Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Εγώ, δυστυχώς, δεν ευτύχησα να έχω αδέρφια, γεγονός που πολλές φορές με έχει στενοχωρήσει, αφού θα ήθελα πολύ να έχω την εμπειρία αυτής της μοναδικής σχέσης.

Βέβαια, επειδή ο καλός Θεούλης δεν αφήνει κανέναν παραπονεμένο, μου έδωσε και καλούς φίλους αλλά και σύζυγο με δύο αδέλφια, οπότε έχω και εγώ την αίσθηση του ανήκειν σε μια πολυπληθέστερη οικογένεια.
Το μικρό κουνιαδάκι λοιπόν όντας εξαιρετικά κοινωνικό αγόρι, όλο γυρνάει και ανακαλύπτει νέα μαγαζιά και γνωρίζοντας την αγάπη μου για φαγητό έξω αλλά και την ενασχόλησή μου με το site, μου έρχεται με φρέσκιες προτάσεις και ιδέες.

Έτσι λοιπόν βρεθήκαμε την Παρασκευή 30/10 στη Βόλτα τέσσερα άτομα.
Κατ'αρχάς αν βλέποντας τη διεύθυνση του μαγαζιού ή και το ίδιο κάτι σας θυμίσει, μην απορήσετε και νομίσετε ότι τελείτε υπό σύγχυση.... είναι όντως το παλιό Μονοπώλιο. Βρίσκεται στα Κάτω Πετράλωνα σε κεντρικό δρόμο οπότε δε θα δυσκολευτείτε να το εντοπίσετε αλλά το παρκάρισμα ίσως να σας δυσκολέψει λιγάκι. Εμείς βέβαια σταθήκαμε τυχεροί και παρκάραμε ακριβώς απέξω.

Ας δούμε λοιπόν τον χώρο που είμαι σίγουρη ότι κάποιους θα τους ξενίσει και ίσως λειτουργήσει και αρνητικά (κακώς κατ'εμέ).
Πρόκειται για μια ευρύχωρη σάλα λιτά και απλά διακοσμημένη. Τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι ξύλινα και αραιά τοποθετημένα εξασφαλίζοντας την απαραίτητη ιδιωτικότητα. Είναι καλύμενα με πουά μουσαμάδες που δίνουν μια χαρούμενη και ζεστή νότα ενώ και το πάτωμα είναι βαμμένο σε ένα γλυκό μουσταρδί χρώμα. Υπάρχουν ελάχιστες αφίσες στους τοίχους ενώ τα παλιά σιδερένια ρολά που είναι τυλιγμένα πάνω από τις μεγάλες σιδερένιες πόρτες δίνουν έναν βιομηχανικό αέρα στον χώρο. Γενικά ενώ μπορεί στην αρχή να δίνει μια αίσθηση απρόσωπου και ψυχρού στην πορεία αποδεικνύεται ότι αφήνει μια αίσθηση ελαφράδας και ξεκούρασης.

Και τώρα το αγαπημένο κομμάτι κάθε κριτικής.... το φαγητό! Αν λοιπόν σε κάποιους δεν αρέσει ιδιαίτερα το περιβάλλον, είμαι σίγουρη ότι το φαγητό δε θα αφήσει κανέναν ανικανοποίητο. Η κάρτα είναι μικρή με σκοπό να αλλάζει τακτικά σύμφωνα με τα υλικά που είναι διαθέσιμα κάθε εποχή αλλά μαζί με τα πιάτα ημέρας, δίνει αρκετές επιλογές.
Εμείς διαλέξαμε:
- Σαλάτα μαριναρισμένη. Λάχανο, καρότο, σέλινο, μήλο, κρίταμο. Δροσερή, ορεκτική και όχι τίγκα στο ξύδι όπως σερβίρεται σε άλλα μαγαζιά.

- Τυρόπιτα με φύλλο κανταΐφι. Φρέσκια, ζεστή με τραγανιστό το φύλλο, χωρίς λαδίλα, με πεντανόστιμη γέμιση διάφορων τυριών. Ελαφριά και απίστευτα γευστική δε μας βάρυνε καθόλου.

- Μανιτάρια σωτέ. Ζουμερά και νόστιμα, πιο "ήσυχα" όμως σε σχέση με τα υπόλοιπα.

- Φάβα! Καταπληκτική! Ζεστή, ιδανικής πυκνότητας, με το κρεμμυδάκι και το λεμονάκι της και κάτι άλλο που της έδινε μια απίστευτα βαθιά και γήινη γεύση.
Δε θα σας αποκαλύψω το μυστικό συστατικό για να σας προκαλέσω να τη δοκιμάσετε οι ίδιοι. Αξίζει!

- Πατάτες τηγανητές. Έρχονται σε κυβάκια και υπάρχουν σε δύο εκδοχές, με μυρωδικά και απλές. Εμείς διαλέξαμε την εκδοχή με τα μυρωδικά και η αλήθεια είναι ότι φέρνοντας το πρώτο καυτό πατατάκι στο στόμα, μου ήρθε μια μυρωδιά που δεν την περίμενα..... μύριζε συκώτι. Εννοείται ότι στραβομουτσούνιασα γιατί πίστεψα ότι είχαν τηγανιστεί στο ίδιο λάδι. Φυσικά έκανα λάθος όπως αποδείχθηκε και από τη γεύση (το λάδι ήταν πρώτης ποιότητας), το μυρωδικό που με ξεγέλασε ήταν το αγαπημένο φασκόμηλο μαζί με λίγο σκόρδο. Εμάς μας άρεσαν πολύ αλλά ξέρω ότι κάποιους, όπως το αγαπητό PONTIKI, θα τους ξενίσει, οπότε, διαλέξτε την απλή εκδοχή τους.

- Λουκάνικο αγριόχοιρου επί δύο. Βαθιά, μεστή γεύση, όχι λιπαρό, με ενδιαφέρουσα νότα την προσθήκη κόκκινης πιπεριάς στη γέμισή του. Το πιο ελαφρύ λουκάνικο που έχω φάει, δε μας βάρυνε καθόλου.

- Φιλετάκια κοτόπουλου με σάλτσα λεμονιού, κρασιού, μαστίχας. Τα φιλετάκια ήταν ζουμερά και η σάλτσα τους ένα υπόδειγμα ισορροπίας και ελαφράδας. Φινετσάτο πιάτο που σερβίρεται με ένα, επίσης, νόστιμο κίτρινο ρύζι που είχε ποτίσει από τη σαλτσούλα.

- Μπουκιές χοιρινού σε σάλτσα κεδροκούκουτσου με πουρέ. Τρυφερότατα κομμάτια χοιρινού με μια μελωμένη, γλυκίζουσα, αρωματική σάλτσα και έναν υπέροχο, τελείως μαμαδίσιο, πουρέ πατάτας.

Και ερχόμαστε στα γλυκά! Ένα έχω να σας πω.... μους χαλβά sans voir! Ελαφριά, συννεφένια, το κάτι άλλο! Ακόμα κι αν δε σας αρέσει ο χαλβάς, δοκιμάστε τη. Ενδιαφέρουσα βέβαια είναι και η λεμονόπιτά τους (μια άλλη εκδοχή της συνήθους) αλλά και η μους σοκολάτα είναι αφράτη και νόστιμη.

Δε δοκιμάσαμε τα κρασιά του μαγαζιού μιας και βρήκαμε τις αγαπημένες μπύρες Ζέος και τους δώσαμε να καταλάβουν! Νομίζω ότι τις δοκιμάσαμε όλες!

Τα παιδιά μας υποδέχτηκαν με ένα καραφάκι ρακής και μας αποχαιρέτησαν με λιμοντσέλο και μαστίχα.

Η εξυπηρέτηση από τον Ξενοφώντα (ένας εκ των ιδιοκτητών) και τη Λευκή υπήρξε άψογη και ταχύτατη. Ευγενέστατοι, πάντα δίπλα μας, χωρίς να γίνονται φορτικοί αλλά με πραγματικό ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό και αν περνάμε καλά. Φεύγοντας βγήκε από την κουζίνα να μας αποχαιρετήσει και να μάθει τις εντυπώσεις μας η Ελισάβετ (η έτερη ιδιοκτήτρια), η οποία εκπαιδεύεται και μαγειρεύει υπό την επίβλεψη της κας Αγγελικής που από ότι διάβασα ήταν η παλιά μαγείρισσα του εστιατορίου. Η κοπέλα έχει χέρι νόστιμο, έχει και μεράκι και νομίζω ότι θα μας εκπλήξει ευχάριστα στο άμεσο μέλλον.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήταν γύρω στα 90 ευρώ, σημειωτέον όμως, ότι τα 15-20 από αυτά αφορούσαν στις μπύρες. Πιστεύω ότι ένα άτομο είναι δύσκολο να ξεπεράσει τα 16-18 ευρώ έχοντας φάει βασιλικά και με λογική κατανάλωση αλκοόλ.

Εμάς το συγκεκριμένο μαγαζί μας κέρδισε και σκοπεύουμε να επανερχόμαστε συχνά. Όταν άρχισα να ασχολούμαι με το ask4food τέτοια μαγαζιά μου είχαν κεντρίσει το ενδιαφέρον, τα οποία και θεωρώ "παιδιά" του site, βλ. Γελαστό κρεμμύδι, Φουρνομαγειρέματα, Σούμα Κολοκύθι κ. ά. Με κίνδυνο να φανώ προπέτης νομίζω ότι βρήκα άλλο ένα που αξίζει να σταθεί πλάι τους επάξια και να κερδίσει μια θέση στις προτιμήσεις σας.

ΥΓ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους διαχειριστές για μια ακόμα όμορφη βραδιά που μας πρόσφεραν. Συνειδητά επέλεξα να μην ανανεώσω την κριτική μου για το μαγαζί γιατί θεωρώ ότι η συγκεκριμένη βραδιά δεν του επέτρεψε να δείξει όλες τις δυνατότητές του. Θα επανέλθω όμως αφού σκοπεύω να το ξαναεπισκεφτώ για να δοκιμάσω τα καινούργια του πιάτα. Αυτό το κοντοσούβλι κοτόπουλου είναι πολλά υποσχόμενο.....

2016-02-06 15:33:18

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια και σας περιμένουμε ξανά

2016-02-08 08:03:40

Να είστε καλά! Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα μας ξαναδείτε!

2016-12-05 08:05:54
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την tzia.