Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Επειδή στην άπαιχτη κριτική του φίλτατου Piperman, με τον οποίο βρεθήκαμε να τρώμε δίπλα δίπλα και να αμπελοφιλοσοφούμε με τις ώρες στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, το μόνο που λείπει είναι ότι ο Παναγιώτης φορούσε ροζέ μπλουζάκι, αλλά και επειδή για το συγκεκριμένο μαγαζί έχω γράψει μια από τις πρώτες υμνητικές κριτικές και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι, θα μου επιτρέψετε να ξεστρατίσω, και μάλιστα για τα καλά, αφού θα σχολιάσω όχι ένα από τα πολύ ακουόμενα καινούρια μαγαζιά του Χολαργού (ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ, ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ και EGG), αλλά το ταπεινό ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ.

Τσιπουρίτο, η εξελληνισμένη μορφή του μοχίτο με βάση το τσίπουρο, στο ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ δεν προσφέρεται, θα περιορισθείτε αναγκαστικά σε σκέτο τσίπουρο, από τα Ιωάννινα, με το οποίο θα συνοδεύσετε τους μεζέδες που θα παραγγείλετε. Για να φθάσετε όμως εκεί, θα ταλαιπωρηθείτε πρώτα αρκετά για να παρκάρετε, γιατί σ’ αυτό το κομμάτι του Χολαργού επικρατούν συνθήκες Καλλιθέας (7 στα 10). Θα δυσκολευθείτε επίσης να ανακαλύψετε την είσοδο του μαγαζιού στην οδό Αγαμέμνονος, είναι κρυμμένη στο πίσω μέρος ενός μικρού εμπορικού κέντρου, μόνη βοήθεια τα φώτα που διακρίνονται από το υποψιασμένο λαγωνικό ανάμεσα από τις φυλλωσιές.

Γενικά το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ δεν πρόκειται να σας φανεί ελκυστικό ούτε και όταν μπείτε στο χώρο του, καθίσετε και ρίξετε μια ματιά γύρω σας. Το μπροστινό μέρος, που θεωρητικά προορίζεται για καπνιστές, άσχετα από το ότι καπνίζουν όλοι παντού (αμάν πια! ), είναι μια ξύλινη εξέδρα κλεισμένη γύρω γύρω με νάιλον, δείχνει πρόχειρη και αρκετά ταλαιπωρημένη κατασκευή, το χειμώνα θα βάζει σίγουρα κρύο. Όσο για τον πίσω χώρο, που έχει στο βάθος την αόρατη κουζίνα και τις μέτριας αισθητικής και καθαριότητας τουαλέτες, η «διακόσμηση» είναι εξίσου πρόχειρη και βαρετή. Αν είχα να δώσω μια συμβουλή στους ιδιοκτήτες, αυτή θα ήταν να κάνουν μια γενναία ανακαίνιση, που δεν θα κοστίσει υποχρεωτικά πολλά και θα δώσει χρώμα σ’ αυτό το κατά τ’ άλλα συμπαθές ως προς τα πρόσωπα και τίμιο ως προς την κουζίνα μεζεδοπωλείο.

Το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ είναι λοιπόν ένα απλό μεζεδοπωλείο που στηρίζεται στο καλό σέρβις, τη σχετικά καλή κουζίνα του και τις καλές τιμές. Για τις καθημερινές δεν έχω εικόνα, όμως το ΠΣΚ είναι πάντα γεμάτο με μικρές και μεγάλες παρέες όλων των ηλικιών, καλό θα ήταν να προνοήσετε για κράτηση. Αρκετά μεγάλα και ευτυχώς όχι πολύ στριμωγμένα τραπέζια στρωμένα με λαδόκολα, τα κλασσικά, όχι ιδιαίτερα βολικά καθίσματα, όλα πολύ καθαρά, και το μουσικό χαλί (ελληνική έντεχνη) καταβάλλει φιλότιμες προσπάθειες να καλύψει το άλλο μεγάλο πρόβλημα, τον αυξημένο θόρυβο λόγω της συγκεκριμένης δομής και διαρρύθμισης του χώρου.

Στα πολύ θετικά η φιλική και ανεπιτήδευτη υποδοχή και εξυπηρέτηση. Το ζευγάρι των ιδιοκτητών καταφέρνει να ανταποκρίνεται 100% στα καθήκοντά του, ακόμα και τις ώρες που το μαγαζί είναι φίσκα. Πανταχού παρόντες ο κύριος και η κυρία, γρήγοροι και αλάνθαστοι, μπράβο τους.

Η κουζίνα προσπαθεί κι αυτή το καλύτερο και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνει αρκετά καλά. Έχει γίνει βέβαια μια περικοπή στην ποικιλία των προσφερόμενων μεζέδων, από τον κατάλογο απουσιάζουν όλοι οι ψαρομεζέδες καθώς και κάποιοι πιο ψαγμένοι κρύοι μεζέδες, όμως και έτσι μια φαγανή τετραμελής παρέα όπως εμείς και οι φίλοι μας που μένουν εκεί κοντά και τιμούν το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ τακτικά δεν είχαμε πρόβλημα, έστω με την επανάληψη ενός δύο πιάτων, να έχουμε το τραπέζι μας επί δύο ώρες γεμάτο, γιατί έξι καραφάκια ξεροσφύρι δεν κατεβαίνουν εύκολα.

Ας ξεκινήσω με ένα don’t: Αποφύγετε την πληγουροσαλάτα με απάκι, είναι υπερβολικά κρύα και εντελώς άγευστη. Να δοκιμάσετε αντιθέτως οπωσδήποτε την πειραγμένη φάβα και την τυροκαυτερή με τσίπουρο. Από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου τι θα παραγγείλετε. Μας άρεσε πολύ το σηκώτι, τα κεφτεδάκια και το λουκάνικο σε δύο εκδόσεις, δηλαδή ψητό στη σχάρα και σε μορφή τηγανιάς με μπούκοβο (τόσο όσο πικάντικο και highlight της βραδιάς). Οι μερίδες είναι τυπικού μεγέθους μεζεδοπωλείου, αρκετά μεγάλες ωστόσο για να τσιμπήσουν τέσσερα άτομα, οι δε τραγανότατες τηγανιτές πατάτες έρχονται σερβιρισμένες σε μια μεγάλη σέσουλα. Γενικά υπάρχει φροντίδα τόσο στην ετοιμασία όσο και στην παρουσίαση των φαγητών, κάτι που εκτιμώ ιδιαίτερα δεδομένης της πολυκοσμίας.

Νερό κρύο σε μπουκάλι, ο λογαριασμός όπως πρέπει και μαζί του λεπτές φέτες σπιτικού κορμού σοκολάτας, που δυστυχώς δεν μπόρεσε να επαναληφθεί, γιατί είχε τελειώσει, μας προσφέρθηκε ωστόσο σε ανταπόδοση ένα καραφάκι ρακόμελο, επίσης εξαιρετικό. Έτσι φτιάξαμε λογαριασμό 50 ευρώ για το στομάχι και 25 ευρώ για το λαρύγγι. Αν ο χώρος ήταν πιο τραβηχτικός, σίγουρα θα σας προέτρεπα να επισκεφθείτε το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ σε πρώτη ευκαιρία. Τώρα εξαρτάται μάλλον από το κατά πόσον βρίσκεστε σε ακτίνα βολής. Πάντως δεν πρόκειται να μείνετε δυσαρεστημένοι αν το τολμήσετε.