Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το γεγονος οτι εχει περιοριστει η συχνοτητα των κριτικων μου, δεν σημαινει πως δεν παρακολουθω τις συμβολες σας αγαπητοι μου καλοφαγαδες.
Μαλιστα τον τελευταιο καιρο εχουμε περιπλανηθει σε αρκετα εστιατορια των Αθηνων, με την δικη σας βοηθεια για τις κατευθυνσεις μας φυσικα, και σε καθε ευκαιρια θα βαζω και εγω ενα μικρο λιθαρακι στο site και στην σκεψη σας.

Η σημερινη κριτικη αφορα το εστιατοριο "ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ'' του Χαλανδριου, ενω να τονισω οτι εχω επισκεφθει στο προσφατο παρελθον και το αλλο μελος της εν λογω αλυσιδας καταστηματων στο κεντρο της Αθηνας.

Χωρος

Ξεκινωντας με τον χωρο του καταστηματος, δεν μπορω παρα να συγχαρω τον εμπνευστη της διακοσμησης μιας και με ενθουσιασαν ιδιαιτερα τα τραπεζακια που θυμιζαν θρανια σχολειου κατω απο τα οποια υπηρχαν συρταρακια στα οποια μπορουσες να βρεις τις χαρτοπετσετες και τα μαχαιροπηρουνα που χρειαζοσουν. Εξυπνη και πρωτοτυπη ιδεα!
Γενικοτερα ομορφος χωρος και ανετα τραπεζακια.
Στα συν το γεγονος της απαγορευσης του καπνισματος στον εσωτερικο χωρο, μιας και εχουν φτιαξει ειδικο ξεχωριστο κομματι για τους φιλους καπνιστες και ετσι ολοι ειναι ευχριστημενοι.

Γευση

Στα των γευσεων τωρα, ξεκινωντας θα ηθελα να κανω μια καλοπροαιρετη παρατηρηση μιας και τυχαινει να εχω επισκεφθει το εστιατοριο αρκετες φορες σε βαθος χρονου.

Σε γενικες γραμμες μιλαμε για ενα μαγαζι με καλο φαγητο, το οποιο αλλωστε μπορει να αποδειχτει απο το πληθος κοσμου που το επισκεπτεται καθημερινα και απο το γεγονος οτι διαχρονικα παραμενει μια αξιοπιστη επιλογη για την εξοδο μας. τον τελευταιο χρονο ομως μπορω να παρατηρησω πως καθε φορα πολυ μικρα πραγματακια αλλαζουν οχι προς την καλη κατευθυνση, απο την ποιοτητα σε μερικα πιατα μεχρι την ποσοτητα και γενικοτερα την φιλοσοφια του καταστηματος. Ακομα και τωρα βεβαια ακομα το θεωρω προσωπικα μια απο τις καλυτερες επιλογες για την εξοδο μου και νομιζω πως καθε καλοπροαιρετη παρατηρηση θα μπορει να ληφθει υποψη απο τους ιδιοκτητες ετσι ωστε να προλαβουν οποιαδηποτε αρνητικη εξελιξη. Βεβαια ολα αυτα ειναι προσωπικες γνωμες που μπορει μαλιστα να ειναι και τελειως λανθασμενες, αυτοι μπορουν να ακουσουν(διαβασουν ) κρινουν και αξιολογησουν!

Ας δουμε ομως την τελευταια μας επισκεψη στο καταστηματα η οποια ηταν αρχες Σεπτεμβρη και αφορα επισκεψη 2 ατομων.

-Απο Σαλατες επιλεξαμε την σπανακοσαλατα. Η οποια αν και δροσιστικη μας εκανε οτι κατι της ελειπε για να απογειωσει την γευση της. Περιειχε σπανακι, μπεικον, κρουτον, παρμεζανα, ροδι και σως μπαλσάμικο. ΠΟλυ θετικο το γεγονος οτι την προσφερουν σε δυο μεγεθη, ετσι και εμεις επιλεξαμε αυτη των 2 ατομων η οποια κοστιζε 6,5 ευρω αν και μπορω να την χαρακτηρισω μαλλον σαν ατομικη λογω του πολυ μικρου της μεγεθους. Το μεγαλυτερο μεγεθος κοστολογειται στα 8,5 ευρω.

Περνωντας στα ορεκτικα επιλεξαμε

-Πιτακια τυρολου, τα οποια αν θυμαμαι καλα και δεν τα μπερδευω με τα πιτακια του Μερμυγκα ηταν σαν πιατακι ημερας και μας αρεσε παρα πολυ!

-Καγιανας αλλιωτικος!! πραγματικα Τρομερος και διαφορετικος οπως αλλωστε το λεει και ο καταλογος. 2 αυγα ματια πανω σε παξιμαδι με γιαουρτι και σαλτσα φρεσκιας ντοματας. Το παξιμαδι ειχε μαλακωσει οσο επρεπε και ειχε παρει ηση την γευση την ντοματας και του αυγου. Εξαιρετικο! 6,5 ευρω

-Κεφτεδακια με δυοσμο. Απλα κεφταδακια συνοδευομενα απο πατατες τηγανητες, Θυμιζουν πραγματικα σπιτικα και μας αρεσαν.

Στα λεγομενα "κυριως" τωρα επιλεξαμε και μοιραστηκαμε απο κοινου

-Το Κοτοφιλετο στα καρβουνα. την τελευταια φορα ηταν σωστα ψημενο και το ευχαριστηθηκαμε. Εχει τυχει αλλη φορα να μας εχει σερβιριστει αρκετα σκληρο, αλλα συμβαινουν αυτα και στις καλυτερες οικογενειες. καταλαβαινεις την εντονη γευση της μουσταρδας και προσωπικα με ικανοποιει αυτο. τιμη 9,80 φυσιολογικη θα ελεγα.

Ολοκληρωσαμε το γευμα μας με 2 γλυκακια προφιτερολ ατομικα 1,80 εκαστο μετρια θα τα χαρακτηριζα.

Εξυπηρετηση

Και στο κομματι αυτο υπαρχουν ενστασεις οσον αφορα τις επισκεψεις μας εντος του 2015, μιας και τις μισες φορες ολα ειναι αψογα και τις υπολοιπες υπαρχουν αρκετες δυσαρεστες εκπληξεις τοσο απο την ταχυτητα της κουζινας και των σερβιτορων οσο και απο το ενδιαφερον. Χαρακτηριστικα θα αναφερω ενα περιστατικο οπου ημασταν παρεα 6 ατομων στο εσωτερικο του καταστηματος, το συνολο των παρεων που υπηρχαν στο μαγαζι εκεινη την ωρα ηταν 5-6 και οι σερβιτοροι για κανα 5 λεπτο διαβαζαν καποια περιοδικα και ειχαν αποροφηθει με τον σχολιασμο τους. φυσικα και δεν πρεπει να κρινουμε απο ενα περιστατικο, αλλα ακομα και αυτο δειχνει μια εικονα που δεν συναδει με ενα τοσο καλο εστιατοριο. Ειχαμε συνηθισει χαμογελο, διαθεση και σπιρταδα στο συγκεκριμενο μαγαζι γιαυτο και οι απαιτησεις μας ειναι μεγαλες.

Αξιζει τα λεφτα του?

Μεγαλη κουβεντα. Γενικα δεν μιλαμε για μια οικονομικη επιλογη. αν θελουμε να βαλουμε ενα μεσο ορο, θα το βαζαμε μεταξυ 20-25 ευρω. Για την επισκεψη που αναλυουμε σημερα συμπεριλαμβανομενου και μιας φιαλης λευκου κρασιου παραγκα κυρ Γιαννη στα 17 ευρω, το συνολο κοστος ηταν 59 ευρω. αρα 42 ευρω το φαγητο για δυο ατομα, χωρις να πουμε οτι παραγγειλαμε παραπανω απο το κανονικο. Η αποψη μου γνωστη και απο παλαιοτερες κριτικες, Αν μεινει καποιος απολυτα ευχαριστημενος απο τις γευσεις και την εξυπηρετηση σε ενα εστιατοριο, ας μην παραπονεθει αν πληρωσει και 2-3 ευρω παραπανω. Υπαρχουν φθηνοτερες επιλογες που μπορει καποιος να απαιτησει και λιγοτερα,

Γι τον ΤΖΙΤΖΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΡΜΗΓΚΑ αν με ρωτουσατε πριν 1-2 χρονια θα ελεγα πως τα 22 ευρω ανα ατομο τα δινω χωρις γκρινια, Πλεον δεν ειμαστε σε αυτο το επιπεδο αλλα νομιζω πως με λιγη προσοχη σε μερικα μικροπραγματα θα επανελθουμε συντομα.