Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Καλά τα φαλαφελάδικα, δεν μπορώ να πω, αλλά όταν είμαι κέντρο και θέλω κάτι σε street food ο προορισμός είναι ένας: η Feyrouz και το χορτοφαγικό της λαχματζούν (το οποίο ονομάζουν κάπως αλλιώς που ποτέ δεν μπορώ να συγκρατήσω)!

Για το μαγαζάκι τα έχουν πει και άλλοι: μικρούλι, σε ένα στενάκι που τέμνεται με την Αιόλου, πολύ απλό, αλλά ιδιαίτερα φιλόξενο. Ένας πάγκος με τα υλικά, τους φούρνους και μια κουζινα στο background, ενώ γύρω-γύρω υπάρχουν τραπεζάκια και σκαμπουδάκια για να κάτσει όποιος θέλει να φάει επιτόπου. Όλα είναι λιτά, δεσπόζει όμως η προσωπογραφία της διάσημης Λιβανέζας τραγουδίστριας Feyrouz, η οποία είναι συνονόματη της κυρίας που έχει το μαγαζί. Όσο να 'ναι, αυτή η νοερή απόδραση στη Μέση Ανατολή προϊδεάζει για ιδιαίτερες γευστικές εμπειρίες!

Το σέρβις γίνεται από νέα παιδιά (οι δύο εκ των οποίων είναι γιοι της ιδιοκτήτριας) και είναι πολύ ευγενικό και ιδιαίτερο! Έχουν ένα δικό τους στυλ, πολύ φιλικό. Με την παραγγελία λένε τις προτάσεις τους σχετικά με τα διάφορα συνοδευτικά, τις οποίες μέχρι τώρα δεν έχω σκεφτεί να μην ακολουθήσω.

Όπως ανέφερα συνήθως παίρνω το χορτοφαγικό λαχματζούν με ζύμη ολικής και μείγμα από διαφορετικά λαχανικά εποχής! Σε αυτό προσθέτουν φρέσκα λαχανικά, μπαμπαγκανούς (ανατολίτικη μελιτζανοσαλάτα δηλ. ), λίγη καυτερή κόκκινη σάλτσα (και χούμους νομίζω;) και το αποτέλεσμα είναι πεντανόστιμο και ιδιαίτερα χορταστικό.

Ανά φάσεις έχω δοκιμάσει και άλλες γεύσεις, όπως το "κανονικό" λαχματζούν με μοσχαρίσιο κιμά, μυρωδικά και τις απαραίτητες σάλτσες, σαλάτα ταμπουλέ (την οποία λατρεύω ούτως ή άλλως και στη Feyrouz είναι νοστιμότατη και "σπιτική") και το θεϊκό ρύζι Βοσπόρου με μπασμάτι, ρεβύθια, ψιλοκομμένο κοτόπουλο, μπαχαρικά και τις σαλτσούλες!

Έχω κατά νου να δώσω ευκαιρίες και σε άλλες επιλογές (το χορτοφαγικό πεϊνιρλί με εμπνέει ιδιαίτερα), όμως σχεδόν κάθε φορά καταλήγω στο λαχματζούν των λαχανικών και δοκιμάζω άλλες γεύσεις μόνο όταν πάω με παρέα.

Σε γενικές γραμμές βλέπω την Feyrouz σαν take away, ελάχιστες φορές έχω κάτσει να φάω εκεί, μόνο όταν το επιθυμεί η παρέα. Από το να κάτσω στο σκαμπουδάκι και να κοιτώ τους συνδαιτυμόνες προτιμώ να πάρω το λαχματζούν μου στο χέρι και να βολτάρω στο ιστορικό κέντρο χαζεύοντας την Ακρόπολη.

Πιστεύω ότι οι επιλογές στην Feyrouz αποτελούν μια νόστιμη, υγιεινή και ποιοτική επιλογή για take away, ενώ τα φρέσκα υλικά και το χειροποίητο του πράγματος δικαιολογούν τα 3-3.50 euros που καθένας καλείται να δώσει για να φάει ένα τυλιχτό. Όχι ότι μια μικρή πτώση της τιμής δεν θα ήταν καλοδεχούμενη φυσικά.