Meat Restaurants - Πετράλωνα, Αθήνα

Καλησπέρα κ από εμένα. Δεν γράφω συχνά, καθ ότι απέχω από το να γράφω κριτικές. Όμως θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας μια πρόσφατη εμπειρία μου σ αυτό το μαγαζί.

TO KREAS λοιπόν.
Πρόκειται γι ένα άκρως συμπαθητικό μαγαζι, που συνδυάζει φιλοξενία, γεύση κ πολύ καλή αναλογία value for money. Για να μην μακρηγορώ.
Επίσκεψη χθες 1/11 Κυριακή μεσημέρι κατ οπιν πρόσκλησης φίλων που κατοικούν στην γύρω περιοχή.4 άτομα φαγαμε τα εξής.

Για κουβέρ σερβίρει ψωμί καρβελάκι που το ψήνουν στον ξυλόφουρνο τους. Ωραία πρώτη εντύπωση.

Στικ τηγανητά κολοκυθάκια. Έξυπνο σερβίρισμα σ ένα μεταλλικό σκεύος κωνικό μέσα σε λαδόκολα, συνοδεύονται από μια νόστιμη σως με βάση το μπαλσάμικο νομίζω. Γευση πολύ καλή.

Αυγά με πατάτες φούρνου και σουτζούκι. Απλά εκπληκτικό, κρατήθηκα να μην πάρω κ άλλο ένα, επειδή περιμέναμε και τα κυρίως πιάτα. Ο λόγος άλλωστε που ανταποκρίθηκα και στην πρόσκληση των φίλων μου. Σημειώνω πως όλα τα κυρίως ήταν στη μέση.

Περνάμε στα κυρίως τώρα καθ ότι και οι 4 μας είμαστε κρεατόφιλοι.
1 Μπεργκερ απο κιμά Black Angus. Εντιμότατα σας λέω πως, είχα πολύ καιρό να δοκιμάσω τέτοιο μπιφτέκι. Όχι πολύ λιπαρό, όχι παραψημένο. Ζουμερό κ πολύ γευστικό. Πολύ καλό το ψωμί του

1 Πικάνια απο Black Angus μέτρια ψημένη. Εξαιρετική γεύση, πολύ καλό το σερβίρισμά της(Δίνει το μαγαζί επιλογή για συνοδευτικό)Επιλέξαμε πουρέ πατάτας.

1 T-bone. Εδώ ό, τι κ να πω, ειναι λίγο. Χρειάζεται 2 ατομα για να το καταφέρουν. Γεύση εξαιρετική. Ψήσιμο άψογο, σερβίρισμα με 3-4 διαφορετικά αλάτια. Έυγε τους.

Ήπιαμε και 1 κιλο κρασί χυμα λευκό. Συμπαθητικό.
Λογαριασμός 80 ευρώ. Καθόλου άσχημα, εαν αναλογιστούμε τι χρεώσεις κυκλοφορούν σε μαγαζιά τέτοιου είδους με ξυλόφουρνους, Black Angus κλπ. Πολύ τίμια προσπάθεια για τέτοιο εστιατόριο, πιστεύω.

Κέρασμα παρακαλώ από το μαγαζί. Μιλφέηγ με παγώτο σοκολάτας. Ωραίο σερβίρισμα κ έξυπνο. Το σπάνε μπροστά σου στο πίατο κ το μόνο που μένει, είναι να πάρεις το κουτάλι και ν απολαύσεις.

Γράφω λοιπόν γι αυτό το μαγαζί, γιατί θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή πρόταση γι επίσκεψη. Σπανίζουν νομίζω στις μέρες μας εστιατόρια που σέβονται πολύ το value for money.

Καθαρό μαγαζί. με ωραία διακόσμηση. Το 3άρι στον χώρο το βαζω μόνο επειδή βρίσκω κάπως μικρά τα τραπέζια τους.
Όλα τα υπόλοιπα το 4άρι, τ αξίζουν, απο το καλωσόρισμα τους, τις γεύσεις τους κ τις τιμές τους.

Σημείωση. ΄Ειδα κ άλλα πιάτα να σερβίρονται στα γύρω τραπέζια, τ οποία εχω σκόπο να δοκιμάσω σ επόμενη επίσκεψή μου.
Αύτα από εμένα καλοφαγάδες μου. Εις το επανιδείν.