Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επιστροφή από ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό και μαζί με την κοπέλα μου και ένα φιλικό ζευγάρι είπαμε να κάνουμε μια έξοδο να τα πούμε και να φάμε κάπου φθηνά και καλά.

Μετά από μία γρήγορη ματιά στο σάιτ αποφασίσαμε να πάμε στο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ που ήταν σχετικά κοντά μας και είναι οικονομικό με την προσφορά των 12€ το άτομο ότι φας και ότι πιεις. Ημέρα Τρίτη 20 Οκτωβρίου και ώρα 9 μετά από κράτηση μισή ώρα πριν φτάσαμε στο μαγαζί.

Ο Κεφτές είναι πάνω στην Βενιζέλου, κεντρικό δρόμο στην Νέα Σμύρνη. Ωραία λιτή διακόσμηση ενώ χαρακτηριστικά είναι τα τραπεζάκια που είναι φτιαγμένα από παλέτες, Το αρνητικό σε αυτό είναι ότι έτσι όπως έχουν κατασκευαστεί, οι παλέτες σου κλείνουν όλο τον χώρο κάτω από το τραπέζι και πρέπει ή να έχεις μικρά πόδια ή να κάθεσαι στο πλάι. Σε γενικές γραμμές όμορφος πολύ ο χώρος, και γενικότερα ευχάριστη ατμόσφαιρα για να απολαύσεις το φαγητό σου.

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο και εξυπηρετικό καθ όλη την βραδιά, όλα ερχόντουσαν σε σωστούς χρόνους, οι κανάτες με το νερό μόλις άδειαζαν και χωρίς να χρειαστεί να πούμε κάτι είχαν αντικατασταθεί και γενικώς ότι χρειαστήκαμε η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και σωστή και η κοπέλα που μας πήρε την παραγγελία και το παιδί που μας έφερνε τα πιάτα ήταν ευγενέστατοι και με μεγάλη προθυμία να μας εξηγήσουν ότι απορία είχαμε.

Λοιπόν από φαγητά πήραμε μπόλικα μιας και είμαστε πολύ φαγανοί όλοι μας, κάποια τα πήραμε και 2 και 3 φορές.

Καγιανάς το πιο κακό πιάτο του μαγαζιού ήταν λίγο διαφορετικός από τον κανονικό, δεν τον πολυθυμάμαι έφαγα μια πιρουνιά όπως και οι υπόλοιποι και τον αφήσαμε (1/4)

Ο μουσκεμένος κεφτές, κεφτεδάκια βουτηγμένα σε κόκκινη σάλτσα με τριμμένη φέτα και μαιντανό, αφρός τα τσακίσαμε (4/4)

Πατάτες τηγανητές φρέσκες με κιμά και τυρί ξυσμένο, νοστιμότατο πιάτο, το λιανήσαμε, το ξαναπήραμε (4/4)

Καροτοκεφτές με μέλι, φανταστικοί, δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα ήταν τόσο ωραίοι όταν τους παραγγείλαμε, τους πήραμε 3 φορές (4/4)

Μαφιόζο Μπερλουσκόνι, λιγκουίνι με κεφτέδες σε κόκκινη σάλτσα ελαφρός πικάντικη, ήθελαν για τα γούστα μου λίγο βράσιμο ακόμα τα μακαρόνια αλλά οι υπόλοιποι τα βρήκαν τέλεια και μεγάλη μερίδα, οπότε... (4/4)

Κεφτές Αμερικάνο, με σoς jack daniels, λουκουμάκια, επί 2 (4/4)

Τα μπιφτεκάκια της Μέρκελ, τελευταίο και καλύτερο πιάτο για μένα, πεντανόστιμα, αλλά δυστυχώς είχαμε σκάσει για να τα πάρουμε άλλη μια φορά, οπωσδήποτε εάν πάτε (4/4)

Ήπιαμε 8 μπύρες βαρελίσιες πολύ τίμιες, πινόταν πολύ ευχάριστα, δεν ρώτησα τι μάρκα είναι.

Στην αρχή όταν πήγαμε έλεγα θα είναι όλοι οι κεφτέδες ίδιοι απλά θα αλλάζουν την συνταγή στα υπόλοιπα, ευτυχώς διαψεύστηκα, όλοι έχουν την ιδιαιτερότητα τους.

Συνοψίζοντας, θα ξαναπήγαινα στο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ, μιας και πέρασα πολύ ωραία ευχαριστήθηκα το φαγητό και πλήρωσα λίγα.