Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Εδω και περιπου τεσσερα χρονια που γραφω στο ask4food εχω μαθει διαφορα πραγματα. και ενα απο τα πιο σημαντικα ειναι το παρακατω, που το γραφω για να το γνωριζεις κι'εσυ φιλε αναγνωστη:

Οταν βλεπεις ανθρωπους με τεσσερις σκουφους να βαθμολογουν με 4 στα 4, μη χανεις χρονο και καθεσαι να διαβαζεις! Ξεκινα και πηγαινε να φας, να χαρεις την καλη ποιοτητα, την ευγενεια και την καλη εξυπηρετηση! Μπορεις να εισαι σιγουρος γι'αυτα. Tzia, Vagelis, Indalge, Mavtasos... θες κι'αλλους? Ειδικα η φιλτατη Τζια βεβαια, εχει κι'εναν λογο πασαπανω σαν κατοικος της περιοχης που ειναι. Θυμαμαι οταν πρωτοσυναντηθηκαμε σε μια απο τις συναντησεις μελων του ask4food, που τη ρωτησα πιο εστιατοριο θα ειχε να μου συστησει στην περιοχη της. Απαντησε χωρις σκεψη, χωρις κανεναν ενδοιασμο: "Μαυρος Γατος"!

Γεγονος ειναι πως περασαν μηνες μεχρι να παρω την αποφαση. Ασε, που οταν εφτασα στην περιοχη καποια στιγμη. και οντας σιγουρος για το "Μαυρος" αλλα οχι με απολυτη βεβαιοτητα για το "Γατος", μολις ειδα μπροστα μου το "Μαυρο Προβατο" σκεφτηκα οτι μαλλον γι'αυτο μιλαμε! Βλεπεις ο Μαυρος Γατος που ειναι διπλα, εχει ενα μικρο μειονεκτημα: Δε γεμιζει πολυ το ματι. Ειναι και καπως υπογειο, δεν ειναι και πολυ φανταχτερο(οπως το κοντινο Προβατο) ε, παιζει και να μπερδευτεις!

Παρολα αυτα τελικα τον βρηκα τον δρομο και κατηφορησα με την παρεα μου, τον δρομακο που οδηγει στην εισοδο του εστιατοριου. Ο χωρος απλος, θα ελεγα πως θυμιζει λιγο καποιο παλιο κουτουκι της Πλακας, αλλα πολυ πιο ευρυχωρο. Ειναι ζεστος και φιλοξενος, και παντου, οπου και να βρισκεσαι, θα νοιωσεις το απλοχερο χαμογελο των ανθρωπων του μαγαζιου. Ειμασταν παρεα εξι ατομων και φτασαμε εκει μετα απο κρατηση (ευτυχως που καναμε την κρατηση γιατι αν και Δευτερα βραδυ, το μαγαζι ηταν σχεδον γεματο! ). Γνωριζαμε πως εκει πας κυριως για το κρεας, αλλα οπως εριξα μια ματια μπαινοντας, διεκρινα κοντα στην κουζινα ενα ταψι σπανακοπιττας που σχεδον μου ελεγε "Φαε με"! Καταλαβαινεις πως δεν υπηρχε περιπτωση να μην τη ζητησω. Παραγγειλαμε:

-Εναμιση κιλο παιδακια. Η χαμογελαστη κοπελα που πηρε παραγγελια, ρωτησε, "Μα θα τα καταφερετε? Εμεις οταν λεμε εναμιση κιλο εννοουμε μετα το ψησιμο". "Ναι αλλα κι'εμεις οτατουεμε πως τρωμε, εννοουμε πως τρωμε" απαντησαμε! Λοιπον, ενα εχω να σου πω αγαπητε αναγνωστη: οτι τετοιο παιδακι δεν εχει ξαναφαει! Σκεψου οτι αν και εγω αποφευγω το αρνισιο διοτι "μου μυριζει" και προτιμω παντα το κατσικι, εδω ειδικα επεσα πανω του(οπως και ολη η παρεα) με ορμη! Τελεια ψημενο, μαλακο οσο πρεπει, τραγανο οσο πρεπει, καρυκευμενο οπως πρεπει! Αριστουργημα! 4 στα 4 και λιγο λεω.

-Σαλατα με μαρουλι, καροτο και λαχανο. Χορταστικη, ισως χωρις μεγαλες εξαρσεις γευστικες αλλα σαν συνοδευτικο των κρεατων μια χαρα.

-Πατζαρια, επισης σωστα σαν μεριδα και σαν γευση.

-Πατατες τηγανιτες υπεροχες. Μια μεριδα ηρθε σαν συνοδευτικο του κρεατος και μια εξτρα που ζητησαμε.

--Λουκανικο χωριατικο. Κορυφη! Το σωστο, αυθεντικο χωριατικο λουκανικο. Καλο ποσοτικα και συνοδευομενο απο πατατες.

-Μελιτζανες και κολοκυθια τηγανιτα. Νοστιμα, τραγανα, φρεσκα και χωρις περιττα λαδια.

-Εναμιση κιλο κοκκινο κρασακι χυμα. Χωρις να μπορεις να το πεις εξαιρετικο, ειναι σιγουρα πολυ ανωτερο απο τον μεσο ορο που θα δοκιμασεις σε μια ταβερνα.

-Σπανακοπ.... Ουπς! Που ειναι η σπανακοπιττα μου? Στραφηκα στην κοπελα; και τη ρωτησα γεματος αγωνια! "Μα μου ζητησατε σπανακοπιττα? Ειστε σιγουρος?" λεει. "Σιγουροτατος, εγω προσωπικα σας το τονισα! Και μαλιστα 2 μπορει και 3 φορες! ", την επεπληξα. "Συγγνωμη αλλα δεν το σημειωσα" ειπε. Αυτο βεβαια το ειχα προσεξει: Την παραγγελια δεν τη σημειωνε. Προφανως ηταν σιγουρη για το μνημονικο της. Μαλιστα εγω εσπευσα να θαυμασω το γεγονος οτι δε χρειαζεται μπλοκακια κι'αλλα τετοια.

Πλην ομως, πεσαμε στη λουμπα! Και οχι γιατι δεν ειχε φερει μεχρι εκεινη την ωρα την πιττα (σιγα, ποιος νοιαζεται για ενα τεταρτακι της ωρας πριν η μετα?), αλλα γιατι η Πιττα στο Μεταξυ Ειχε Τελειωσει! Η απογοητευση μου απεριοριστη! Και για να το δειξω οσο επρεπε, της λεω "Αυτο θα το γραψω να ξερετε. Και μαλιστα σκεφτομαι πως θα στενοχωρησω και την φιλτατη Τζια, που Μαυρος Γατος λεει και φωτιζεται το προσωπο της! ". Τελικα οπως καταλαβαινεις, παει η πιττα, "το ονειρο καπνος" που λεει και ο ποιητης....

Στο τελος μας εφεραν μια μεγαλη πιατελα γιαουρτι με γλυκο κουταλιου και αλλη μια με χαλβα σιμιγδαλενιο. Καλα και γενναια ποσοτικα και τα δυο αλλα εγω δεν ειχα μυαλο για τετοια. Σκεφτομουν πως εχασα την ομορφη πιττα που με καλουσε να την φαω.... Κλαψ!

Για τα παραπανω πληρωσαμε 88 ευρω. Γυρω στα 15 ευρω το ατομο δηλαδη. Περιττο βεβαια να τονισω πως ειναι εξαιρετικο το VfM. Και σιγουρα προτεινω τον Γατο(οχι το προβατο-αυτο ισως σε μελλοντικη κριτικη)σαν γευστικο προορισμο!

Μονο να τονισω ακομα μια φορα Δυο πραγματα: Α) Ποτε μην αποθαρρυνεσαι απο την οψη-μεσα ειναι το ψητο. Και Β)Μη Ξεχνας την Πιττα!

2015-11-07 15:17:13

Κυριολεκτικά με κάνατε και γέλασα.. Όχι όχι προς Θεού.. όχι γιατί σας ξέχασα την πίτα σας, αλλά ο τρόπος που το θέσατε!!
Σας εγγυώμαι πως την επόμενη φορά θα έρθει εις διπλούν και μάλιστα κερασμένη! (μπας και καταφέρω το 4αρι στην εξυπηρέτηση!! )
Σας ευχαριστούμε από καρδιάς για την όμορφη κριτική σας και η πίτα εύχομαι να είναι ένας από τους λόγους που θα μας επισκεφθείτε πάλι σύντομα!

Υ. Γ: Στις μεγάλες φούριες ΝΑΙ, παίρνω κι εγώ μπλοκάκι, στη συγκεκριμένη περίπτωση υπερέβαλα των δυνάμεών μου, το παραδέχομαι (αλλά εξακολουθώ να ενίσταμαι και να εξακολουθώ να λέω πως δεν το άκουσα)
Υ. Γ 2: Δε θα σας "υποτιμήσω" ποτέ ξανά για την ποσότητα στα παϊδάκια γιατί όντως τα καταφέρατε μια χαρά!

2015-11-07 18:44:11

Ευχαριστώ για την απάντηση σας και κυρίως για τον ευγενικό, χαμογελαστό και θετικό τρόπο που αντιμετωπίζετε τους πελάτες σας. Ασφαλώς και θα σας ξαναρθω, και για τη διπλή δόση πίττας που μου ταξατε, και για το "άτιμο" το παιδάκι σας!

Υ. Γ. Το τεσσαρι θα πρέπει να περιμένουμε λίγο για να σας το δωσω. Σε ένα 6μηνο νομίζω μου δίνει τη δυνατότητα να ξαναγραψω κριτική το σάιτ: )

2016-06-14 12:42:24
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την manos36.