Μεξικό - Κούβα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Λοιπόν, νομίζω ότι δεν χρειάζονται συστάσεις για το συγκεκριμένο μαγαζί, ειδικά για όποιον τιμά τα Μεξικάνικα@

το κατάστημα το οποίο έχει δύο εστιατόρια στο χαλάνδρι σε απόσταση 5 λεπτών με το αυτοκίνητο (ένα στην εθνικής αντιστάσεως λίγα μέτρα μέσα από την Παπανικολή και ένα στην αριστοτέλους δίπλα στο ΖΟΟ), το έχω επισκεφθεί αλλά κυρίως το έχω τιμήσει δεκάδες φορές από παραγγελίες οπότε θεωρώ ότι έχω πλέον κατασταλάξει για να "μεταλαμπαδεύσω" πλεον και την γνώμη μου στους υπόλοιπους της παρέας

Την επιχείρηση την δουλεύουν δύο Έλληνες, που χρόνια ζούσαν στην Αμερική και μετοικώντας πλέον στα πάτρια εδάφη μας έφεραν μαζί και τις γνώσεις τους στο μεξικάνικο... και τις... προσάρμοσαν θα τολμήσω να πώ εγώ... στην Ελληνική κουζίνα!

Ας ξεκινησουμε από τον χώρο! εμείς φάγαμε στην αυλή αλλά έχει και μεγάλο χώρο στο εσωτερικό του καταστήματος! Απλός, οικείος με τις κλασσικές πινελιές μεξικού στους τοίχους και την διακόσμηση και πάντα με υπόκρουση παραδοσιακή μεξικάνικη μουσική@ νομίζω ότι είναι ένα αρκετά καλό κλίμα για να δειπνήσεις χωρις τίποτα το ιδιαίτερο για να χαρακτηρίζει την ταυτότητα του καταστήματος!

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, έχω ορισμένες ενστάσεις που περισσότερο θα τις χαρακτήριζα παρατηρήσεις για δημιουργικές αλλαγές παρά... παράπονα!

το προσωπικό είναι ευγενέστατο και το κατάστημα πολύ καθαρό! μου έκανε εντύπωση ότι ήταν προμηθευμένοι - σπάνιο σε ελληνικό μαγαζί- ακόμη και με καρεκλάκι μωρού και μας το πρόσφεραν χωρίς να το ζητήσουμε! οι κοπελίτσες που παίρνουν τις παραγγελίες εξίσου ευγενικές και κατατοπιστικές χωρίς βέβαια να αποκτούν ιδιαίτερη οικειότητα με τους πελάτες (καλώς κατά την γνώμη μου). Θα έπρεπε όμως σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν την κουζίνα και κυρίως τις τεράστιες μερίδες του φαγητού να είναι περισσότερο διευκρινιστικοί!

Πλην όμως, πάντα παρατηρώ μια αδικαιολόγητη μικρή καθυστέρηση, χωρίς να είναι ιδιαιτέρως μεγάλη αλλά επειδή είναι σταθερή σε όλες τις παραγγελίες, μου προκαλεί εκνευρισμό! δεν θα τους κρίνω από αυτό, αλλά δυστυχώς με ενοχλεί!

Γεύσεις:
με λίγα λόγια πρόκειται για ένα μεξικάνικο με πλήθος επιλογών στις παραδοσιακές γεύσεις του μεξικού όπου έχει προσπαθήσει σε ορισμένα εκ των πιάτων του να τα "φέρει" στα ελληνικά ή και στα αμερικάνικα πρότυπα@

έχω φάει όλες τις σαλάτες και μάλλον πρόκειται για το δυνατό τους σημείο Για τιμή 10 -12 ευρώ περίπου παίρνεις μια γαβάθα με ένα μεγάλο φιλέτο κρέατος (ότι γεύση επιλάξεις) σε σημείο που να είναι τόσο μεγάλη και με πλούσιες γεύσεις ώστε να είναι υπεραρκετή για πρώτο και σαλάτα μαζί ή και για κυρίως γεύμα!

Ειδικά η ceasars που ασφαλώς σε τίποτα δεν θυμίζει μεξικό είναι σαλάτα που προσωπικά εμένα με χορταίνει επαρκέστατα και περισσεύει κιόλας! όλες οι σαλάτες είναι τεράστιες και εξαίσιες και τις συστήνω ανεπιφύλακτα!

παπατούλες τηγανιτές με τυριά και μπέικον! καμία σχέση με μεξικό αλλά τέλειο, γευστικό, υπερλιπαρό και νόστιμο@ γουρουνιά που αξίζει και πάλι σε τεράστια ποσότητα!

Fachitas με ότι κρέας επιλέξετε! κρεατάκι σε μαντέμι, σερβιρισμένο με τις πιτούλες και επιλογές από σός λαχανικών και sour cream για να τις φτιάξεις μόνος σου! ενώ αυτό το φαγητό γενικά δεν μου αρέσει σε κανένα μεξικάνικο οφείλω να πώ ότι το κρέας τους είναι πάντα καλομαγειρεμένο@ burritos: πάλι σε ευμεγέθεις ποσότητες, μέτριο έως καλό@ δεν μυρίζει λαδίλα, καλομαγειρεμένο κρέας αλλά μου λείπει σε όσα πήρα το κάτι παραπάνω στην γεύση... μάλλον μυρωδικά ή μπαχαρικά!

έχει επιλογές και λοιπόν κρεάτων και έχω τιμήσει το σνίτσελ! εδώ δεν χρειάζεται να περιγράψω την ποσότητα@ σαν αγκονάρι... μετά συγχωρήσεως- ήταν το φιλετάκι@ πατατούλες με σάλτσα μανιταριών- λιπαρότατες και γευστικότατες... και πάλι πολύ μακριά από την ιδέα του μεξικάνικου@
κερνάνε πάντα ωραίο λικεράκι και έχει και ωραίες μπύρες για όσους τις πίνουν!

η σαγκρία δυστυχώς αρκετά μέτρια για τα γούστα μου!
δεν έχω δοκιμάσει κάποιο γλυκό και θα πρέπει να το θυμηθώ στην επόμενη επίσκεψη!

οι τιμές κυμαίνονται σε λίγο τσουχτερά επίπεδα από μια πρώτη ανάγνωση του καταλόγου αλλά πιστέψτε με.... οι μερίδες σε αποζημιώνουν ώστε στο τέλος εάν είστε μεγάλη παρέα θα φύγετε κερδισμένοι διότι με ελάχιστα πιάτα θα έχετε χορτάσει χωρίς να το περιμένετε@

Το συστήνω διότι παρ΄ότι δεν έχει τυπικές μεξικάνικες γεύσεις αλλά λιγάκι πειραγμένες πάντα φεύγουμε χορτάτοι και ικανοποιημένοι@ η βαθμολογία
στην γεύση είναι για την ακρίβεια 2,5 αλλά επειδή δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τους βάζω δύο με την ελπίδα να βελτιώσουν κάποια πράγματα που γνωρίζούν ότι απαιτούνται όπως λεπτομέρειες σαν τις προκάτ πατατούλες ή και σημαντικότερα όπως η έλλειψη μεξικάνικης ταυτότητας στα περισσότερα φαγητά!