Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Βρεθήκαμε στο Belle Amie οικογενειακώς μία Κυριακή μεσημέρι. Επειδή απ ότι βλέπω πολλοί είναι αυτοί που γράφουν για την ευκολία ή μη του παρκινγκ της περιοχής, ένα έχω να δω. Δράμα! Όμως μετά από βόλτα στην περιοχή και δίπλα από την μαρίνα τους μας άνοιξε η όρεξη και θέλαμε να κάτσουμε κάπου για φαγητό. Ήμασταν ανάμεσα σε αυτό και σε ένα με ψαρικά που είναι ακριβώς δίπλα. Εγώ ήθελα μετά μανίας να πάμε για ψάρια αφού είχαμε κάνει και βόλτα στη θάλασσα αλλά η υπόλοιπη οικογένεια ούτε να το ακούσει δεν ήθελε. Άντε να πείσεις τους μπόμπιρες να φάνε καμιά τσιπούρα. Άσε που θα έπρεπε να αναλάβουμε εμείς το ξεψάχνισμα κι έτσι θα μας έβγαινε ξινό.

Τότε είδαμε το Belle Amie και ενθουσιαστήκαμε από το κτίριο. Νεοκλασικό που έβγαζε μία αρχοντιά. Αν μας άρεσε εξωτερικά, μέσα μας άφησε άφωνους. Ήταν καταπληκτικό. Βαριά διακόσμηση και μεγάλες σκάλες. Φρέσκα λουλούδια σε μεγάλα βάζα αν και μερικά από αυτά είχαν ήδη αρχίσει να μαραίνονται. Πίνακες ζωγραφικής που είχαν ρίξει πάνω τους φως με σποτάκια. Ωραία ξύλινα μπαρς γεμάτα από μπουκάλια με διάφορα ποτά και φαρδιές μπάρες. Νομίζω ότι είναι από τους πιο όμορφους χώρους που έχουμε φάει. Φυσικά όλα αυτό πέρασε στο ντούκου στον μπόμπιρά μας. Μόνο αν είχαν τον Bob Σφουγκαράκη θα έδινε σημασία. Το μόνο αλλά πολύ μεγάλο αρνητικό που μας χάλασε αρκετά ήταν ότι όλοι κάπνιζαν εκεί μέσα και μάλιστα στο διπλανό μας τραπέζι ήταν κάποιοι που έπιναν καφέ και κάπνιζαν πουράκια. Τους κοίταξα με τρόπο 1-2 φορές αλλά έκαναν ότι δεν καταλάβαιναν. Είναι άσχημο να τρως και μάλιστα με παιδί και να μυρίζεις όλη αυτή τη τσιγαρίλα. Μα και αυτοί δεν καταλαβαίνουν πως όταν κάποιος τρώει θέλει να καταλαβαίνει τις μυρωδιές του φαγητού του κι όχι την βαριά μυρωδιά του τσιγάρου; Δεν θα μπορούσαν οι σερβιτόροι ή οι υπεύθυνοι του καταστήματος να κάνουν μερικές συστάσεις; Πρέπει δηλαδή να τσακώνονται οι πελάτες μεταξύ τους; Αυτό μας χάλασε αρκετά την εικόνα που είχαμε για τον χώρο.

Όλα τα γκαρσόνια ήταν ευπαρουσίαστα και καλοντυμένα. Όμως είχε τόσο πολύ κόσμο που έτρεχαν και δεν έφταναν. Κάποιες μικρές καθυστερήσεις και η μη διάθεση να είναι πιο φιλικοί θα τους ρίξουν λίγο την βαθμολογία αν και έδειχναν να ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Ίσως αν ήταν καθημερινή να είχαν περισσότερο χρόνο και διάθεση για κουβέντες. Επίσης μας χάλασε πολύ που παραγγείλαμε πριν το φαγητό κι ένα ζεστό ρόφημα που στον κατάλογο το παρουσίαζαν καταπληκτικά. Έλεγε ότι έχει και αναδευτήρα από ξύλο κανέλλας. Επειδή στη σύζυγό μου αρέσει πολύ η κανέλλα το παρήγγειλε. Όταν της το έφεραν και τους ρώτησε που είναι το ξυλάκι της κανέλλας αυτοί απάντησαν ένα ξερό δεν έχουμε. Ούτε μία συγνώμη.

Πήραμε μία σαλάτα με κοτόπουλο. Δεν ήταν μεγάλη σε ποσότητα και μάλιστα αν σκεφτείς την τιμή που έχει. Της έλειπε και λίγο παραπάνω ντρεσινγκ.

Μία μερίδα μπιφτέκια γαλοπούλας και μια μερίδα μπιφτέκια μοσχάρι. Μπιφτέκια. Το καλύτερο φαγητό όταν έχεις παιδί μαζί σου γιατί είναι πιο εύκολο το κόψιμό τους. Ανάμεσα στα δύο μου άρεσαν πιο πολύ αυτά από το μοσχάρι ενώ στη σύζυγο αυτά από τη γαλοπούλα. Ο μικρός έφαγε κι από τα δύο αδιαμαρτύρητα. Ήταν και νόστιμα και μεγάλη η μερίδα τους αλλά μας φάνηκαν λίγο πιο ακριβά απ όσο θα έπρεπε. Αν και ο χώρος δικαιολογεί λίγο πιο τσιμπημένες τιμές.

Φάγαμε πολύ καλά κι αν δεν υπήρχε το θέμα με τα τσιγάρα θα ξαναπηγαίναμε σίγουρα. Τώρα ίσως πάμε μόνο για καφέ και πάντα στην αυλή τους.