Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Αμφιταλαντευτηκα πολυ για να γραψω την κριτικη μου για αυτο το καταστημα, καθως δεν ηταν στα παλιασια μεμονομενης επισκεψης ωστε και η παραγγελια των φαγητων να ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη, ωστε καποιος να αποφυγει πιθανως πιατα που πιθανως δε θα ετρωγε. πχ εγω προσωπικα δεν ειμαι fan του τηγανιτου συνεπως σιγουρα αν πηγαινα δε θα ετρωγα αρκετα απο τα ορεκτικα, παροτι τα δοκιμασα ολα. και για να διευκρινησω απο την αρχη η βαθμολογια μου στη γευση ειναι 2,5/4 αλλα επειδη δεν υπαρχει η επιλογη επελεξα το 2.

Καταρχας η βραδια ηταν πολυ ενδιαφερουσα καθως συναντωνται ανθρωποι που τους αρεσει το καλο φαγητο και μπορουν να ανταλλαξουν αποψεις για μερη τα οποια ειναι αξιολογα να επισκεφτει καποιος, καθοτι στις μερες μας ειναι πολυ σημαντικο το value for money.

Επισης ειναι ευχάριστο να βλεπεις τα ατομα των οποιων τη γνωμη εμπιστευεσαι στις κριτικες του σιτε και να τους γνωριζεις και απο κοντα. ολα ηταν εξαιρετικα.

Οσον αφορα το εστιατοριο εγω προσωπικα δε το ειχα ξαναεπισκευτει. σαν χωρος ηταν ζεστος. μου αρεσε που ηταν μικρος οπως ταιριαζει σε ενα συνοικιακο μαγαζι.

Οσον αφορα το φαγητό: η κοινη αντιληψη ολων των παρευρισκομενων ηταν οτι εκανε λαθος στην παρουσίαση των φαγητων. δλδ παροτι τελικα ολοι χορτασαμε στο τελος καθοτι ηταν μεγαλη η ποικιλια των πιατων και ο αριθμός τους, πραγμα που ηταν καλο σα σκεψη ωστε να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα πιατα ήταν δυνατον, ομως το σερβίρισμα ενος μονο πιατου ανα 8 ατομα εκανε κακη εντυπωση. προσωπικη μου αποψη, αν έφτιαχνε πχ ενα πιατο στον καθενα μας με 1 κομμάτι απο το καθε ενα που ετσι κι' αλλιως τοσο μας αναλογουσε, θα ηταν πολυ διαφορετικα απο θέμα προσέγγισης.

καθαρα στις γεύσεις τωρα: εγω προσωπικα το ντιπ με το παντζαρι το λατρεψα. πολυ γευστικο. η σαλατα με ροκα και ο ντακος με τη μους φετας ηταν ωραιες σαν γεύσεις. το πιατο με το κολοκυθι και το αβοκάντο δε το βρηκα κατι ιδιαιτερο καθώς ηταν απλα φετες ωμου κολοκυθιου. απο τα ορεκτικα αν και δεν ειμαι φιλη του τηγανιτου οπως προειπα, δοκιμασα απο ολα, απο τα οποια μου αρεσαν ολα, (ξεχωριζοντας το ταλαγανι), εκτός τους λουκουμαδες τυριου που τους βρηκα λιγο αγευστους.

απο τα κυριως το κοτοπουλο σουβλακι εκπληκτικο. επισης καλο και το μπιφτέκι. το λουκανικο το πρασατο δε με ενθουσιασε καθοτι ειδικα στο χωριατικο λουκανικο τα στανταρ μου ειναι αρκετα υψηλα γιαυτο και το θεωρω δυσκολο πιατο παροτι απλο και η σπαλομπριζολα ηταν συμπαθητική. απο τα γλυκα η σοκολατοπιτα με το παγωτο ηταν πολυ ωραια, και η πορτοκαλοπιτα το ιδιο. το banofee δεν ηταν πολυ πετυχημενο ομως οσον αφορα την καραμελα και το μπισκοτο.

Επισης σε μια ματια που ριξαμε στον καταλογο να δουμε και τις τιμες ωστε να αξιολογησουμε και απο οικονομικης αποψεως τι φαγαμε, θεωρω οτι οι τιμες ειναι λιγο τσιμπιμενες σε καποια πιατα.
σε γενικες γραμμες καλη σαν προσπαθεια απο την πλευρα του μαγαζιου και πιθανως θα το ξαναεπισκεφτω ωστε να εχω μια πληρεστερη αποψη.