Μεζεδοπωλεία - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Βράδυ 28ης Οκτωβρίου και η όρεξη ήταν για θαλασσινά στο Γιάννη στο Χατζηκυριάκειο. Πλησιάζοντας στη γωνία ο φόβος μας, λόγω της ημέρας, επιβεβαιώθηκε.... ΚΛΕΙΣΤΟΣ!
Και τώρα;;; Τα ταβερνία της Πειραϊκής τα αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι και μετά από μία βόλτα η ιδέα έσκασε. Υπερωκεάνειο. Η αλήθεια είναι ότι έπεσε στο τραπέζι πολλές φορές στο παρελθόν, αλλά πάντα στο τέλος επικρατούσε η σιγουριά της λύσης του προαναφερθέντος.

Xώρος

Φτάσαμε λοιπόν. 2 με 3 παρέες μόνο στον εξωτερικό χώρο και 1 ζευγάρι στο εσωτερικό. Κλειστά με νάιλον και 2 σόμπες/αντιστάσεις στον ουρανό να ζεσταίνουν κάπως το χώρο, μάταια όμως αφού το πανωφόρι ήταν απαραίτητο. Κατόπιν εορτής αντιλήφθηκα ότι η επιλογή του τραπεζιού ήταν κακή αφού καθόμουν δίπλα σε μια μεγάλη μυστήρια πόρτα που χώριζε τον έξω χώρο από κάτι "άγνωστο" και έμπαζε αρκετά.
Ο χώρος μέτριος λοιπόν και οι τουαλέτες ακόμα πιο μέτριες γιαυτό και το 2 επιεικώς.

Εκυπηρέτηση:

2 νεαροί εξυπηρετικότατοι και φιλικοί, ειδικά αυτός που μας πήρε παραγγελία και είχαμε το πιο πολύ πάρε δώσε δε, μου αφήνουν άλλη επιλογή από ένα απλόχερο 4άρι. Χαμογελαστός, ανταποκρινόταν σε πειράγματα και αστεία της παρέας και στο τέλος μας κέρασε ενα πάρα πολύ ωραίο γλυκό παγωτό, πάνω σε ένα σιροπιαστό τύπου κανταίφι. Σβέλτοι και οι 2 στα πάντα. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν είχε περισσότερο κόσμο, άλλα άμα το σερβις είναι κακό θα το καταλάβεις και ας είσαι ο μοναδικός πελάτης.

Φαγητό:

Το μπουκάλι νερό προσγειώθηκε μαζί με τα σερβίτσια και δεν γνωρίζω αν χρεώθηκε.

Παραγγελία:

-πατζάρια με μπαλσάμικο, αν και δεν είμαι φαν τον παντζαριών έφαγα λίγο και μου άρεσαν. Επίσης άρεσαν πολύ και στους υπόλοιπους. 4/4

-πατάτες τηγανιτές. Κλασικές φρέσκιες 3/4

-κολοκυθάκια τηγανιτά. Κομμένες φλίδες στη μηχανή, ελαφριά τηγανισμένες νόστιμες, με μια εξαιρετική συνοδευτική σως γιαουρτιού με σκόρδο 3/4

-καλαμαράκια τηγανιτα. Πρώτη φορά τα τρώω σε φλίδες και όχι ροδέλες κάτι πρωτοτυπο μεν, αλλά δε μου άρεσε δε. Το καλαμαράκι το θέλω ή ολόκληρο ή ροδέλα. Σχετικά νόστιμα, γευστικά μακρυά ευτυχώς από καλαμαράκια - εκτρώματα που έχω φάει σε άλλα μαγαζιά, αλλά επίσης μακρυά και από πολύ καλά καλαμαράκια που έχω γευτεί αλλού ή σπίτι. 2/4

-σαρδέλες τηγανιτές. Δε της έχω ξαναφάει τηγανιτές, δεν τρελάθηκα έφαγα μόνο μια και δεν ήθελα άλλη. Μάλλον έπρεπε να τις προτιμήσουμε ψητές. 2/4

-κριθαράκι θαλασσινών. Εντόπισα μόνο μύδια και καλαμαράκια από θαλασσινά, νόστιμο το σύνολο φτωχό όμως από θαλασσινά. Ικανοποιητικό σε ποσότητα. 3/4

-1 κιλό λευκό Γιαννιώτικο κρασί. Ωραίο άφηνε μια γλυκια γεύση προς το τέλος 3/4

Για όλα τα παραπάνω και με το αξιοπρεπέστατο γλυκό κέρασμα, check please ~55 euro. Αρκετά καλή τιμή αν και δεν σκάσαμε στο φαγητό αφού τις ποσότητες στα πιάτα δε τις έλεγες μεγάλες, αλλά ούτε και μικρές.
Μια σημαντική παρατήρηση, τα τηγανιτά ήρθαν σχεδόν σε χρόνο ρεκόρ, δε βασάνισα και πολύ το μυαλό μου, αφού δεν αντιλήφθηκα κάτι μεμπτό, οπότε θα υποθέσω απλά ότι στην κουζίνα ήταν τσακάλια.

Vfm 3/4 και πιθανώς να ξαναπεράσουμε για τη δεύτερη και πιο ολοκληρωμένη ετυμηγορία.