Bar Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ένα New Entry με προσωπικότητα, στην καρδιά του Κολωνακιου....

Ένα βραδάκι του Σεπτέμβρη, περπατώντας το Κολωνακι, ανακάλυψα το La Pierrade, στην οδό Σπευσιππου. Ήταν η ωρα που ο φωτογράφος τραβουσε φωτογραφίες. Αμέσως σταμάτησα, και έριξα μια ματια στο μενού που αναγραφόταν απ εξω σε έναν ωραίο πίνακα. Έλεγξα διακριτικά το μαγαζί, και ολο το χώρο, και πήρα την απόφαση: πρεπει να το επισκεφτώ.

Πέρασε ένας ολόκληρος μήνας, αλλα τελικά τα κατάφερα και το επισκέφτηκα. Και τι καλα που έκανα!

Πρόκειται για ένα μαγαζί στημένο με κομψότητα, αρκετα λιτό, στις αποχρώσεις του γκρι. Ο φωτισμός χαμηλός, αλλα οχι απαραίτητα ενοχλητικός, καθαρός, και τα τραπέζια σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους. Η κυρία είσοδος ειναι απο την οδό Σπευσίππου. Εκει ειναι ο χώρος των μη καπνιζόντων. Προχωρώντας προς τα ενδότερα, ο διάδρομος εχει αριστερά και δεξιά πόρτες. Η μια πλευρα εχει τις τουαλέτες ανδρών γυναικών, και η άλλη εχει την κουζίνα. Στους τοίχους υπάρχουν μικροί καθρέφτες με πολυ ωραια φώτα.

Στο τελείωμα του διαδρόμου δεσπόζει μια μετρίου μεγέθους σάλα, η οποια εχει τέσσερα τραπέζια, σε απόσταση μεταξύ τους, και ένα μπαρ στη μέση. Ο χώρος προορίζεται για τους καπνίζοντες. Ετσι, δεν υπαρχει ενόχληση απο τον καπνό. Επισης, κάποιος ο οποίος θελει να απολαύσει ένα κρασι με ένα τσιγάρο, μπορει να φύγει απο την αίθουσα των μη καπνιζόντων και να παει στο μπαρ, χωρις να πρεπει να βγει εξω απο το μαγαζί. Και με τέτοιο καιρο.... Όσον αφορά τον εξαερισμό, ειναι τοσο αποτελεσματικός, που δύσκολα καταλαβαίνεις οτι εισαι στους καπνίζοντες. Δικαιωματικά λοιπόν 4/4 στο χώρο, αλλα και στον αρχιτέκτονα, για τον ευφυή τροπο που τον εχει αξιοποιήσει.

Η εξυπηρετηςη υποδειγματική. Ήμασταν τρία άτομα χωρις κρατηση, μας εξυπηρέτησαν και με το παραπάνω, προκειμένου να μας βρουν τραπέζι, και ολο το προσωπικό ήταν άρτια εκπαιδευμένο. Ευγενικό, κα με πολλή καλή γνώση του μενού. Η ευγένεια και ο επαγγελματισμός ήταν εμφανή απο όλους.

Ο ιδιοκτήτης ηρθε στο τραπέζι μας και μας ρώτησε για το φαγητο, αν χρειαζόμαστε κάτι επιπλέον, και στο τελος μας κέρασε γλυκό και τσιπουρα!! Ε ναι λοιπόν, σε ένα τέτοιο μαγαζι, και τσιπουρα! Κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση, ειναι οτι η λίστα των κρασιών μας ηρθε μέσω... Tablet. Ο σερβιτόρος μας πρόσφερε ένα tablet, για να επιλέξουμε το κρασι που θέλαμε.

Και μετα απο την παραγγελία, ας πάμε στο φαγητο....

Τρία άτομα παραγγειλαμε

-μια σαλάτα γαλλική, με λολα πραςινη, ροκα, βαλεριάνα, ρόδι με βινεγκρέτ λευκού ξυδιού. Πολυ καλή γευστικά, ικανοποιητική σε μέγεθος για τρία άτομα.

-ψητά λαχανικά, ωραια ψημένα, τα οποια είχαν μια ποικιλια, αφού περιείχαν μελιτζάνες, κολοκυθάκια, πιπεριές, καρότα και κρεμμύδια.

-κοτόπουλο φιλέτο με κρούςτα παρμεζάνας και δεντρολίβανο, που τα συνόδευε ρύζι μπασματι. Γευστικό, τραγανό, υπέροχο. Η μερίδα ιδιαίτερα καλού μεγέθους.

-ριζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας. Χυλωμενο εξαιρετικά, υπέροχο. Το συγκεκριμενο πιάτο, όπου το έχω δοκιμάσει, μου εχει πέσει βαρύ. Στην προκειμένη δεν είχα κανενα θέμα. Η μερίδα αρκετα μεγάλη, χορταστική.

-νιοκι απο πατάτα και σπανάκι, με γλυκιά Gorgonzola και καρύδια.... Απλά τέλειο. Ήταν το πιάτο μου και θα μπορούσα να το περιγράφω ώρες. Τα ζυμαρικά δικά τους. Η μερίδα ικανοποιητική, θα το ξαναπαιρνα ευχαρίστως.

-συνοδεψαμε το κρασι μας με κοκκινο merlot κτήμα Μιγας, απο τη Λάρισα. Όσοι με ξέρουν, το λεω παντα οτι στο κρασι δεν ειμαι ειδήμων. Αυτο το συγκεκριμενο ήταν εξαιρετικό. Κοκκινο, φρουτώδες, οχι στυφό. Άμα βοηθάει η περιγραφή, εχει καλώς....

Τα γλυκά μας τα κέρασε ο ιδιοκτήτης, γιατι εμείς είχαμε χορτάσει, και μας έφερε ένα τιραμισού φρεσκότατο και ένα τσιζκεικ λεμόνι. Εξαιρετικά. Δικαιωματικά και εδώ 4/4.

Αν πραγματικά σας βγάλει ο δρόμος σας στο Κολωνακι, και θέλετε να ξοδέψετε περίπου 25-30 ευρω το άτομο για ένα καλο δείπνο, μη διστάσετε. Σίγουρα θα ευχαριστηθειτε. Προφανώς δεν ειναι για κάθε μέρα, δεν ειναι φτηνό, αλλα αξιζει για μένα και το τελευταιο ευρω.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση, ειναι οτι αν κάποιος παραγγείλει κρέας, έρχεται στο τραπέζι ένα σύστημα τύπου ρεςο, και ψήνει ο καθένας το κρέας οπως θελει. Επειδη δεν το έκανα εγώ, δεν μπορω να δώσω πιο αξιόπιστη περιγραφή. Έριξα κλεφτές ματιές στο διπλανό τραπέζι!

Θεωρώ το La Pierrade απο τα καλύτερα νέα στέκια του Κολωνακιου. Ελπίζω να συνεχίσει ετσι.