Μοντέρνες ταβέρνες - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Ενα βραδυ που γυρναγαμε με τον ηλεκτρικο, αποφασισαμε να παμε εξω για φαγητο και μας ηρθε στο μυαλο ο Οινεας.

Ειναι ενα ομορφο μαγαζακι στου Ψυρρη με διακοσμηση απο παλιες διαφημισεις και εκει ειναι που εχει γυριστει και η περιφημη σειρα 50-50. Το καλοκαιρι βγαζει τραπεζακια εξω, οποτε μεγαλωνει αρκετα ο χωρος, καθως ανοιγει η σαλα και γινεται ενα με τον πεζοδρομο, ενω τον χειμωνα ειναι πιο παρεϊστικα τα πραγματα.
Οταν φτασαμε ηταν ολο το μαγαζι γεματο, εκτος απο ενα τραπεζι εξω. Κατσαμε εκει και μετα απο λιγο ηρθε και ο καταλογος. Δεν μπορω να πω οτι εχει αρκετα πιατακια, καθως περιλαμβανει γυρω στα 5 κυριως με κρεας και καμμια τριαρια μακαροναδες.

Ολα τα αλλα ειναι σαλατες και ορεκτικα. Γενικα το σερβις ειναι λιγο αργο, λογω του οτι ειναι λιγα τα ατομα και πολλα τα τραπεζια, αλλα ολοι ηταν πολλοι εξυπηρετικοι και αρκετα προσχαροι. Μετα απο λιγο ηρθε και το ψωμι, το οποιο χρεωνεται και δεν σε ρωτανε αν θες, ουτε σε ενημερωνουν, πραγμα αρκετα ασχημο. Παρολα αυτα το αναφερει ο καταλογος. Και μαζι με το ψωμι προσγειωνεται και εμφιαλωμενο νερο. Παλι χωρις ερωτηση.

Εμεις πηραμε:

-Σαλατα οινεας με μαρουλι, κοτοπουλο τηγανητο με σουσαμι, μπαλσαμικο, αβοκαντο, παρμεζανα και φρυγανια. Πραγματικα ειχε μονο 4 μπουκιτσες κοτοπουλο και το αβοκαντο δεν προσθετε τιποτα σε γευση, παρα μονο στη τιμη! Πολυ ακριβη για την ποσοτητα της και μετρια σε γευση. Δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο, ενω αντι για φρυγανια θα προτιμουσα κρουτον φρεσκα, και οχι φρυγανιτσες ετοιμες

-Κεφτεδακια με σαλτσα. Απ'ο, τι ξερω τα κεφτεδακια ειναι τηγανητα, αυτα ομως ηταν ψητα.. Αρα προκειται για μπιφτεκακια μπουκιτσες, 4 και αυτες στον αριθμο. η σαλτσα εγω την περιμενα απο πανω, πηχτη πηχτη και νοστιμη, αλλα αντιθετα ηρθε μεσα σε ενα μικρο μπολλακι και ηταν ανοστη, θυμιζε παρα πολυ ετοιμη σαλτσα για νατσος. Επισης τα μπιφτεκια ηρθαν σχεδον ωμα και τα δωσαμε πισω για ψησιμο και μας τα εφεραν παλι ωμα, απλα λιγο πιο ψημενα, ενω το κρεας δεν ηταν και της καλυτερης ποιοτητας, καθοτι ειχε εντονη μυρωδια.

-Φετα με φυλλο τηγανητη με μελι και μαυρο σουσαμι. Πολυ καλη, αλλα παλι πολυ πολυ μικρη μεριδα και η τιμη παλι δεν δικαιολογειται.

-Μουσακας. Τι να πει κανεις? Μας εφεραν ενα κομματι σχετικα μεγαλο, το οποιο ομως ηταν γωνιακο και ηταν πολυ σκληρο και καμμενο, ενω ειχε ζεσταθει στο φουρνο μικροκυμματων, με αποτελεσμα το πιατο να καιει, ο μουσακας αλλου να καιει και αλλου να ειναι κρυος. Επισης ειχε στη γεμιση μονο μελιτζανα και οχι κολοκυθια, ενω ο κιμας σε γευση ηταν καλυτερος απο τα μπιφτεκια. Γενικα ομως ηταν πολυ αγευστος και ακριβος, καθως εκανε 9 ευρω. Και το πιατο ηταν πολυ αδειο, καθως ηταν μεγαλο και ειχε πανω μονο το κομματι του μουσακα.

-Λιγκουινι με Θαλασσινα: οταν ηρθε το πιατο μου ηρθε εντονη η μυρωδια των θαλασσινων. Παρολα αυτα στη γευση ηταν πολυ καλη με ωραια σαλτσα. Ομως παλι η ποσοτητα ηταν μικρη, ενω ειχε μεσα 2 γαριδουλες και 4-5 μυδακια, ενω δεν εφερναν καθολου τυρι και ουτε σε ρωταγαν αν ηθελες. Παλι για την τιμη της δεν νομιζω να αξιζε

-Μιλφεϊγ με κρεμα λευκης σοκολατας και σιροπι φραουλα χειροποιητο. Ενα πραγμα που πραγματικα αξιζε ηταν το γλυκο. Ενα απο τα πιο νοστημα που εχω φαει. Παλι ηταν αρκετα ακριβο, καθως ηταν 3-4 μπουκιες και εκανε 6 ευρω, αλλα θα τα ξαναεδινα ανετα. Το γλυκο μας το κερασανε, γιατι το τραπεζι μας βρεχοταν πολύ και στο τελος αναγκαστηκαμε να παμε σε άλλο τραπεζι, καθως ειχαμε γινει μουσκεμα μεχρι να φαμε.

Γενικα είναι ένα οκ μαγαζακι, με αρκετα καλη ποιοτητα υλικων, μετρια γευση, μικρες μεριδες στα περισσοτερα πιατα και αρκετα ακριβο. Εμεις για αυτά που πηραμε πληρωσαμε 55 ευρω, χωρις να πιουμε κατι και δεν φυγαμε και χορτατοι. Όμως εχει αρκετα καλα γλυκα. Δεν ξερω αν θα ξαναπηγαινα, γιατι εχω την εντυπωση πως η τιμη σε σχεση με την ποσοτητα και τη γευση δεν αξιζουν.

Αν θελετε να το δοκιμασετε, να πατε, καθως είναι σε πολύ καλο σημειο, με αρκετο κοσμο και εχει ωραια διακοσμηση το μαγαζι. Εγω μονο για το γλυκο θα ξαναπηγαινα, και αυτό παλι με σκεψη λογω τιμης. Αλλιως πιστευω μπορω να βρω καλυτερη γευση σε καλυτερη τιμη. Μαλλον μαζευει πολύ κοσμο λογω και της σχεσης του με το 50-50 και λογω περιοχης μαζευει αρκετους τουριστες.