Multi Ethnic - Γλυφάδα, Αθήνα

Eν συντομία: πολύ ενδιαφέρουσες γευστικές προτάσεις σε ένα χώρο που αδικεί κατάφωρα την καλή προσπάθεια της κουζίνας αλλά συνολικά αξίζει μια επίσκεψη.

Αναλυτικότερα: το Σάββατο, τελευταία ημέρα του Οκτωβρίου, αποφασίσαμε τρία άτομα να δοκιμάσουμε το Mama Roux που άνοιξε στη Γλυφάδα.

Γενικά, Γλυφάδα και Σάββατο θες τύχη να βρεις να παρκάρεις σε λογική απόσταση (επί της Λαζαράκη όπου βρίσκεται το εστιατόριο γινόταν πανικός, με διπλοπαρκαρισμένα κτλ. ) ή πληρώνεις τα πάρκινγκ που νομίζουν ότι απευθύνονται τιμολογιακά στους νεοέλληνες του 2004.

Το Mama Roux έχει ανοίξει σε ένα χώρο όπου παλιά λειτουργούσε καφετέρια ή κάτι τέτοιο, αν θυμάμαι καλά, και δυστυχώς η επιλογή του χώρου δεν είναι πετυχημένη: "ψυχρός", με κάτι άσχημα σκούρα γκρι πλακάκια τριγύρω, κάγκελα που περισσότερο παραπέμπουν σε έθνικ-ινδική αισθητική (κάπου θυμάμαι και έναν πίνακα με ελέφαντα... ) και, γενικά, δεν είδα κάτι που να μου θυμίσει αισθητική νότου. Θετικός και ο σεβασμός στην πυρασφάλεια, αλλά οι πυροσβεστήρες δίπλα στα τραπέζια δε βοηθούν, ούτε και τα σημάδια στα πλακάκια του τοίχου από τις κόλλες των διακοσμητικών της προηγούμενης επιχείρησης.

Ενίσχυση χρειάζεται και η εξυπηρέτηση. Δεν είναι κακή, αλλά ορισμένα στοιχειώδη πράγματα θέλουν προσοχή: όταν σε ρωτά κάτι ο πελάτης για να παραγγείλει, λ. χ., δεν γυρνάς να απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτά ο συνάδελφός σου. Όπως δεν μπαίνεις και σφήνα στον πελάτη για να σκουπίσεις το τραπέζι. Γενικά, όμως, πρόθυμοι άνθρωποι και γρήγορο σέρβις, με λίγη προσοχή θα μπορούσαν πολύ καλύτερα (και, όπως δε θα κουραστώ να γράφω, αν είχαμε μισούς βαθμούς θα έδινα 2,5 αλλά δεν ήταν για 3 αυτό που είδαμε τη συγκεκριμένη ημέρα).

Κι αφού βγάλαμε τα μέτρια και τα όχι εύστοχα από τη μέση, πάμε στα περισσότερο ουσιαστικά: ο κατάλογος έχει καλή ποικιλία, όχι τρελές επιλογές στις οποίες ψάχνεις να βρεις τις διαφορές με πολλή καλή θέληση και φαντασία. 5-6 σαλάτες, άλλα τόσα ορεκτικά, επιλογές από μπέργκερ, μπάρμπεκιου κτλ.

Πήραμε το πατέ κοτόπουλου με μαυροδάφνη και μαρμελάδα εσαλότ. Γενικά είμαι φίλος των πατέ, το συγκεκριμένο ήταν εξαιρετικό, σε ικανότατη μερίδα ακόμη και για 4 άτομα: βουτυράτο, καλοφτιαγμένο και, αν το αφήσετε λίγο να πάρει θερμοκρασία δωματίου θα σας ικανοποιήσει ακόμη περισσότερο.

Μισή μερίδα σάλτσα με μανιτάρια shiitake, νόστιμη, με ωραίο συνδυασμό μανιταριών (τα ήθελα λίγο περισσότερα, καθότι λάτρης των μανιταριών) και σαλάτας, με φύτρες φασολιών και καρότο. Ωραία γεύση, "καθαρή".

Σαλάτα με σπανάκι, ρόδι, καβουρδισμένα αμύγδαλα, καλή ποσότητα και ενδιαφέρουσα γεύση.

Τάκος κοτόπουλου, με τορτίγιας, γιαουρτοειδή σάλτσα, τοματίνια. Καταναλώθηκε ευχάριστα, αλλά (καθώς δεν ήταν η δική μου μερίδα) μου φάνηκε κάπως μικρή.

Μπέργκερ French Kiss (με κατσικίσιο τυρ, σερβιρισμένο μπριος), ζουμερό, συνοδευόταν από πατάτες "χειροποίητες" και μικρή σαλατούλα.

Μπέργκερ Ramen (αντί ψωμιού ή μπριός μέσα σε δύο πιτούλες από νουντλς), επίσης ζουμερό, ψημένο σωστά.

Γενικά, φάγαμε καλά, οι γεύσεις ήταν ενδιαφέρουσες, τα πιάτα σωστά φτιαγμένα, χωρίς προχειρότητες. Τις μερίδες των κυρίως θα τις θέλαμε λίγο μεγαλύτερες. Παραδόξως καταφέραμε να μη δοκιμάσουμε πιάτα από το Αμερικάνικο μπάρμεκιου που θεωρείται το "ατού" του Mama Roux, αλλά ελπίζω πως θα μας δοθεί η ευκαιρία μελλοντικά.

Μαζί με μια μπύρα Yellow Donkey Σαντορίνης (μεστή, γεμάτη γεύση, την προτείνω) και ένα ποτήρι κόκκινο house wine, καλό και σε σωστή θερμοκρασία, αγγίξαμε σχεδόν τα 22 ευρώ το άτομο. Μπορείς να πας και στην παραπάνω κατηγορία αν επιλέξεις τις ακριβότερες προτάσεις του καταλόγου.

Το ενδιαφέρον μας κίνησαν και τα κοκτέιλ που ετοίμαζε ένας πολύ κεφάτος (χωρίς να γίνεται "κλόουν" barista) και τα έχουμε επίσης στα υπόψη μας μελλοντικά.

Στα πολύ θετικά το (δροσερό) νερό βρύσης καθώς και το ότι δε σου φέρνουν ψωμί χωρίς να ρωτήσουν. Η απόδειξη κανονικότατα, με το που ήρθε το πρώτο πιάτο.

Αν ο χώρος ήταν πιο ζεστός, θα ήταν μια συνολικά πολύ ομορφότερη εμπειρία. Πάντως, θα επανέλθουμε στο Mama Roux South, καθώς, εκεί που μετράει, στο φαγητό, μας άφησε καλές εντυπώσεις.