτεί το Ιβιλάϊ, ο λογαριασμός είναι απόλυτα φυσιολογικός.

Την τελευταία φορά ήμασταν τρία άτομα και πήγαμε απογευματάκι απλά για να “τσιμπίσουμε κάτι”, κυρίως για να πιούμε ένα τσιπουράκι!

Παραγγείλαμε τα εξής:
Μία σαλάτα βραστών λαχανικών (ποσότητα σίγουρα για 4 άτομα) η οποία είχα μπρόκολο, κουνουπίδι, παντζάρια, χόρτα και κολοκυθάκια

Τυρκαυτερή (πραγματικά καυτερη! )

Πατάτες τηγανιτές (κομμένες στρόγγυλα τραγανές και στεγνές)

Αθερίνα τηγανιτή (επίσης πολύ μεγάλη μερίδα)

Γαρίδες ψητές με θυμάρι (6 μεγάλες γαρίδες)

Και 2 καραφάκια τσίπουρο

Ο λογαριασμός ήταν 48€, τιμή που θεωρώ φυσιολογική και για την ποσότητα αλλά κυρίως για την ποιότητα.

Αποτελεί μία από τις βασικές μου επιλογές για ψαρομεζέδες και το συστήνω ανεπιφύλακτα, για μία πολύ όμορφη και χαλαρή έξοδο.