Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Με τα πρώτα κρύα, επισκεφθήκαμε το BOHEMIA εστιατόριο -γιατί κατά τα δικά μας γούστα η συγκεκριμένη κουζίνα δεν ταιριιάζει με τις ελληνικές θερινές θερμοκρασίες.
31/10 με την εκπνοή του Οκτώβρη 4 άτομα -και έχοντας κάνει κράτηση- φτάσαμε στο εστιατόριο.

Ευγενέστατη υποδοχή, μας οδήγησαν στον πάνω όροφο (καπνίζοντες) όπως είχα ζητήσει αφού ο 4ος της παρέας καπνίζει (σαν πρώην καπνίστρια καταλαβαίνω απόλυτα τον καπνιστή ο οποίος δε θέλει να πάει σε κατάστημα εστίασης που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και οφείλω να πω ότι σε αυτό το εστιατόριο έχει επιλεγεί σοφά μόνο στον 1ο όροφο η κακή συνήθεια του τσιγάρου), άρα βολεύονται όλες οι κοινωνικές ομάδες....

Ο χώρος πανέμορφος, με πολύ ζεστά χρώματα, τοιχογραφιες, πίνακες, φωτιστικά οροφής και απλίκες, έχεις την εντύπωση ότι είσαι σε ένα φιλικό σπίτι και τρως, το τραπέζι στρωμένο μας περίμενε με εμφιαλωμένο νερό, τα πιάτα, ποτήρια του νερού και το ψωμάκι στο πανεράκι του....
Φυσικά το εστιατόριο ήταν γεμάτο -η τηλεφωνική κράτηση είναι απαραίτητη.

Ο ευγενέστατος σερβιτόρος -διακριτική παρουσία και άμεση εξυπηρέτηση στον όροφό μας- ηρθε σε λίγο στο τραπέζι μας για να παραγγείλουμε:

Σαλάτα του Καρόλου, ωραία παρουσιαση -φρέσκα υλικά -πολύ καλή

Τρελό τυρί (κάτι σαν το σαγανάκι) πολύ-πολύ νόστιμο
Μανιτάρια Portobello Δε με ενθουσίασε καθόλου αυτό το ορεκτικό

Κότσι (πολύ νόστιμο, ωραία ψημένο χωρίς περιττά λίπη -ως συνηθίζεται σε άλλα εστιατόρια- έλιωνε στο στόμα){

Πανένκα του Καίσαρα (ολόκληρο ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί) καταπληκτική γεύση, η σως βατόμουρο έδενα απόλυτα με το κρέας -μικρή ένσταση στην ποσότητα κρέατος σε αυτό το πιάτο (με τιμή euro12,50 περιμένεις κάτι περισσότερο από 4-5 μπουκιές κρέας -εκτός από τα συνοδευτικά πατάτες, ρύζι κλπ).
Ήπιαμε 2 τσέχικες μπύρες και σχεδόν 3 κιλά κρασί (χύμα cabernet Sauvignon)

Σημειώνω ότι ο σερβιτόρος προσπάθησε έμεσα να αυξήσουμε τα πιάτα της παραγγελίας μας (κάτι το οποίο μας έφερε σε δύσκολη θέση αφού δε θα μπορούσαμε να φάμε παραπάνω)

Επίσης υπήρξε μια σχετική καθυστέρηση να φτάσουν η σαλάτα και τα ορεκτικά στο τραπέζι μας (λόγω του πολύ κόσμου ? ετοιμάζονται εκείνη τη στιγμή ?? δεν το πιστεύω), αλλά ευτυχώς ο χρόνος που μεσολάβησε έως και τα κυρίως ήταν ο σωστός χρόνος.

Λογαριασμός euro 80,00 (δε συμπλήρωσα το κόστος/άτομο γιατί εκείνο το βράδυ δεν πεινούσαμε ιδιαίτερα και παραγγείλαμε σχετικά λίγα, εάν παραγγέλναμε περισσότερα ο λογαριασμός θα ήταν αυξημένος αντίστοιχα).

Εάν θα ξαναπάω? φυσικά!!! Έχει τόσα πιάτα να εξερευνήσουμε... σε τόσο όμορφο χώρο...