Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ήθελα καιρό να παω στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Χρόνια. Τελικά τα κατάφερα το τελευταίο Σάββατο του Οκτωβρίου.

Η πρώτη άποψη με το που μπήκα στο χώρο ήταν μάλλον αρνητική δεδομένου οτι μου έκανε κακή εντύπωση οτι τα τραπέζια ειναι πάρα πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Μπορεί κάποιος να μην έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

Πήγαμε 20.30 το βράδυ (με κράτηση για ενα τραπέζι 2 ατόμων) και μας είχαν ενημερώσει απο όταν έκανα τηλεφωνικά την κράτηση οτι 22.30 πρέπει να φύγουμε καθώς έχουν άλλη κράτηση για εκείνη την ώρα.

Με το που κάτσαμε στο τραπέζι μας έφεραν τους καταλόγους και μετά απο λίγο ήρθε η σερβιτόρα να μας εξηγήσει τις διάφορες κοπές κρέατος και πως αυτές ετοιμάζονται καθώς και πως προτείνουν (απο θέμα θερμοκρασίας) να ψηθούν. Επίσης μας εξήγησε τα πιάτα ημέρας με την πολύ σημαντική υποσημείωση οτι ανέφερε και τις τιμές αυτών (ενα τέχνασμα που δεν κάνουν τα περισσότερα εστιατόρια).

Μας ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρυσης και αν θέλουμε ψωμί το οποίο θεωρώ μεγάλο συν καθώς είναι εξτρά χρεώσεις με τις οποίες μπορεί κάποιος να μη θέλει να επιβαρυνθεί.

Το ψωμί ήρθε με ενα πολυ ωραιο αρωματικό βούτυρο ενω και το ψωμί το ίδιο ήταν πολύ νόστιμο.

Πήραμε ενα ταρτάρ με γαρίδα & γάμπαρη που τολμώ να πω οτι είναι απο τα πιο ωραία πιάτα που έχω φάει τα τελευταία χρόνια. Εξαιρετικό. μικρό σε ποσότητα αλλά αρκούντως γευστικό.

Επίσης πήραμε το μεδούλι το οποίο δεν ήταν στο επίπεδο του ταρτάρ αλλά ηταν και αυτό πολύ νόστιμο.

Για κυρίως εγω πήρα το μπέργερ (24€) με παλαιωμένο τσένταρ το οποίο αν και αψεγάδιαστο, δεν ήταν κάτι το συγκλονιστικό ώστε να πω οτι άξιζε τα χρήματά του.

Η κοπέλα μου πήρε το onlget (28€) το οποίο το μαρινάρουν με εσπρέσσο και μελάσα και το προτείνουν medium rare. πραγματικά εξαιρετικό, πολύ μαλακό και με πολύ ιδιαίτερη επίγευση.

Για γλυκό πήραμε ενα τιραμισού με αφρό εσπρέσσο το οποίο ήταν πολύ ελαφρύ και αέρινο και ιδιαιτέρως γευστικό. Πολύ καλό κλείσιμο. Πήραμε και 2 ποτήρια γλυκό παλαιωμένο κρασί Σάμου ενω το δείπνο το συνοδεύσαμε με 2 ποτήρια προσέκο.

Ο λογαριασμός βγήκε περί τα 125€ για 4 πιάτα στην ουσία, 1 γλυκό, 2 ποτήρια προσέκο & 2 ποτήρια γλυκό κρασί. Ομολογουμένως ειναι ενα πολύ ακριβό μαγαζί. Αν αξίζει τα χρήματά του ή οχι δεν είμαι απολύτως σίγουρος αλλά τείνω προς το οτι τα αξίζει αρκεί να πεις οτι πας 1 φορά το χρονο (ή όσο συχνά μπορεί ο καθένας να πηγαίνει δεδομένης της οικονομικής άνεσης του καθενός). Αν πχ είχα μια πολύ μεγάλη οικονομική άνεση μάλλον θα πήγαινα τουλάχιστον 1 φορά το μήνα εκεί, που μάλλον μου δείχνει οτι αξίζει τα λεφτά του.

Το σέρβις ειναι πραγματικά εξαιρετικό. Πολύ διαβασμένοι και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν χωρίς να είναι φορτικοί, Πολυ καλοκουρδισμένο

2015-11-05 12:56:37

Σας ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψη και για το χρόνο που διαθέσατε για να μοιραστείτε τις εντυπώσεις σας με την κοινότητα του Ask4Food. Πραγματικά χαιρόμαστε που σε γενικές γραμμές μείνατε ευχαριστημένος με το δείπνο σας. Μια επισήμανση μόνο, σχετικά με το χώρο: Επειδή το εστιατόριό μας διαθέτει περιορισμένο εμβαδό, προκειμένου να είναι βιώσιμο, υπολογίζουμε προσεκτικά τις αποστάσεις ανάμεσα στα τραπέζια έτσι ώστε να επιτρέπεται η άνετη κίνηση και να υπάρχει αρκετός ζωτικός χώρος σε κάθε τραπέζι.
Ελπίζουμε να σας ξαναδουμε σύντομα,
Με εκτίμηση,
η ομάδα Vezené