Fish Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα

Σάββατο 24 /10 και με την καλύτερη των διαθέσεων, επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο χώρο, παρέα 4 ατόμων. Όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί από προηγούμενες κριτικές, τόσο η πρόσβαση όσο και το παρκινγκ είναι πολύ εύκολη, καθότι το μαγαζί βρίσκεται σε έναν από τους κεντρικότατούς δρόμους του Αμαρουσίου.

Ο χώρος του εστιατορίου σε προδιαθέτει θετικά για μια όμορφη βραδιά, καθότι έχουν τοποθετήσει τα τραπέζια σε ικανοποιητικη απόσταση, συμβάλλοντας στο να μπορεί να κουβεντιάσει κανείς με την παρέα του χωρίς να μπερδεύονται με ομιλίες διπλανών τραπεζιών. Επιπρόσθετα ο απαλός φωτισμός στον χώρο με συνοδεία επιλεγμένης μουσικής δίνουν μια αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας. Πολλά μπράβο σε αυτό το κομμάτι.

Αναφορικά με το φαγητό, επιλέξαμε ικανοποιητικότατο και γευστικότατα sushi.. sashimi roles τα οποία αποτελούν εξαιρετικά value for money.

Το κυρίως που θελήσαμε να δοκιμάσουμε ήταν κριθαροτο με γαρίδες.. Το συγκεκριμένο πιάτο (4 στον αριθμό) ήρθαν με μια μικρή σχετική καθυστέρηση από την κουζίνα διότι και τα 4 ήταν χλιαρά. Σαν να είχαν ξεχαστεί στον πάγκο της κουζίνας τους.. Το επισημάναμε στον σερβιτόρο σαν απλή παρατήρηση χωρίς διάθεση αλλαγής. Αυτό που μας προβλημάτισε ωστόσο ήταν ότι όσο περνούσε η ώρα το μαγαζί γέμιζε με αποτέλεσμα κάποια στιγμη στα περισσότερα τραπέζια εντός του χώρου να παρατηρούμε να έχουν ανάψει από τσιγάρα.. μέχρι και πούρα!

Όταν επιτρέπεται λοιπόν το κάπνισμα και τα πούρα!!! σε έναν κλειστό χώρο το τελευταίο που καταλαβαίνει κανείς ειναι η γεύση του φαγητού. Η συγκεκριμένη αναφορά δεν έχει να κάνει στο αν ειναι κάποιος αντικαπνιστής, αλλά πρωτίστως στο δικαίωμα μου να φάω χωρίς να αναπνέω το πούρο των διπλανών μου. Είναι καθαρά προσωπική άποψη, και κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε και να σεβόμαστε και όσους ενοχλούνται με την μυρωδιά των τσιγάρων - πούρων

Κρίμα διότι και το φαγητό και ο χώρος σε προδιαθέτουν να θελήσεις να το ξαναεπισκεφτεις. Δημιουργούν μια πολύ φιλική ατμόσφαιρά.

ΥΓ η βαθμολογηση στην γεύση, και στον χώρο ήταν αρχικά χαμηλότερη. Δεν θα έπρεπε ωστόσο η αστοχία της μισης βραδιάς να επηρεάσει την συνολική κριτική μου άποψη. για αυτό θα ήθελα σε δεύτερο επίπεδο να την διορθώσω.

2015-11-13 11:31:49

Αγαπητέ vahil,
Σας ευχαριστούμε για την επίσκεψη σας στο εστιατόριο μας και σας ζητούμε συγνώμη για την ταλαιπωρία που υποστήκατε με το θέμα των πούρων που όντως μας ξέφυγε η κατάσταση γιατί έγινε ξαφνικά και ομαδικά θα μπορούσα να πω. Δεν υπάρχει εκ μέρους μας καμμιά δικαιολογία, θα έπρεπε να το είχαμε αντιμετώπισει έγκαιρα αλλά δυστυχώς σε αυτό το θέμα είμασταν κατώτεροι των περιστάσεων και για το συγκεκριμένο θέμα έχετε απόλυτο δίκιο.
Αυτό το γεγονός, που ειναι αναμφισβήτητα σοβαρό, δεν δικαιολογεί τις βαθμολογίες σας, οι οποίες ομολογώ ότι μας ξάφνιασαν δυσάρεστα και μας προκαλούν αμφιβολίες για την ορθότητα της άποψης καθότι όπως φαίνεται δεν έχετε δημοσιεύσει άλλη κριτική, πραγμα που σημαίνει είτε δεν έχετε ξαναδειπνήσει πρόσφατα σε κάποιο εστιατόριο, είτε νοιώσατε την ανάγκη να κρίνετε αποκλειστικά το δικό μας καινούργιο εστιατόριο με κάποια αδικαιολόγητη εμπάθεια. Και θα σας εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ.
1. ΧΩΡΟΣ: Αναφερθήκατε στην αρχή της κριτική σας ότι ο χώρος είναι πολύ καλός, με καλό φωτισμό, με ωραία μουσική, μεγάλη ανεση και μας δώσατε πολλά μπράβο σε αυτό το κομμάτι. Και μετά τα μπράβο μας βαθμολογείτε άσχημα. Περίεργο και παράλογο!
2. VALUE FOR MONEY: "Αναφορικά με το φαγητό, επιλέξαμε ικανοποιητικότατα και γευστικότατα sushi... sashimi rolls, τα οποία αποτελούν εξαιρετικά value for money plates". Αυτά είναι τα δικά σας λόγια!!! Δείτε λίγο την βαθμολογία σας σε αυτήν την κατηγορία!
3. ΓΕΥΣΗ: Τα " ικανοποιητικότατα και τα εξαιρετικότατα" είναι υπερθετικός βαθμός, άρα η γεύση είναι 4 και όχι 2. Το θέμα με τα "χλιαρά" κριθαρότο με γαρίδες δεν είναι θέμα κακής γεύσης, ούτε value for money, ούτε μέτριος χώρος. Είναι προφανώς καθυστέρηση του σερβιτόρου, λάθος μας και συγνώμη για αυτό, αλλά δεν έχει καμμία σχέση με όλα τα υπόλοιπα. Θα νοιώθαμε πολύ καλύτερα αν είχατε επιμείνει στον σερβiτόρο να σας προσφέρει νέα πιάτα η τουλάχιστον να μας ενημερώσετε για να μην σας χρεώσουμε τα συγκεκριμένα.
Κάθε κριτική υπόκειται σε κριτική. Απορώ με την δυσαρμονία των απόψεων σας και επίσης πως έμπειροι χρηστες θεώρησαν χρήσιμη την κριτική σα ς. Παρόλα ταύτα, εφ όσον " το φαγητό και ο χώρος σας προδιαθέτει να θελήσετε να μας ξαναεπισκεφθείτε γιατί υπάρχει μια φιλική ατμόσφαιρα" θα χαρούμε να σας ξαναδούμε και να επανορθώσουμε!

2015-11-13 16:34:43

Σας ζητάω συγγνώμη που είναι η πρώτη μου κριτική ΣΤΟ SITE και σας βαθμολογώ με χαμηλό βαθμό. Επισκέφτηκα τον χώρο σας στις 8:50 ημέρα Σάββατο. Εκείνη την ώρα ήταν αλλά 3 τραπέζια και πραγματικά απολαύσαμε τα γευστικοτατατα sushi roles ( και πάλι συγγνώμη για το ανορθόγραφο.. Το ότι ήταν γευστικότατα δεν δείχνεινα σας απασχολει ). Στην συνέχεια και με την πάροδο του χρόνου.. αυτά που απόλαυσα ήταν τα πούρα των διπλανών. Χαίρομαι ωστόσο που παραδέχεστε πως υπήρξεπροβλημα. Για μένα είναι σημαντικό.. Δεν αντέχω τον καπνό.. Για να έχω πλήρη άποψη για ένα δείπνο, θεωρώ πως πρέπει να ολοκληρωθεί όπως το ονειρεύομαι εγώ. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας. Προφανώς με θεωρείται κακόβουλο και παράλογο. Έχετε έναν υπέροχο χώρο εάν αποφασίσετε να σέβεστε και αυτούς που δεν ανέχονται τον καπνό. Τα σχόλια μου εινα ειλικρινή και καλοπροαίρετα. Παρακαλώ τους υπόλοιπους μην τους φανούν χρήσιμα. Ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά νομίζω πως δεν θα μπορέσω να σας ξαναεπισκεπτω.. Δεν έχω τους απαραίτητους σκούφους..

2015-11-13 17:41:18

Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Απλά θα ήθελα να σκεφθείτε ότι αντιφάσκετε και αναιρείτε τον εαυτόν σας με τα λεγόμενα σας και την βαθμολογία. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην υποτιμάται μια επιχείρηση που σχεδόν όλοι οι πελάτες μας θεωρούν έντιμη για αυτά που προσφέρει. Πείτε μου ειλικρινά, τι σχέση έχουν τα πούρα με την βαθμολογία του χώρου και του φαγητού. Το κάπνισμα είναι μια κακή συνήθεια των περισσοτέρων Ελλήνων και υπάρχει πρόβλημα με αυτό το θέμα το οποίο προσπαθούμε να το επιλύσουμε. Άλλωστε, το έχετε τονίσει ιδιαίτερα το πρόβλημα αλλά είναι ένα εντελώς ξεχωριστό θέμα.
Ξέρετε, εμάς που στηρίζουμε την μεσαία επιχειρηματικότητα, επενδύουμε ένα σωρό χρήματα σε μια δύσκολη για όλους μας εποχή, δεν μας απασχολούν οι χρυσοί σκούφοι. Θέλουμε οι πελάτες μας να αισθάνονται ότι νοιαζόμαστε και τους προσφέρουμε το καλύτερο για τα χρήματα τους. Εχετε την δύναμη του λόγου και μπορείτε με λανθασμένες κριτικές να μας στερήσετε την δυνατότητα να γνωρίσουν ένα νέο εγχείρημα άνθρωποι που αγαπούν το καλό φαγητό και την έντιμη αντιμετώπιση. Δεν ικετέουμε για μια καλή κριτική, ζητούμε από τους φίλους που μας επισκέφθηκαν μια πραγματικά αντικειμενική κριτική που βασίζεται στην γνώση και τη εμπειρία.
Σας ευχαριστώ και πάλι για την επίσκεψη σας στον χώρο μας.

2015-11-13 18:35:50

Εγώ ευχαριστώ που τελικα ακούσατε το πρόβλημα που αντιμετώπισα. Θεωρώ ότι μέσω της επικοινωνίας (και όχι της απαξίωσης) δυνεται η δυνατότητα να λυθούν παρεξηγήσεις. Εύχομαι κάθε τι καλό στο καινούργιο σας δυσκολο εγχειρήμα.. Από έναν πελάτη που δεν θέλει να τον αποκαλούν εμπαθή και κακοπροαίρετο.. Ποσο μάλλον όταν μαζεύει χρήματα ο θεός ξέρει πως για να επισκεφτεί και να στηρίξει.. Ένα βράδυ Σαββάτου την επιχείρηση σας.

2015-11-13 19:13:13

Κάθε πελάτης μας είναι απαραίτητος και συντελεί στο να είναι υγειής και αξιοπρεπής η επιχείρηση μας. Και εσείς μας είσθε απαραίτητος.
Μας πήρε ένα χρόνο σκληρής δουλειάς και πολλών χρημάτων για να κατασκευασθεί αυτό που είδατε. Αν βλέπατε και την κουζίνα μας που καταλαμβάνει το μισό εμβαδόν ενός ακριβού καταστήματος, θα καταλαβαίνατε την αγωνία μας να αρέσει αυτό το εστιατόριο. Για να καταλήξουμε (που δεν έχουμε καταλήξει ακόμη 100%) στα φαγητά, πραγματοποιούμε δοκιμές επί αρκετούς μήνες με απίστευτο για τα σημερινά δεδομένα κόστος.
Ευχαριστώ και πάλι και σας περιμένουμε να σας κεράσουμε μία φιάλη κρασί και μια πολύ ωραία τζαντούγια.

2015-11-18 14:55:03
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την vahil.