American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κάποια χρόνια πριν στην Κωνσταντινούπολη, είχε τύχει να πετύχω κάποια μαγαζάκια που πουλούσαν γεμιστές ψητές πατάτες στο χέρι και εκτός απο το οτι είχα ενθουσιαστεί, είχα απορήσει γιατί δεν έχουμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, ενώ έχουμε γεμίσει απο σουβλατζίδικα, κρεπερί και πλέον, μπεργκεράδικα. Και η αλήθεια είναι οτι το συζητούσα αρκετά με φίλους και γνωστούς, ως μια ιδέα που θα έπιανε, για να ανοίξει κάποιος μαγαζί.

Ώσπου μια μέρα, ενώ ανέβαινα την Κολοκοτρώνη, με κατεύθυνση την Σταδίου, βλέπω ενα φωτεινό μαγαζί στα δεξιά μου, χωμένο αρκετά μέσα απ το πεζοδρόμιο, να φέρει την επιγραφή "Καυτή Πατάτα". Η φίλη μου που ήταν μαζί μου, δεν κατάλαβε τον ενθουσιασμό μου, αλλά για μένα ήταν σαν να το περίμενα. Είχα βέβαια κάποιους ενδοιασμούς, σχετικά με το αν η ποιότητα θα ήταν η ίδια, αλλά επειδή βιαζόμουν να μου φύγουν όλες οι αμφιβολίες, το ίδιο βράδυ κανόνισα να κανακατέβω στο κέντρο μόνο για αυτό το μαγαζί.

Πηγαίνοντας λοιπόν την δεύτερη φορά, ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, ο οποίος έχει δουλέψει 5 χρόνια στην Κωνσταντινούπολη σε αυτά τα υπέροχα πατατομάγαζα και ισχυρίζεται οτι η ιδέα έχει έρθει απο την Αγγλία, μας εξηγεί το κόνσεπτ, το οποίο και παραθέτω.

Παίρνουν μια μεγαλούτσικη πατάτα, την ψήνουν με την φλούδα τους σε ειδικό φούρνο και μόλις είναι έτοιμη, την κόβουν στην μέση και βάζουν ως βάση βούτυρο και κίτρινο τυρί, το οποίο το ανακατεύουν λιγάκι με το εσωτερικό της πατάτας για να πάει παντού και μετά προσθέτουν απο πάνω διάφορα υλικά της αρεσκείας του καθενός, όπως: κοτόπουλο, μπέικον, κιμά, γιαούρτι, παντζαροσαλάτα, σαλάτα Coleslaw, κόκκινα φασόλια, πίκλες, ελιές, λουκάνικο χωριάτικο, λουκάνικο φρανκφούρτης, ρώσικη σαλάτα και αρκετά άλλα. Την σερβίρουν σε πλαστικό πιατάκι μαζί με πλαστικό πηρούνι και μπορεί κανείς να την πάρει είτε στο χέρι, είτε να κάτσει σε κάποιο πάσο που έχουν.
Υπάρχουν και έτοιμες επιλογές, όπως η Chef's που δοκίμασε ο φίλος μου (τυρί, βούτυρο, μπέικον, πίκλες, σαλάτα coleslaw, τυροκαυτερή, λουκάνικο φρανκφούρτης)η οποία του άρεσε αρκετά, αλλά μπορεί κανείς να επιλέξει και μόνος του τα υλικά της αρεσκείας του. Προσωπικά επέλεξα μια με βούτυρο, τυρί, μπείκον, κοτόπουλο και σαλάτα coleslaw και μου φάνηκε υπέροχη! Και πραγματικά ήταν και καλύτερη απ' της Κων/πολης, καθώς εκεί δεν είχαν επιλογές στα υλικά όπως μπέικον, υποθέτω λόγω θρησκεύτικών αιτιών.

Οι τιμές για αυτό που προσφέρουν είναι τιμιότατες. Για μια πατάτα με την βάση της(βούτυρο-τυρί) συν 1 - 4 υλικά, δίνεις 3,50€, για 5- 8 υλικά πάει στα 4,50€ και για 8-12 υλικά 5,50€. Και πιστέψτε με, όλος αυτός ο συνδιασμός πατάτας- βούτυρο-τυρί και όλα τα υπόλοιπα σε χορταίνουν και με το παραπάνω.
Δώσαμε 7,50€ και για τις 2 πατάτες και φουσκώσαμε και ευχαριστηθήκαμε γεύση.

Να σημειώσω εδώ, οτι τα υλικά ήταν φρεσκότατα και ελπίζω να παραμείνουν και στο μέλλον σε αυτό το επίπεδο.
Επίσης, την ρώσικη (δεν δοκίμασα)μας είπαν οτι την φτιάχνουν οι ίδιοι, κάθε μέρα και οτι δεν είναι αγοραστή.
Όσο για το μαγαζί, μην περιμένετε τίποτα το ιδιαίτερο, ένα απλο streetfoodαδικο είναι, αλλά δεν νομίζω να ενδιαφέρει και πολύ σχετικά πάντα για το είδος του. Δείχνει πάντως καθαρό..

Προσωπικά έμεινα πολύ ικανοποιημένη και εννοείται θα ξαναπάω και πάλι και πάλι και πάλι! Και ακόμη και αν κάποιος δεν είναι και τρελά φίλος της πατάτας, το προτείνω ανεπιφύλακτα έστω και για μια δοκιμή.. Δεν έχει ξαναφάει κάποιος κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, με τέτοια ποικιλία, τόση μαστοριά και αυτές τις τιμές!