Κίνα & Ν. Ασία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Κυριακή βράδυ, αρχές Οκτώβρη, απόφασισα να κάνω το δείπνο στην σύντροφο μου και της έδωσα την ευκαιρία να δοκιμάσει για πρώτη φορά κινέζικο.

Οι προσδοκίες μου στην έθνικ κουζίνα είναι σχετικά μεγάλες. Άλλωστε έχω από χρόνια εντρυφήσει στα κινέζικα πιάτα και έχω επισκεφτεί αρκετά μαγαζιά σε Ελλάδα και εξωτερικό (Μεγάλη Βρετανία και Νέα Υόρκη). Έχοντας σαν αναφορά το CHAUS από θέμα ποιότητας φαγητού, γεύσης και φρεσκάδας υλικών η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα και πολλά όταν καθίσαμε στα κόκκινα άνετα καθίσματα του καλαίσθητου αλλά πολύ σκοτεινού ημιυπαίθριου χώρου, ο οποίος καλύπτονταν από νάυλον (κλασσίκο ελληνικό φαινόμενο). Ο χώρος στο κυρίως μαγαζί ήταν αρκετά λιτός, όπως αρμόζει σε ένα κινέζικο εστιατόριο, αλλά και αρκετά μικρός (3-4 τραπέζια). Γενικώς το κατάστημα αυτό πραγματοποιεί κυρίως διανομή κατ οίκον.

Η κινέζα σερβιτόρα, με τα λεπτά χαρακτηριστικά και το κλασσικό επαγγελματικό χαμόγελο έφτασε σχεδόν αμέσως και δε χρειαστηκε ιδιαίτερα να μας βοηθήσει με την παραγγελία. Μια μπύρα για μένα, μια κόλα, σούπα με κοτόπουλο-καλαμπόκι, ρύζι με τηγανητό αυγό και αρακά-μανιτάρια, μοσχάρι σετσουάν, κοτόπουλο με κάσσιους και γλυκό τηγανητή μπανάνα για επιδόρπιο. Το να θύμαμαι ακριβώς τι παραγγείλαμε πρίν από ένα μήνα με εκπλήσει.

Τα φαγητά έφτασαν όλα στους σωστούς χρόνους

Η σούπα ήταν εκπληκτική, καυτή και νοστιμότατη. Μύριζε υπέροχα και γαργαλούσε όλες τις αισθήσεις. Δε θα πω περισσότερα (πραγματικό 4/4). Την μοιραστήκαμε και εννοείτε ότι κάηκε η γλώσσα και των δυο μας.

Το τηγανητό με αυγό και μανιτάρια ρύζι ήταν πολύ νόστιμο και επιτυχημένο με ολόφρεσκα υλικά, πολύ μυρωδάτο και μάλιστα η μερίδα ήταν μεγάλη (4/4 και εδώ). Το καλό σησαμέλαιο και η σάλτσα σόγιας ίσως να μετρούσαν εδώ. Η γεύση αυγού και μανιταριών ισσοροπημένη.

Δύο στα δύο και πάμε στα κυρίως

Το κοτόπουλο με το μόσχαρι έμοιαζαν αρκετά μεταξύ τους όσο αφορά τη σάλτσα. Ηταν πολύ καλά (3,5 και τα δύο). Σίγουρα το CHAUS κάνει ελαφρώς καλύτερο το κοτόπουλο με τα κάσιους αλλά εδώ η σάλτσα του έμοιασε με σετσουάν (κρεμμύδι, πιπεριά, σόγια σως, κτλ. ) με κασιους. Το μοσχάρι ήταν καλό θυμάμαι και αρκετά καυτερό, όπως το θέλω. Τα υλικά φαίνονταν φρέσκα.

Μέχρι εδώ η βαθμολογία πλησιάζε το 4 αλλά το γλυκό δεν ήταν ανάλογων προσδοκιών (και το παραγγείλαμε ώστε να κλείσει όμορφα αυτή η βραδιά που ενθουσίασε και την φίλη μου) (2/4). Η μπανάνα ήταν τηγάνισμένη σε αρκετά χάλια κουρκούτι, ποτισμένο με πολύ και μέτριας ποίοτητας λαδι. Βαρύ γλυκό, δύσκολα τρωγόταν. Παρόλ αυτά δεν μείωνω τη συνολική βαθμολογία, αλλά θα χαρώ ο ιδιοκτήτης να το λάβει αυτό υπόψη.

Πληρώσαμε γύρω στα 30 ευρώ, λογική τιμή για την πολύ καλη ποιότητα φαγητού.

Να πάτε, το συστήνω ανεπυφύλακτα (βρίσκεταί και πολύ κοντά στο RED ELEPHANT και το μετρό βολεύει). Θα ξαναπάω.