Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Μια πολυ ωραια βραδια, χωρις γευστικές εξάρσεις....

Ήταν στα πλαίσια του καθιερωμένου ραντεβού των χρηστών του Ask4food, υπό την πλήρη επίβλεψη, οργάνωση και στήριξη των Υπευθύνων του Site. Ελπίζω να βλέπω μακριά με τον όρο ´καθιερωμένο ´ και να συνεχίσετε ετσι, με την ιδια όρεξη και διαθεση. Νομιζω πως και εμείς θα κάνουμε ο, τι καλύτερο!

Ειναι ωραίο να γνωρίζεις καινούργιους ανθρώπους, ή να ξαναβλέπεις ανθρώπους που είχες γνωρίσει την προηγούμενη φορά, και αν και η διάταξη των τραπεζιών μπορει να μην επέτρεπε την άμεση επικοινωνία, έν τούτοις, άμα θέλεις να επικοινωνήσεις θα βρεις τον τροπο!

Το μαγαζί ειναι συνοικιακό, μικρό, με ωραια αυλή το καλοκαίρι, με τζαμαρία περιμετρικά, και να κυριαρχεί το μέταλλο και το γυαλί. Αυτο δε βοηθάει ως προς τη βαβούρα που δημιουργείται, αλλα εμένα προςωπικα μου άρεσε. Θα το χαρακτήριζα απο τα πιο ωραια συνοικιακά μεζεδοπωλεία που έχω επισκεφτεί, τουλάχιστον τελευταία. Παλαιότερα το οίκημα ήταν βιοτεχνία ρούχων, και αυτός ειναι και ο λόγος, που στα ράφια του υπάρχουν ραπτομηχανές και διαφορα είδη ανάλογου ύφους. Ο χώρος καθαρός και προσεγμένος, και η κουζίνα ανοιχτή.

Η εξυπηρετηςη καλή, ευγενική, ο νεαρός ήταν πρόθυμος, αλλα νομιζω οτι για τον κόσμο που είχε, ένα άτομο ακόμα θα βοηθούσε πολυ. Παρόλα αυτα όμως, έτρεχε πάνω κάτω και προσπάθησε με τον καλύτερο δυνατό τροπο να τους εχει όλους ευχαριστημένους.

Όσον αφορά το φαγητο, ειμαι λιγο μπερδεμένη. Κάποια απο αυτα που δοκίμασα μου άρεσαν πολυ, ενώ κάποια αλλα, ενώ η σύλληψη και η ιδεα ήταν καλές, το αποτέλεσμα θα μπορούςε να ειναι γευςτικα καλύτερο. Θα εξηγήσω οςο πιο τεκμηριωμένα μπορω, τι εννοω ακριβώς....

Στην αρχή μας προσφέρθηκε ωραίο ψωμάκι σε πανερακι μαζί με ένα ντιπ απο παντζαροσαλατα. Ήταν πολυ ωραια εμφανισιακά, βελούδινη στην υφή, καλή σαν γευση, αλλα επειδη εμένα δε μου αρέσει γενικά η παντζαροσαλατα, δεν μπορω να ειμαι πιο αντικειμενική.

Στη συνέχεια μας προσφέρθηκε σαλάτα απο κολοκύθι με τυρι τριμμένο, σως, που η βάση της ήταν νομιζω μουστάρδα, και δυο πολυ μικρα κομματάκια αβοκάντο. Τη βρήκα δροσερή και αρκετα καλή.

Απο σαλάτες δοκιμάσαμε την ελληνική με ντοματίνια, κάπαρη, ελιές, μους φέτας πάνω σε παξιμάδι, η εμφάνιση ήταν πραγματικά για όσκαρ, και η γευση της πολυ καλή. Ακόμα και μια απλή σαλάτα, με λίγη φαντασία μπορει να αναδειχθεί ακόμα περισσότερο. Η άλλη σαλάτα ήταν με ρόκα, οχι ιδιαίτερη ποσότητα, αλλα γευστικά καλή.

Απο ορεκτικά δοκιμάσαμε λουκουμάδες φέτας αρκετα γευστικοί, κολοκυθοκεφτέδες, με πολλα μυρωδικά, ωραίοι και τραγανοί και ταλαγανι με μαρμελάδα σύκο, το οποίο με ενθουσίασε παρά πολυ. Εγώ προσωπικα το βρήκα το πιο γευστικό ορεκτικό. Υπήρχε πλήρης αρμονία και ισορροπία ανάμεσα στο γλυκό και το αλμυρό, διατηρώντας το καθένα τη γευση του.

Και πάμε στα κυριως πιάτα τωρα....

Δοκιμάσαμε μπιφτέκι απο μοσχαρίσιο κιμά, με μια φέτα μελιτζάνα, το οποίο ναι μεν ήταν ζουμερό, με πολλα μυρωδικά, αλλα δε με ενθουσίασε τοσο ´οσο με ενθουσίαζε κατα τη διάρκεια που το έκοβα για να το μοιράσω στην υπόλοιπη παρέα.

Στη συνέχεια δοκιμάσαμε κοντοσούβλι κοτόπουλο με σαλάτα πλιγούρι. Το βρήκα γευστικό, πολυ ωραια ψημένο, κρατούσε τους χυμούς του. Η σαλάτα με το πλιγούρι στο πλάι, ωραια σαν ιδεα, αλλα φάνηκε οτι κάτι της έλειπε.

Επισης, δοκιμάσαμε σπαλομπριζολα με καραμελωμένα κρεμμύδια και αρωματικό βούτυρο. Εξαιρετικά ψημένη για τα δικά μου γούστα, πολυ καλή στη γευση, τη συστηνω.

Μας προσφέρθηκε λευκό και κοκκινο κρασι. Εγώ δοκίμασα το κοκκινο, μου άρεσε και το κατάλαβα την επόμενη που δεν είχα πονοκέφαλο. Ίσως ειναι ελλιπή τα κριτήρια μου για να κρίνω ένα κρασι, αλλα δεν ειμαι ειδήμων, το παραδέχομαι! ´Οσο για το λευκό, οι συνδαιτημόνες που το δοκίμασαν είπαν οτι ήταν καλο.

Για το τελος, μας κερασαν μια πιατέλα με γλυκά που περιείχε πορτοκαλοπιτα, σοκολατοπιτα και μπανοφι. Θετική εικόνα, η πορτοκαλοπιτα μου άρεσε πιο πολυ.

Το value for money υπολογίστε οτι φτάνει γύρω στα 20 ευρω το άτομο. Μια μέση κατάσταση, ουτε φτηνό ουτε ακριβό. ´Οσο για το αν το προτεινω, για τα δικά μου γούστα, ειναι μια τίμια προσπάθεια, που αξίζει μια δοκιμή σίγουρα. Κάποια πιάτα τα βρήκα λιγο άτονα, θα ηθελα περισσότερο ένταση. Αν είστε κοντα, αξιζει, μη διστάσετε να δώσετε μια ευκαιρία.

Κλείνοντας, θα ηθελα και παλι να ευχαριστήσω τους υπεύθυνους του site αλλα και τους ιδιοκτήτες του Σούμα Κολοκύθι. Η κριτική μου ειναι απόλυτα καλοπροαίρετη, και δεχτείτε τα σχόλια μου ως αντικείμενο περαιτέρω βελτίωσης.