Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Η εν λόγω ταβέρνα είναι κοντά στο σπίτι μου.
Διαβάζοντας τις προηγούμενες κριτικές των χρηστών θυμήθηκα ότι πριν από αυτό το μαγαζί υπήρχε ένα άλλο ταβερνάκι και αν θυμάμαι καλά ακόμα πιο πριν ένα άλλο.

Το γιατί επιλέγουν να ανοίγουν σε αυτό το σημείο, που όπως λένε και οι προηγούμενες κριτικές, είναι λίγο "χωμένο" και όχι σε κάποιο κεντρικό δρόμο ή "πιάτσα" ώστε να τραβάνε κόσμο είναι κάτι που με απασχόλησε πραγματικά.

Τέλοσπαντων, ίσως λόγω του ότι είναι κοντά τα πρατήρια στο τέλος της Ελ. Βενιζέλου στο Π. Φάληρο (σύνορα με Ν. Σμύρνη), δουλεύει και με παραγγελίες από εργαζόμενους στα μαγαζια και γύρω σπίτια κλπ…

Λοιπόν, στο μαγαζί (ανεξαρτήτως ιδιοκτησίας της επιχείρησης) που υπήρχε σε εκείνο το σημείο δεν είχα πάει ποτέ μέχρι 2 χρόνια πριν…
Πάντα πέρναγα από έξω έλεγα "να έρθω καμια μέρα εδώ" και δεν πήγαινα ποτέ! Βλέπεις, όταν σκέφτεσαι και "έξοδο για φαγητό", θες να πάς κάπου πιο μακριά από το μέρος στη γειτονιά σου. Τις περισσότερες φορές δε, σκέφτεσαι: "αυτό το μαγαζί είναι δίπλα, όποτε θέλω πηγαίνω, δεν είναι ανάγκη να το κανονίσω"…
Έτσι λοιπόν μπορεί να ξενιτεύεσαι για να δοκιμάσεις ένα ταβερνάκι σε αρκετούς δήμους πιο πέρα και να μην έχεις δοκιμάσει το κοντινό σου…

2 χρόνια πριν λοιπόν έμεινα από μπαταρία. Το αμάξι δηλαδή (όχι εγώ)… Ξυπνήσαμε (Σαββατο ήτανε νομίζω ή Κυριακή), είπαμε να πάμε για καφέ έξω και τσακ μας πρόδωσε...
Επομένως κάναμε μια βόλτα και ήπιαμε καφέ στη πιο κοντινή καφετέρια ενώ περιμέναμε τον άνθρωπο που θα μας φόρτιζε και μετά αφού κάναμε λίγες βόλτες να γεμίσει λίγο φάγαμε μεσημεριανό στο τοπικό ταβερνάκι από φόβο μην μας ξαναφήσει η μπαταρία και βρισκόμαστε κάπου μακριά!
Με αυτό τον περίεργο τρόπο γνώρισα αυτό το ταβερνάκι!

Συγχωρείστε τον πρόλογο απλά θυμήθηκα όλο το σκηνικό και γέλασα!

Θυμάμαι η κοπέλα μου τότε είχε πάρει σουβλάκι κι εγώ μοσχαράκι κοκκινιστό (το τί μου εντυπώνεται στη μνήμη ενώ μπορεί να μην θυμάμαι τί έφαγα χτες πρέπει να το ψάξω)! Λίγα λεπτά μετά αφού έχουμε δώσει τη παραγγελία ακούμε δυνατά χτύπους από τη κουζίνα ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ! αναρωτήθηκα... κάνω έτσι το κεφάλι και βλέπω τον -μετά έμαθα το όνομα- κυρ Γιάννη να κόβει το κρέας για να φτιάξει το σουβλάκι που θα έψηνε εκείνη την ώρα! Από εκείνη τη στιγμή η ταβέρνα στα μάτια μου ανέβηκε 2 σκαλιά τουλάχιστον! Ούτε ετοιμο σουβλάκι ούτε τίποτα.

Φυσικά από τότε έχω πάει πάρα μα πάρα πολλές φορές και είναι μια από τις επιλογές μου όταν θέλω να φάω καλό φαγητό μαγειρευτό και ψητό χωρίς να το πληρώσω ακριβά.

ο Χώρος δεν έχει απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο και είναι κρίμα. Μικρή τουαλέτα. Έχει και εσωτερικό χώρο και μια αυλίτσα καλυμμένη. 1,5-2/4.

Εξυπηρέτηση είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης (η γυναίκα του είναι στη κουζίνα μαζί με μια άλλη κοπέλα) γρήγορος και με χαμόγελο και εξωστρέφεια. Απλός και λαϊκός. Αν πιάσετε κουβέντα θα σας πιάσει κουβέντα, θα κεράσει στο τέλος γλυκό και αν πίνετε και πολύ θα κεράσει και κανά κρασάκι ή κανα τσιπουράκι παραπάνω: 3,5-4/4

Γεύση: Κάνει φαγητά κλασσικής ελληνικής ταβέρνας (μη ψάξετε "ιδιαίτερα" πιάτα) και ό, τι έχω φάει μου έχει αρέσει. Ξεχωρίζω τα μεθυσμένα μπριζολάκια λαιμού, το σουβλάκι του, τη τηγανιά, το μοσχαράκι κοκκινιστό αλλά και άλλα. Μέχρι και μπάμιες έχω φάει στη Στέλλα και σουπιές (ήταν σαρακοστή κανονικά δεν νομίζω ότι το κάνει το πιάτο)! Από όλο το μενού μόνο τα κεφτεδάκια με τη σάλτσα δεν μου άρεσαν τη μία και μοναδική φορά που τα πήρα και έτσι δεν τα ξαναπήρα. 4/4

VFM: Πρόκειται για ένα συνοικιακό ταβερνάκι και η λογική λέει ότι θα έχει χαμηλές τιμές και προσεγμένα φαγητά (αφού δε στηρίζεται στον διερχόμενο αλλά κυρίως σε αυτόν της γειτονιάς που θα πάει και θα ξαναπάει) αλλά επειδή η λογική πολλές φορές μας έχει "κρεμάσει" και έχουμε δει αστρονομικά ποσά σε "καφενεία" οφείλω να το επιβεβαιώσω. Πρόκειται για ένα τίμιο, νόστιμο, συνοικιακό ταβερνάκι με τιμές συνοικιακού ταβερνακίου. Εξαρτάται και πόσο θα πιείς φυσικά, αλλά γενικά κινείσαι στο φάσμα των 10 με 18 ευρώ (αν πιείς και σκάσεις) 4/4

Συνολικά θα έλεγα: όποιος είναι σχετικά κοντά αξίζει να κάνει ένα πέρασμα είτε μεσημέρι είτε βράδυ. Προφανώς τώρα αν κάποιος είναι στα Βρυλλήσια μάλλον θα έχει και αυτός ωραίες κοντινές του επιλογές και ίσως ανακαλύψει κι αυτός ένα μικρό διαμαντάκι δίπλα του που δεν του έδινε σημασία!